KISACA POP MÜZİK

Pop sözcüğü popüler kelimesinden gelir. Saklandığı yerden ortaya çıkıp şöyle bir uğramaya benzer. Günümüzde eğlence sektörünün en gözde araçlarından birisi de pop müziktir. Pop müzik için aşk, sevgi, nefret, dostluk gibi konular birer tüketim malzemesidir.

Pop müzik pazarlanan bir meta olduğundan, anlık para akışına ve satışa dönük yapılan müziktir. Star ya da hit kavramları da popüler müziğin içersinde yer alan önemli öğelerdir.Bunun için pop kavramında ABD egemenliği bulunduğundan bu düşünceyi yansıtmaktadır. Pop müziği gelişimi için anamalcı düzene ihtiyaç da duyuyor çünkü…

Tempo vuruşları da tekrar hızını belirleyerek öne sürme kendisinin reklamını yapma ön plana çıkma, sistemin doğasından kaynaklanan bir kaç cümleyi baştan sonuna kadar tekrarlayan sözlerle oluşmaktadır. Şarkı sözlerinde de benzerlik söz konusudur.

Kolay tanınması da akıllarda yer edinmesini sağlamaktadır. Her defasında farklı tarzda dinleme olanağı mümkündür. Her “top 10” listesi de dinleyicinin sevdiği şarkıları dinlemek istediği varsayımına dayanmaktadır.

Dinleyici göz önünde bulunan şarkılardan sıkılmaya başladığında listeye yeni şarkılar ekleniyor ve böylece dönüşümle sürekli yenilenmiş olmaktadır. “Kız hepsi senin mi” sorusuyla başlayıp da “Yakalarsam”la süren sözlerde apaçık olduğu gibi etkisiyse sıkça başvurulduğu gibi fizikselliğe de dayanmaktadır. Pop müzikte cinsellik başka bir dikkati çeken öğedir. Pop müzik imgeleri de kışkırtarak sunmaktadır.
————————

İletişim Uzmanı/Bursa

[ozgkara@hotmail.com]