KESK’in Talepleri ve Eylem Planı Hazır

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 1 Ağustos’ta başlayacak ve 2014-2015 yıllarını kapsayacak olan Toplu İş Sözleşmesi taleplerini duyurdu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 12 temel talepleri olduğunu ve hiçbirinden kesinlikle taviz vermeyeceklerini açıkladı. Özgen, masada taleplerinin kabul edilmemesi durumunda ise hazırladıkları eylem planını devreye sokacaklarını söyledi.

Mülkiyeliler Birliğinde basın toplantısında konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, son 10 yılda Türkiye ekonomisinin yüzde 46’nın üzerinde büyüdüğünü, yine aynı dönemde kamu emekçilerinin reel ücretlerinde ise yüzde 22’lik net bir erimenin olduğunu söyledi. Buna karşılık hayat pahalılığının üçe katlandığını belirten Özgen, son 10 yılda ekmek, et, süt gibi temel gıdaların yüzde 173, elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçların ise yüzde 250’nin üzerinde artış gösterdiğine dikkat çekti.

YÜZDELİK TEKLİFLER KABUL EDİLMEYECEK

Özgen, KESK Araştırma Biriminin verilerine göre temmuz ayı itibariyle açlık sınırının 1101 TL, yoksulluk sınırının ise 3 bin 481 TL olduğunu söyledi. Mevcut koşullarda en düşük memur maaşının 1887 TL olduğuna dikkat çeken Özgen, “Bölüşüm sorununun boyutlarını ortaya koyan bu tablo refah kayıplarımızın, insanca yaşam hakkımızın sağlanmasına dair yükselttiğimiz talebe kulak verilmemesinin bir sonucudur” dedi.

Özgen, 2014 yılı için kamu emekçilerinin temel maaşının 2 bin 340 TL’ye yükseltilmesi taleplerinin olduğunu açıkladı. 2015 yılı için ise bu rakama 2014 yılı ocak ayında gerçekleşen enflasyon ve büyüme rakamının eklenmesini talep ettiklerini belirten Özgen, hükümetin masada yüzdelik zam tekliflerini asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Özgen, “Kamu emekçileri için yüzde değil temel ücret önemlidir. Hükümet geçen yıl ki tutumuyla yüzde 3’lük, yüzde 4’lük zamlarla masaya gelirse bizim için bir şey ifade etmeyecek. Yüzdelik teklifleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

GREV HAKKI TEMİNAT ALTINA ALINMALI

Özgen, her sendikanın kendi üyeleri adına toplusözleşme imzalayacağı ve anayasal hak olan grevin teminat altına alınacağı bir yasal düzenlemenin hemen yapılmasını da istedi.

Kamuda sözleşmeli, taşeron gibi statülerde güvencesiz olarak çalıştırmaya son verilerek, tüm çalışanların iş güvencesi istediklerini belirten Özgen, kamu ve özel sektör dahil tüm çalışanların ücretlerinin 1101 TL’ye kadar olan kısmının vergiden muaf tutulmasını, üzerindeki miktarda ise vergi kesintisinin yüzde 15 olarak sabitlenmesini talebini de dile getirdi.

1 AĞUSTOS’TA SOKAKLARA

KESK TİS görüşmelerinin başlayacağı 1 Ağustos’ta tüm illerde sokaklara çıkacak. Görüşmelerin devam ettiği günlerde farklı eylem ve etkinlikleri sürdürecek olan KESK, taleplerini illerde süren park forumlarına taşıyacak.

Hükümetin taleplere olumlu yanıt vermemesi halinde ise 20 Ağustos’ta İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Trabzon’dan Ankara’ya 5 gün sürecek yürüyüşler başlatılacak.

25 Ağustos’ta ise Ankara’da KESK’li yöneticilerin katılacağı merkezi bir eylem yapılacak.

TALEPLER

KESK’in TİS masasındaki diğer talepleri şöyle;
* Tüm ek ödemeler emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılsın,
* Ek ödemelerdeki ücret adaletsizliği giderilerek, aynı unvanda farklı kamu kurumlarında çalışan tüm kamu emekçilerine eşit ücret ödensin,
* Lisans mezunu kamu emekçilerinin ek göstergeleri 3600’e, ön lisans mezunlarınınki 3000’e çıkarılsın,
* Kadın kamu emekçilerine çalışma yaşamında uygulanan ayrımcılığa, mobbinge, baskı ve şiddete son verilsin
* 0-6 yaş grubu çocuklar için 50 çalışanın bulunduğu iş yerlerinde ve 50’den az çalışanı bulunan işyerleri için SHÇK ve belediyeler bünyesinde ücretsiz bebek bakım üniteleri ve kreşler açılsın
* İdarenin sendikalar ve üyeleri üzerindeki baskılar son bulsun, haksız biçimde tutuklanan KESK’liler serbest bırakılsın,
* Kamu hizmetleri herkes için eşit, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir bir altyapıya kavuşturulsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.