Kur’an-ı Kerim Almayanlar Deşifre Edildi

Geçtiğimiz günlerde Çaycuma’da din görevlilerinin yasal bir izni olmadığı halde okullarda çalışma yürüttükleri iddialarının dile getirildiği bir haber yayımlanmıştık. Aynı görevlilerin şimdi de yine izinsiz olarak okullarda öğretmenlere Kur’an-ı Kerim dağıttıkları, Kur’an-ı Kerim’i almak istemeyen öğretmenleri diğer okullarda deşifre ettikleri iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak sitemize ulaşan açıklamayı yayımlıyoruz.

Basına ve Kamuoyuna;

Çaycuma Müftülüğünün fiili bir durum yaratarak, “kendi iznini kendi vererek” Çaycuma ilçe merkezi, belde ve köylerde anasınıflarını ve ilköğretim birinci kademe öğrencilerini de “Kutlu Doğum Haftası” etkinliklerine kattıklarını; Cami imamları, Kadın Vaizeler, Kur’an Kursu Öğreticilerinin anasınıflarına ve ilköğretim birinci kademe sınıflarına girerek konuşmalar yapıp, çocuklara dini sözlerin yazılı olduğu balonları dağıttıklarını kamuoyuna açıklamıştık.

Açıklamamızda sınıflara girmeleri için izinleri olup olmadığını soran bazı okul yöneticilerine sözlü olarak, “Milli Eğitimden iznimiz” var diyen din görevlilerine “sözlü iznin” nasıl verildiğinin de Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğünün acilen yanıtlamak zorunda olduğunu belirtmiştik.

“İmamların, Vaizelerin Okullarda İşi Ne?” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Zonguldak Valiliği’nin Yazısı…

Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Çerçevesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Kutlanacak Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’nde Kutlu Doğum Haftası’nın olmadığını ve Zonguldak Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü tarafından 30.04.2007 tarihinde Çaycuma Kaymakamlığına gönderilen yazıda da, “İlimizde öğrencilerimizin Milli Eğitim Bakanlığının ‘Kutlanacak Belirli Gün ve Haftalar’ programında olmayan kutlama, tören vb. etkinliklerde yer almaması ile okul salonlarının müfredat dışı program ve etkinlikler için tahsis edilmemesi konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesini, aksine davranışta bulunanlar hakkında yasal işlemlerin yapılacağının bilinmesini ve ilgililere gerekli talimatların verilmesini önemle rica ederim” denildiğini vurgulamıştık.

Kur’an-ı Kerim Almayanlar Deşifre Edildi

Henüz Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından din görevlilerinin sınıflara girmelerine izin verilip verilmediği konusunda bir açıklama yapılmadığı gibi; imamların okullarımızda öğretmen odalarına girmesi ve fiili durumu devam ettirmesi sonucu bazı okullarımızda gerginliklerin yaşandığı, öğretmenlere Kuran’ı Kerim kitabı dağıtıldığı, almak istemeyen öğretmenlerin köy ve kasabalardaki çeşitli mekanlarda deşifre edildiği bilgileri sendikamıza ulaşmıştır.

Yaşanan tüm bu tartışmaların, gerginliklerin ve öğretmenlerin hedef gösterilmesinden kaynaklanabilecek olumsuzlukların sorumlusu Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yöneticileridir.  Bu tür fiili durumlar iş barışını bozduğu gibi eğitimi de doğrudan olumsuz etkilemektedir.

Dini faaliyet yürütmekle görevli müftülüğe bağlı din görevlilerinin okulları müftülüğün birer şubesi gibi görmesi, din görevlilerinin görev yerleri olmayan okullarımızda boy göstermeleri kabul edilemeyeceği gibi, bilimsel ve laik eğitim ilkesine de aykırıdır. Din görevlileri kendi görev yerlerine çekilmelidir.

Eğitim Sen olarak yetkili tüm kişi ve kurumları sorumlu davranmaya, bilimsel ve laik eğitime aykırı davranışta bulunanlar hakkında yasal işlem başlatmaya davet ediyoruz.

İsmet Akyol (Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.