KPSS’de Ortalık Durulmuyor

KPSS’de kopya çekildi, sorular sızdırıldı iddialarının ardından ortalık durulmuyor. Yüzbinlerce adayın kafasında hep aynı soru var; “KPSS iptal edilir mi?”

KPSS’ye girip iyi puan alabilmiş bazı adaylar ise yapılan açıklama ve haberlere tepkili. Sınavın iptal edilmesi durumunda, hakkıyla iyi puan alanların mağdur olacağı belirtiliyor. Sendikalar da devreye girdi. Sendikaların açıklamaları haberin devamında.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç:

“Öğretmen atamalarından önce iddialara mutlaka bir netlik getirilmesi gerekiyor” dedi.

Kılıç’a göre bu yıl soruların kolay olduğu iddiası doğru değil: “Sorular kolay olsaydı en azından 320 kişinin dışındaki adayların da tam yapmasalar bile yüksek puanlar almaları gerekirdi. Biz birkaç akademisyen üyemizle görüştük, onlar da müfredat değiştiği için soruların kolay değil daha zor olduğunu söylüyorlar. ÖSYM ile görüştük. Kendilerine bu iddialarla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini ilettik. Olay giderek büyüdüğü için girişimleri olacağını düşündük ama yapmayacak olurlarsa birkaç gün daha, biz de hukuksal olarak adım atacağız.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk:

“Avukatlarımızla konuşuyoruz ne yapabileceğiz diye. Ama hukuken yapabileceğimiz çok birşey görünmüyor. Suç duyurusunda bulunacağız. Çok acayip pis bir iş. ÖSYM Başkanı peşin hükümlü. Çünkü kendisi daha baştan ‘böyle bir şey’ yoktur diyor. Soruları okudum, ben de 29 senelik öğretmenim. Sorular geçen yılki ile aynıydı. Kime göre kolay. Kolaylık kilo ile mi ölçülüyor? Bu işin içinde başka şeyler dönüyor olabilir. ÖSYM Başkanı’nın da haberi olmayabilir. Soruların parayla öncesinde satıldığı iddia ediliyor, ama bilmiyoruz. Ateş olmayan yerder duman çıkmaz. Bunu çok ciddi bir kurum araştırmalı, ÖSYM değil.”

Hangi Sendika Açıklama Yapmadı?

Daha çok Anayasa referandumu ve “evet” üzerine yoğunlaşan Eğitim Bir Sen’den ise, öğretmen olsun olmasın ülkenin tüm kesimlerinden tepki alan bu önemli olay için henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Eğitimciler arasında Eğitim Bir Sen’in hâlâ neden bir açıklama yapmadığı merak konusu oldu.

5 thoughts on “KPSS’de Ortalık Durulmuyor

  1. Kpss iptal edilmesin, Hakkıyla kazananlar mağdur olmasın. Onların suçu, günahı bir yıl boyunca durmadan çalışmak mı. Kopya çekenler, çekilmesine vesile olanlar en ağır şekilde cezalandırılsın. Haklı olanların hakkı verilsin.

  2. ya anlamadığım bizim sınav niçin ipptal olacak tamam cekenler cezasını alsın.ben 9ay ailemle görüşmedim ağrıdan kalkıp ankaraYA geldim çalıştim durdum borc harc içinde yüzüyorum.peki sınav iptal olsa ben aldığım puanı alamasam tekrar bu hakkımı kim ödeyecek ya çünki sınav stresi başka bunu kimseye anlatamasın kopya cekenlerin sınavı iptal olsun ve puanlar yeniden hesplansın adalet olsun

  3. ya bu nasıl bir düzen ben hakkımla aldığım puanı iptal ederlerse adalet yerini bulacakmı kim kopya çekmiş ise onun sınavı iptal olsun ben 10 temuzdan itibaren çalışamayı bırakmışım bazı adi insanlar bir daha girer alırsınız diyorlar be adam senin sınav pskolojisinden haberin varmı bu kadar kolaymı bir daha sınava girmek.
    Ama şuna inanıyorum adalet yerini bulacaktır.birde bazı az puan alan insanların sınav zordu demelerine gıcık oluyorum…..

  4. geçen yıl bu devlete 250 lira karşılığında ücretli öğretmenlik yaparak hizmet ettim.dersaneye gidecek param yoktu.aldığım parayıda kpss kitaplarına verdim zaten.şimdi bu yıl kpss den 71.887 aldım ve atanma ihtimalim var.ne emeklerle ve zorluklarla bu puanı aldım.benim gibi hak eden bir çok insan var.şimdi 300 kişinin aldığı iddia edilen kopya yüzünden sınav iptal olursa ben ve bu kadar insan neden bu durumda mağdur oluyoruz.benim hakkımı kim arayacak.varsa öyle bişey onların neden iptal olmuyorda hakkıyla atanacak puanı alan 30000 aday neden mağdur ediliyor.bu psikolojiyle ben bu puanı bir daha alabilirmiyim.adalet hak edenin hakkını iptal etmekle mi sağlanıyor.lütfen yardım edin ve müdahele edin teşekkürler.

  5. Herşey ortada işte neden eğitim birsenin yorum yapmadığı.Yeter artık ya biz adalet istiyoruz.Az önce bir öğretmen arkadaşımızın intihar haberini duydum.Daha ne bekliyosunuz araştırın ilk 500 girenleri sonuç nasıl da ortaya çıkacak.Bizi bu duruma düşürenler gün yüzü görmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.