KESK: Grevsiz TİS Olmaz

KESK, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Kanunu’nda yapılan değişikliklerin “hükümetle-memurlar anlaştı” diye duyurulmasını eleştirdi. Grev ve toplusözleşmenin kapsamı ve tarafları gibi en önemli konularda uzlaşma sağlanamadığını belirten KESK Genel Başkanı Lami Özgen, uzlaşılan maddelerin meselenin esasına ilişkin olmadığını, talepleri dikkate alınmadığı takdirde greve çıkacaklarını ifade etti.

ÖNERİLER DİKKATE ALINMADI

KESK Merkez Yürütme Kurulu, hükümetle memur konfederasyonları arasında sonlanan görüşmelerin ardından Bakanlar Kurulu’na gönderilen 4688 Sayılı Yasa’daki değişikliklere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Genel Başkan Lami Özgen, yasanın antidemokratik yapısını değiştirmeye yönelik önerilerinin dikkate alınmadığı belirterek, “Üzülerek gördük ki, hükümetin temel konularda hakları genişleten bir tavrı olmamıştır” dedi. “Uzlaştık” denilen 24 maddenin konunun esasına ilişkin olmadığın kaydeden Özgen, grevli toplusözleşme hakkı güvence altına alınmadan diğer maddelerin de hayata geçemeyeceğini söyledi. Özgen, Memur-Sen’in toplusözleşmede tek yetkili olma ısrarının, hükümetin toplusözleşmenin içini boşaltma niyetine hizmet ettiğini söyledi.

Ayrıca Özgen, isim vermeyerek Memur-Sen’i “grev hakkı için mücadele etmek yerine, yöneticilerine imtiyaz istemekle” suçladı.

‘GREV HAKKIMIZI KULLANIRIZ’

“Grevsiz toplusözleşme, toplusözleşmesiz sendika olmaz” diyen Özgen, hükümete grev uyarısında bulundu: “Kamu emekçileri geleceklerine sahip çıkmak için büyük bir coşku ve kararlılıkla tüm illerde işyerini terk etmeme, basın açıklamaları ve oturma eylemlerini gerçekleştirecektir. AKP hükümeti tüm bu uyarılarımızı dikkate almaz, taleplerimize yanıt vermezse, grev hakkımı kullanacağımız bilinmelidir”.

‘SADECE ADI DEĞİŞTİ’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Bakanlar Kurulu’na sunulacak taslağa ilişkin hükümetin açıklamalarına tepki gösterdi. Özgen, şu soruları yöneltti:
* Grev hakkını engelledikten sonra, toplu görüşmelerin adını toplusözleşme olarak değiştirmenin ne anlamı var?
* Sendikal yapılanmaları bitirmeyi hedefleyen bir TİS sistemi getirdikten sonra, sendika yöneticilerine güvenceler getirildiğinin iddia edilmesinin bir anlamı var mı?
* Grev hakkının engellendiği, tek konfederasyona imza yetkisi tanındığı sistemde toplusözleşmenin kaç yıl için yapıldığının bir anlamı var mı?
* Sistemi yandaş örgütlerle götürme üzerine kurduktan sonra Kamu Personeli Danışma Kurulu kurmanın ne gibi bir faydası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.