KPSS Soruları B.S’ye Gönderilmiş

KPSS skandalında, soruların e-mailine gönderildiği B.S. adlı adayla görüşen kişiyi Vatan Gazetesi bulduğunu iddia etti. KPSS sorularının çalındığı söylentilerinin ardından sınavdan 5 gün önce soruların Uludağ Üniversitesi mezunu bir kişinin e-mail adresine gönderildiği öne sürülmüştü.

Soruları aldığı iddia edilen B.S. ile görüşen Öğretim üyesi Hasan Can Oktaylar, B.S.’nin, soruları sınav komisyonunda bulunan bir akademisyenden almış olabileceğini söyledi.

KPSS’de ortaya çıkan e-mail ile soruların gönderildiği iddiasından sonra, soruları aldığı belirtilen B.S. isimli adayla görüşen Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Hasan Can Oktaylar Vatan’a konuştu.

KPSS Kopyacısıyla Görüştüm...

B.S.’nin soruları sınav komisyonunda bulunan bir akademisyen veya sekreterden almış olabileceğini belirten Oktaylar şunları söyledi:

“Ankara’da görüştük. KPSS’ye giren birkaç aday benim yanıma geldi ve bir arkadaşlarının sınavdan önce ders çalışmadığını ve sürekli sınav komisyonunda tanıdığı bir kişi tarafından soruların kendisine ulaştırılacağını söylediğini belirtti.

Sınavda bu kişi 94 puan almış ve Eğitim Bilimleri bölümünün de tamamını çözmüş. Ben konuyu araştırdım ve sürekli gizlenen bu adayı buldum ve Ankara’da görüştüm. Tam 2 saat konuştuk. İlk 20 dakika boyunca kopyayı inkar etmeye çalıştı.

Ancak daha sonra dayanamadı ve soruların ÖSYM’nin sınav komisyonundan bir tanıdığı vasıtasıyla kendisine e-mail olarak gönderildiğini açıkladı.

Üstelik ham sorular da yanındaydı. Ancak o an bana vermedi. İkna etmeye çalıştım ve medyaya hiç değilse durumu anlatmamız gerektiğini söyledim. Ama beni dinlemedi.”

B.S. adlı adaya gönderildiği iddia edilen Eğitim Bilimleri bölümü sorularının ham hali ile son hali de adeta skandalı doğrular nitelikte. Örneğin soruların ham halindeki 67. soru ile son halindeki 67. sorunun soruluş şekli, yapılan düzeltmeleri doğruluyor.

Kaynak: Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.