Kusura Bakmayın Hocam!

Nabi Avcı Milli Eğitimin başına geçer geçmez eğitim camiasında bir bayram havası yaşandı. Bir davul zurna eksikti ki, bazı sendikaların onu da çalması beklenmekteydi. Eğitim basını da boş durmadı. “Nabi Hoca şöyle iyi, böyle güzel bir insan” diye methiyeler düzmekten geri kalmadı.

Herkesin gözden kaçırdığı bir şey vardı ki, o da; mesele Nabi Avcı‘nın kişiliği değil, onu atayan hükümetin eğitim politikalarıydı.

Ömer Dinçer’den ağzı yananlar “elbette daha kötüsü olamaz” diyerek en azından niyetini temiz tutmaya çalıştı.

Nabi Avcı göreve başladığında “kim olduğu” konusunda bazı haberler yapmıştık.

Eski bakanlara göre oldukça radikal bir söylemle seçmeli Kürtçe konusunda “Kürt arkadaşlarıyla daha iyi kaynaşmaları için çocuklarım Kürtçe’yi seçmeli ders olarak alsın isterdim.” açıklaması haberlerimizde yer almıştı.

4+4+4 Görüşmelerinde Komisyon Başkanıydı

Nabi Avcı 4+4+4 eğitim sistemi görüşmelerinde de komisyon başkanlığı yapmıştı.

Yaşanan tüm karmaşaya rağmen 4+4+4 toplantısını başlatmış, 4+4+4 maddeleri okunurken muhalefet partisinden komisyon üyelerinin söz isteğine “söz yok” şeklinde cevap vermiş, Avcı bu tavrıyla tepki toplamıştı.

Paralı Eğitime (Hayır/Evet) “Havet”

Dersanelere “paralı eğitim sistemi” oluşturduğu için karşı çıktığını söyleyen Avcı, özel okul olmak isteyen dershanelere teşvik vereceklerini söyleyerek bir diğer paralı eğitim kurumuna destek çıkmıştı.

Medreseye Destek mi?

Kırklareli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı üniversitelerin medrese olmasını, fakültelerin mektebe dönüştürülmesini önermiş, ayrıca tüm okullarda imam hatip okullarının müfredatının uygulanmasını talep etmişti. Avcı; “Rektör, üniversitelerin tıpkı medreseler gibi ders verilen yerler olduğunu söylüyorsa etimolojik olarak doğru bir şey söylüyor” diyerek bu taleplere sahip çıkmıştı.

Anayasa’nın Değiştirilemez Maddeleri

Nabi Avcı bir televizyon kanalında “Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri de demokratik özerklik de tartışılabilir” demişti.

Nabi Avcı’nın tartışmaya açılabilir dediği Anayasa’nın değiştirilemez maddelerinden bazıları;

*Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
*Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
*Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
*Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
*Başkenti Ankara’dır.

Başkasının Hakkı Olanı “Çalmak”

Şubat ataması bekleyen öğretmenlere “Atama yaparsak, sınava gireceklerin kontenjanından çalmış oluruz.” diyebilmiş, atanmayan öğretmenleri karşı karşıya getirmekten çekinmemişti.

…ve Şimdi Büyü Bozuldu mu?

“Nabi Hoca”nın eğitimde estirdiği bahar havası bir anda kışa döndü. Ömer Dinçer’in “bile” belki de elinin gitmediği Yönetici Atama Yönetmeliği Avcı’ya nasip oldu.

Yönetici Atama Yönetmeliği yayımlanır yayımlanmaz, daha üzerindeki mürekkep kurumadan başta eğitim sendikaları olmak üzere konuyla ilgili herkes yönetmeliğe büyük tepki gösterdi. Avcı’ya yakınlığıyla bilinen sendikalar bile bu duruma sessiz kalamadı.

Bir anda Nabi Avcı “başarısız, yetersiz insanlarla çalışan” bir bakan ilan edildi, Avcı’nın yönetmeliği de “ucube”

Hava şimdi karanlık bulutlarla kaplı.

Peki Ya Ne Olacaktı?

Elde yoğurt varsa, elde su varsa, ortaya çıkacak tek şey ekşi ayrandır.

Nabi Avcı’dan kaymaklı ekmek kadayıfı bekleyenlere duyurulur.

Mehmet Katrancıoğlu / Eğitimci-Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.