KESK’ten Konfederasyonlara Grev Çağrısı

KESK Merkez Yürütme Kurulu, devam eden toplusözleşme görüşmelerinde kamu emekçilerinin taleplerine uygun bir sonuç çıkmaması halinde grev hakkını kullanmak üzere diğer konfederasyonlara çağrı yaptı. Çağrıda, “14 Mayısta kendi teklifini sunacak olan hükümet taleplerimize kulaklarını tıkamaya devam ederse haklarımız için tarihi ve süresini birlikte belirleyeceğimiz grevi örgütleyelim” denildi.

“Hükümete, kamu emekçilerine ve konfederasyonlara çağrımızdır” başlıklı açıklamada, hükümetin 2012-2013 yılı toplusözleşmesine ilişkin teklifini 14 Mayısta sunacağını hatırlattı. Diğer yandan “bütçe kaynakları sıkıntılı” yönlü açıklamaların da sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, hükümet toplusözleşme görüşmelerini baskı altına almaya yönelik açıklamalardan kaçınmaya çağrıldı.

2012 yılı için en düşük kamu emekçisi maaşının 2 bin 145 TL’ye yükseltilmesi, sözleşmeli ve taşeron gibi farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmesi, ek ödeme adaletsizliğinin giderilmesi, ödemelerin emekliliğe yansıtılması talep edilen açıklamada, hükümete “kamu emekçilerinin bu asgari taleplerine kulak verin. KESK olarak bu asgari taleplerin yer bulmadığı bir toplusözleşmenin altına imza atmamızı kimse bizden beklemesin” diye seslenildi.

Bu taleplerin sadece KESK’in değil, tüm kamu emekçilerinin talepleri olduğu vurgulanan açıklamada, hükümetin kamu emekçilerinin bu taleplerine kulak vermemesi halinde Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru tarihi olan 25 Mayıs 2012 gününe kadar olan süre içerisinde KESK’in grev hakkını kullanacağı ifade edildi.

‘TARİHİNİ VE SÜRESİNİ BİRLİKTE BELİRLEYELİM’

Açıklamada, Kamu-Sen ve Memur-Sen’e şöyle seslenildi: “Biz kamu emekçileri olarak yıllardır fazlasıyla fedakarlıkta bulunduk zaten. Yoksulluk sınırına uzak açlık sınırına yakın bir yaşam mücadelesi sürdürmeye terk edilen kamu emekçileri ve emekliler olarak hükümetten fedakarlık değil, hakkımızı istiyoruz. Her fırsatta ülkemizin ekonomik büyüme rakamları ile övünenlerin bu büyümede en çok katkısı olan kamu emekçilerini kapı kulu olarak görmelerine birlikte dur diyelim. Gelin insanca bir yaşam için taleplerimize sahip çıkalım ve bu talepler için mücadeleyi birlikte yükseltelim. 14 Mayısta kendi teklifini sunacak olan hükümet taleplerimize kulaklarını tıkamaya devam ederse haklarımız için tarihi ve süresini birlikte belirleyeceğimiz grevi örgütleyelim.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.