Kayıt Parası Yasal mı?

Veliler, dikkat! Kayıt parası isteniyor, ne yapabilirim? Kayıt parası yasal mı? Kayıtta para vermek zorunda mıyım? Bu ve benzeri soruların yanıtı haberimizde.

Okulların açılma tarihi yaklaştıkça sitemize gelen “kayıt parası” şikayetleri de artmaya başladı. Veliler kayıt sırasında değişen miktarlarda “zorunlu bağış” talep edildiğini belirtmekte.

Okulların 4+4+4 ile sorunlu bir yıla başlayacak olması ödeneksiz kalan okulların idarecilerini “zorunlu bağış” almaya zorluyor.

Gerekli altyapıyı ve fiziki şartları kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeye çalışan okul idarecileri yine veliye ve “zorunlu bağış” yöntemine başvurmakta.

KAYIT PARASI İSTENİYORSA…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili yazıları ve Bakan Ömer Dinçer’in emriyle okullarda velilerden rızası dışında herhangi bir para alınması mümkün değil, aynı zamanda da yasak.

Veliler, “bağış yapmazsam ya çocuğum okula alınmazsa, okula kayıt edilmezse” endişesini taşımakta.

Bu endişe tamamen yersizdir.

Eğitim yaşı içerisindeki öğrencilerin kayıtları MEB tarafından merkezi sistemle, bilgisayar temelli olarak halihazırda otomatik olarak yapılmakta. Buna geçici kayıt denmekte. Geçici kaydın kesin kayda dönüşmesi için velinin ilgili okula gidip çocuğunu okula göndereceğini beyan etmesi yeterli olmakta.

Kayıt işlemi için herhangi bir belge istenmemekte.

Kayıt işlemleri sırasında da herhangi bir ücret talep edilmesi yasal değil.

Milli eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında;

“TC kimlik numarası ve adresi tanımlı tüm çocukların birinci sınıfa kayıtları Bakanlığımız tarafından merkezi sistemle (otomatik olarak) yapılmıştır.

e-kayıt yerleştirmesi aynı zamanda kesin kayıt anlamına da gelmektedir. Velilerimiz kesin kayıt için ek herhangi bir belge götürmeyecek. Eylül ayı başında okul idaresine başvurarak çocuğunu bu okula göndereceğini beyan edecek. Kayıt için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

denmektedir.

Bu ve diğer açıklamalar gözönüne alınınca velilerin gönüllülük dışında herhangi ücret ödemesi söz konusu değildir.

ISRARLA KAYIT PARASI İSTENİYORSA…

Bu konuda öncelikle velinin kararlı olması gerekmekte. Velilerin kararlı tavrı ilerleyen zamanlarda bu gibi sıkıntıların ortaya çıkmasını engelleyecek en büyük şart olarak karşımıza çıkmakta.

1) Öncelikle okul idaresini bu paranın istenmesinin yasal olmadığı ve bu parayı vermeyeceğiniz yönünde net bir ifadeyle uyarın.

2) Israr karşısında bu durumu Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne bildireceğinizi belirtin.

3) Zorluk çıkarılmaya devam edilirse durumu özetleyen bir dilekçeyi Milli Eğitim Müdürlüğü‘ne ve Valili‘ğe kayıt altına alınmasını takip ederek elden iletin.

4) Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (BİMER) 147 numarasından ulaşarak durumu aktarın.

5) Bu süreçlerde de kesinlikle (gönüllülük dışında) makbuz karşılığı dahi olsa herhangi bir para ödemeyin.

Aksatılan ya da zorlaştırılan işleriniz muhtemelen bu noktalara kadar gelmeden hallolacaktır.

Olumsuzluklar karşısında yakınmak dışında harekete geçilmesi ileriki zamanlarda benzer sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

3 thoughts on “Kayıt Parası Yasal mı?

  1. Peki devletten tek kuruş alınmıyor. Bütçe tahsis edilmiyor. Okulun bir sürü gideri var. Bunları okul idaresi nerden karşılayacak. Tuvaletler kokuyor şikayetleri had safhada… Para yok. Veli de vermiyor. Ne olacak….. Okul Aile Birliği yönetmeliğinin 6.maddesine göre okul giderleri yapılan bağışlarla karşılanır maddesini niye çıkardınız….

  2. Maalesef aynı durumu daha dun ben de yasadım. Okula cocuğumun adının 1. sınıfa kayıt icin listede olup olmadığını teyit etmek için gittiğimde ( ki MEB web de adres olarak bu okul gorunuyordu) beni karsılayan okul mudurunun bana yonelttiği ilk soru ” yalnız bizim şartlarımız ağırdır, karşılayabilir misiniz” oldu. Sorduğum sorular karşısında sürekli kendisiyle çelişen müdürümüz ilk önce bu okula kayıt yaptırabilmek için baska yerlerden illegal olarak adres nakli yaptıran veliler hakkında işlem yaptırdıklarını soylerken, sonrasında insanların cocuklarını istedikleri yere parasını verdikten sonra yazdırabilme özğürlüğüne sahip olduklarını, diğer yandan daha kış aylarında listeler bile belli olmadan kendisine gelip parasını veren ( bu arada bahsedilen miktar 5-6 bin TL) velinin çocuğunu halehazırda kayıt ettiği, başka bir ifadesinde de Agustos ayında kayıt listelerinin belli olacağını ama okulunda sadece 10 öğrencilik kontenjan kaldığını belirtti. Hatta “peki ben bu parayı ödeyemezsem siz benim çacuğumu kayıt etmeyecek misiniz” diye sorduğumda 1-2 sokak aşağıda özel bir okulun olduğunu ve çocuğumu oraya kayıt ettirebileceğime kadar ileriye gidebildi. Son sözü yukarıda da bahsettiğim gibi tehditvari bir şekilde sadece 10 kişilik yerinin kaldığı şeklindeydi. Benim sormak istediğim şu; madem ki okulların alacağı çacuk sayısı önceden MEB tarafından belirleniyor, mademki listede adı belirlenen çocuk ailesinin de onayı ile bu okula gidip otomatik olarak kaydını yaptırabiliyor, bu adam eğitimci kimliği altında nasıl böyle bir soygunu alenen, hiç çekinmeden ve tehditvari bir şekilde üstelik de karşısındakini küçümseyerek yapabiliyor? Bu cüreti nasıl ve kime dayanarak gösterebiliyor?
    Sizden bu konuda nasıl bir yol takip etmem gerektiğini bildirmenizi rica ediyorum. Emin olabilmek adına Kayıt listelerine nasıl ulaşabileceğimi de belritirseniz sevinirim çünkü hala e-kayıt dan hala bir sonuç alınamıyor.

    Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.