Korkudan 8 Aydır Konuşamıyormuş

Eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan “Türkiye, korku imparatorluğu haline geldi” dedi. YGS’deki şifre iddialarıyla ilgili korkusundan konuşamadığını iddia etti.

Geçen yıl ağustos ayında yapılan KPSS’deki kopya skandalının ortaya çıkmasının ardından görevinden ayrılan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS’deki şifreli kitapçık iddialarıyla ilgili değerlendirme yaparken, “Türkiye, korku imparatorluğu haline geldi. Ben de 8 aydır korkumdan konuşamadım” dedi.

Yarımağan’ın bu açıklamasını Milli Eğitim Bakanı Niçet Çubukçu, ‘yakışıksız’ olarak değerlendirdi.

Eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Giriş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık iddialarıyla ilgili değerlendirme yaparken, “Türkiye korku imparatorluğu haline geldi. Ben de görevden ayrıldıktan sonra aylarca konuşmaya çekindim ve korktum” dedi.

KPSS Eğitim Bilimleri Testi’nde ortaya çıkan kopya skandalının ardından ÖSYM Başkanlığı’ndan ayrılan ve 8 aydır basına açıklama yapmayan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS’deki son iddialarla ilgili de bir kaç gün sessiz kaldı. Yarımağan, dün, şunları söyledi: “Neden hiçbir üniversiteden, uzmanlardan çıt çıkmıyor, hiçbir bilim adamı görüş belirtemiyor? En dinamik beyinler konuşamıyor, ses çıkaramıyor. Tartışılmıyor. Bu ülkemiz adına çok olumsuz bir durum.

Adayları etkiler

1 milyon 700 bin farklı kitapçık türetmek, öncelikle adayın başarısını olumsuz etkiler. Sorular mantıklı sırada gelmeli. Belli konuya konsantre olmuşken, bir anda başka bir sorunun önüne gelmesi, adayı olumsuz etkiler. Sayısal testlerde sorular sıralı, sözel testlerde de mantıklı sıralanmalı. Bilgisayarın yapacağı rastgele sıralama olmaz.

Biz eskiden şıkları ya büyükten küçüğe ya da küçükten büyüğe sıralardık. Sırasız hiç yapmadık. Test uzmanlarımız şıkların yerini eşitlik ilkesi gereği hiç değiştirmezlerdi. O sorunun doğru şıkkı hep aynı oluyordu, ama soruların yeri 10 farklı türdeki soru kitapçığında farklı yerlerde oluyordu.

ŞİFRE ORTAYA ÇIKAR

İşte şimdi böyle değiştirirlerse şifre ortaya çıkar. Bunun farkındalar mıydı bilmiyorum. Eğer sadece basına dağıtılan böyleyse sorun yok, ama adayların kitaplarında da varsa o zaman sorun çıkar.

Tamamen fantezi

Master kopyadan basına özel kitapçık üretmek yerine, master kopyanın kendisini basına verselerdi hiçbir sorun çıkmazdı. Şıklarda doğruların yerini koruyup, yanlışların yerini değiştirmek tamamen fantezi. Gerekçesi yok. Gereksiz bir fırtına koptu.”

Bakan Çubukçu: Açıklaması yakışıksız

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eski başkan Yarımağan’ın açıklamalarını şu sözlerle değerlendirdi: Eski başkanın açıklamaları çok vahim ve yakışıksız. Bu olaydan siyasi sonuç çıkarmak insafsızlık…

Çubukçu, ayrıca YGS’de şifreleme veya birilerinin kayrılmasının sözkonusu olmadığını da söyledi. “Çocuklar adil bir sınava girdiklerine güvensinler” diyen Çubukçu, bu konuda aileleri de öğrencileri de ikna edeceklerini belirtti.

Yarımağan’dan Çubukçu’ya jet yanıt

Yarımağan’ın Çubukçu’ya yanıtı ise gecikmedi. Yarımağan, açıklamaları için “yakışıksız” diyen Bakan Çubukçu’ya “Ben sadece gerçekleri söyledim” yanıtını verdi. egitimgazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.