Kızlı Erkekli Oturttu Başbakan’a Muhalif Oldu

Hatay Kırıkhan Yatılı Bölge Okulu’nda öğretmenlik yapan Eylem Bab, öğrencilerini ‘kızlı erkekli’ oturtuyor diye hakkında soruşturma başlatıldı. Okulda 4 yıldır İngilizce öğretmenliği yapan Eylem Bab, Başbakan Erdoğan’ın ‘kızlı erkekli’ çıkışının ardından hedef haline geldi.

‘OTURMA PLANLARINI DÜZELTİN’

Okul müdürü Ali Rıza Yılmaz ve beden eğitimi öğretmeni Süleyman Abdioğlu, öğrencilerin birlikte oturduğu uygulamadan rahatsızlıklarını dile getirdi. Müdür Yılmaz, ‘sınıf yerleşim planları’ konulu bir yazı kaleme alarak, öğretmenlere gönderdi.

Yazıda yer alan ifade:

Yazıda yer alan ifadeler şu şekilde: “Öğrencilerden gelen şikayet ve velilerden gelen dilekçelerden anlaşıldığına göre sınıflarda öğrencilerin özellikle kızlı erkekli oturtulduğu anlaşılmaktadır. Bu şekilde bir uygulamanın yapılmaması gerekmektedir. Sınıf rehber öğretmenlerinin yapacağı yerleşim planlarının okul müdürüne bir nüshasını onaylatıp bir nüshasını sınıfa asmaları, tüm öğretmenlerin de bu plana uymaları hususunda gereğini önemle rica ederim.”

‘NEDEN BÖYLE OTURTUYORSUN’

Eylem Bab, müdürün yazısı doğrultusunda sınıfın yerleşim planını kız erkek ayrı olacak şekilde değiştirdi. Değişikliği okul idaresine bildirdi. Ancak Bab hakkında okulda öğrencileri kızlı erkekli oturtup oturmayanları da notla tehdit ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma devam ederken öğretmen Eylem Bab’ın, kızlı erkekli oturttuğu ve sene başından beri ders verdiği 2. sınıf ise elinden alındı. Konu Kırıkhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşındı. Okula gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Turan, Eylem Bab’a ‘Neden öğrencileri kızlı erkekli oturtuyorsun. Sen Başbakana muhalif misin?’ dedi.

Eğitim Sen: Çağdaş ve bilimsel eğitimin yanında duracağız

Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal, okul idaresinin ‘kızlı erkekli’ yerleşim planı gerekçesiyle Eylem Bab’a yapılan mobbing kabul edilebilir bir uygulama olmadığını belirtti. Erkal, “Üyemiz Bab, görev yaptığı süre boyunca öğrencilere daha çağdaş bir eğitim vermek amacıyla kızlı erkekli bir şekilde öğrencilerin istekleri ve idarenin bilgisi doğrultusunda sınıf yerleşim planı yapdı. Bu uygulamanın birçok noktada öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerine katkısı var. Bu nedenle Sendikamızın çağdaş, bilimsel, laik eğitim karakterinin gereği olarak üyemizin yanında durmaya ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Yan yana otururlarsa akılları ne kadar derste olur?’

Kırıkhan’da yayım yapan ve okul müdürü Ali Rıza Yılmaz’a yakınlığıyla bilinen Ova gazetesinde yer alan bir analiz haberde Eylem Bab ve üyesi olduğu Eğitim Sen hedef gösterildi. AKP’lilerin Başbakan’a ve okul müdürüne sahip çıkması istendi. Ova gazetesinde yer alan bazı ifadeler şu şekilde: “…Sayın Başbakanımıza ve Ak Parti hükümetine 3 defa saldırıda bulunulmuştur… Eylem Bab çağdaş eğitim için ergenlik çağına ermiş kız erkek öğrencileri yan yana oturtmak istemiş ama okul idaresi karşı çıkmış. Ey hocalarım bu dinen caiz mi? Kız ve erkek öğrencileri yan yana oturtma uygulamasının öğrencilerin bilimsel, kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacağı belirtiliyor. Ergenlik çağındaki kız erkek öğrencilerin yan yana oturduklarında aklı ne kadar derste olur? Diye sorarlar insana” -BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.