KEY Ödemelerinde Son Durum

KEY listelerinden ses yok, KEY dava süreci çok yakında başlayacak.

EĞİTİM SEN, EGYO KEY Birimi Sorumlusu ile yaptığı görüşmede, “listelerin henüz birimlerine ulaşmadığı, ulaştığında son bir listenin yayınlanacağı” bilgisini aldıklarını açıkladı.

Kanuna göre Türkiye Emlak Bankası AŞ‘nin, kurum ve kuruluşlarca kendisine gönderilen listeler üzerinden yapılan son düzeltme listesini 31.03.2011 tarihine kadar EGYO’ya göndermiş olması gerekmektedir.

EGYO’nun da bu son düzeltme listeleri üzerinden son bir hak sahipleri listesini Resmi Gazetede yayınlaması gerekmektedir. Ancak EGYO bu tarihe kadar bu son listeyi ne zaman yayınlayacağı konusunda kamuoyuna bir bilgi vermemiştir.

EĞİTİM SEN Genel Sekreteri Mehmet BOZGEYİK yaptığı açıklamada, “son bir listenin yayınlanacağını öğrendiğini” ancak net bir tarih verilmediği belirtilmiştir.

EĞİTİM SEN‘in açıklamasına göre; 31.03.2011 tarihi hak sahipleri açısından dava açma süresinin başlangıcı olarak hesaplanmamalıdır.

31.03.2011 tarihi Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketinin son düzeltme listelerini EGYO’na gönderme süresinin son günüdür.

Hak sahipleri açısından dava açma süresi, son listenin Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten itibaren başlayacaktır.

Ancak EGYO’nun bu güne kadar açıklayacağını belirttiği son listeyi yayınlamaması ve listenin yayınlanacağı tarihe ilişkin bir açıklama yapmaması, KEY alacağı bulunan kişilerde kafa karışıklığına neden olmuştur.

KEY dava başvurusu

KEY ödemesi alamamış veya eksik almış olan kişilerin, son listenin açıklanması ihtimali nedeniyle Mayıs ayının son haftasına kadar beklemeleri, sonra hala Resmi Gazetede liste açıklanmamışsa 23-30 Mayıs tarihleri arasında dava açmaları önerilmektedir.

Bu arada EGYO tarafından son liste yayınlanırsa, daha önce sendikalar tarafından hazırlanmış olan dava dilekçelerinin içeriği değişebileceğinden, yeni listenin açıklanması durumunda eski dava dilekçelerinin son duruma uygun olmayabileceği gözönüne alınmalıdır.

Üyelerine KEY sürecine dair hukuksal destek sunacağını açıklayan EĞİTİM SEN, KEY ödemesi alamamış veya eksik almış olan üyelerin konuyu web sayfalarından (http://www.egitimsen.org.tr/) ve şubelerinden takip etmeleri konusunda çağrı yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.