KEY Ödemeleri Yılan Hikayesi

KEY ödemeleri yılan hikayesine döndü. Vatandaşların konut sahibi olmasına yardımcı olmak üzere 1986 yılında çıkarılan kanun ile başlatılan ve daha sonra bir sorun haline gelen Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesinde yine sorun yaşanıyor.

KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin 2009 yılında çıkarılan son kanun çerçevesinde Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimi tarafından hazırlanan son liste, Haziran başında Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (EKGYO) gönderildi.

EKSİK VE HATALI KİMLİK NUMARALARI

Hak sahiplerinden büyük bir kısmının T.C kimlik numaraları ve sigorta sicil numaralarının olmadığı veya sicil numaralarının aynı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine, söz konusu eksikliklerin giderilerek, bu durumdaki kişilerin hak kaybına uğramaması için yeniden çalışma başlatıldı.

LİSTELER GEÇ GÖNDERİLDİ

Söz konusu eksiklikler yanında, yasa uyarınca 31 Mart’a kadar gönderilmesi gereken listenin daha geç gönderilmesinin de ödemeler açısından risk oluşturduğu kaydedildi.

EKGYO, söz konusu sakıncılar nedeniyle ödemelerin yapılıp yapılmayacağı konusunda Hazine’ye yazı ile görüş sorarken, Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, sorunun giderilmesi için ortak çalışma yapıldığını belirtti.

Çalışmaların tamamlanması ve çözüm bulunabilmesi halinde son ödemeler yapılabilecek.

Son yayımlanacak listede, 500 bin civarında hak sahibinin olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.