Liseliler İsyanda!

Önce KPSS’de kopya skandalı sonra YGS’de şifreli sorular… Hayatları sınav cenderesine sıkışan öğrenciler için artık bardak taştı. Haklarını savunan öğrenciler sokaklara çıktı, eylemler yapıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenen öğrenciler, ÖSYM’nin kalemini kırmaya hazırlanıyor. Ailelerinden ve öğretmenlerinden destek bekleyen öğrenciler, sınavın iptel edilmesini ve sorumluların ortaya çıkarılarak yargılanmasını istiyor.

ÖSYM’NİN KALEMİ KIRILACAK

Tüm Türkiye’de 10 Nisan Pazar (Yarın) saat 12.30’da eş zamanlı gösteriler yapılacak. Eylemi Facebook üzerinden örgütleyen öğrenciler, düzenledikleri bu eyleme katılacakların örgüt adı taşıyan döviz ve pankart getirmemelerini istiyor. Örgütlere de çağrıda bulunan öğrenciler eyleme örgüt pankartları, filama ve parti bayrağı getirilmemesini istedi. ÖSYM’nin kalemini kırmaya hazırlanan öğrenciler, eyleme katılanların yanlarında kalem getirmeyi unutmalarını önerdi. Öğrenciler ayrıca velilerden ve öğretmenlerden destek beklediklerinin de altını çiziyor.

ANKARA’DA PAZAR GÜNÜNE İZİN YOK!

Ankara’da valilik eylemin pazar günü yapılmasına izin vermedi. Ankaralı öğrenciler ise 11 Nisan Pazartesi Günü Sakarya Caddesi’nde 14.30’da bir araya gelecek.

İzmir’de Konak SGK önünde 12.30-15.30 arasında miting düzenlenecek.

Eskişehir’de Lise ve Dershane Öğrencileri bugün 13.00’de Adalar Migros önünde bir araya gelecek.

Adana’da ise öğrenciler 12.00’de Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu önünde bir araya gelerek, AKP il binasına kadar yürüyecek.

‘SINAV İPTAL EDİLSİN!’

Çarşamba Günü 2 bin kişinin katılılımıyla Taksim’de yapılan eylemin bir benzerini de Pazar Günü yapılacağını söyleyen Şişli Bölgesi ÖTK Başkanı İmran Kurt, öğrencilerin 12.30’da Taksim Meydanı’nda bir araya geleceğini belirtti. Geçen sene KPSS’de yaşanan kopya sıkandalını hatırlatan Kurt, bu skandalınüstünün örtülerek unutturulmak istendiğine dikkat çekti. Ancak aradan daha bir yıl geçmeden bu kez de YGS’de soruların şifrelendiğini kaydeden Kurt, “Bizler de yaşanan bu skandallara tepki göstermek ve talaplarimizi sıralamak için eylemler yapıyoruz. Taleplerimiz ise öncelikle bu şifrelemeyi yapanların bulunarak, haklarında gerekenin yapılması, olayın aydınlatılması ve sınavın iptal edilmesi” dedi. Kurt, yaşanan bu şifre skandalına tepki göstermek ve taleplerini sıralamak için meydanlarda olacaklarını belirtti.

ÖĞRENCİLER DÖRT BİR YANDA EYLEMDEYDİ

Büyük Pazar eylemine hazırlanan YGS mağduru öğrenciler Dersim’den Van’a, Mersin’den Rize’ye ülkenin dört bir yanında sokaklara çıkarak isyanlarını ve taleplerini dile getirdi.

Dersim’den ÖSYM’ye Tepki

Dersim’de liseli ve dershane öğrencileri YGS de ortaya çıkan şifre skandalını düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Dersim’in en büyük liselerinden Atatürk Lisesi önünde bir araya gelen yüzlerce öğrenci şehir merkezine yürüdü. Yürüyüş sırasında “ÖSYM-YÖK dağıtılsın, demokratik eğitim istiyoruz” “İş bilim özgürlük”, “Parasız bilimsel anadilde demokratik eğitim istiyoruz” sloganları atan öğrencilere Eğitim Sen üyesi öğretmenler ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de destek verdi. Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Emek Gençliği yöneticisi Erdi Tütmez, KPSS’de yaşanan kopya skandalından sonra ÖSYM’nin YGS’de aldığı güvenlik önlemlerinin öğrencilerin yıl boyunca yaşadığı sınav stresini artırdığını belirtti. Matematik sorularındaki şifrelerin ortaya çıkmasının alınan bu önlemlerin gösterişten öteye geçmediğinin göstergesi olduğunu kaydeden Tütmez, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’ın konu ile ilgili açıkalama yaparken bile zorlandığını söyledi.

BİZLER…

Gençlerin rahat olmasının söyleyen Demir ve ÖSYM Başkanı’nın sözlerinin kendisini tatmin ettiğini söyleyen Cumhur Başkanı Abdullah Gül’e seslenen öğrenciler, “Bizler bunca yıl sınava hazırlanırken!, hayattan kendimizi dışlayıp, sınavı nasıl kazanırız diye düşünürken!, okullarda aldığımız eğitim yetersiz olduğu için ailemizin 3 kuruş parasıyla dershanelere gitme zorunluluğunu karşımıza koymuşken! ve geleceğimizi 3 saate sığdırmayı marifet olarak anlatırken!, bizlerin bu sorunun sadece tesadüf olduğuna inanmamızı, hiç bir şey olmamış gibi istediğiniz gibi devam etmemizi bekleyemezsiniz! Çünkü bizler, sizin çocuklarınız gibi özel dersler alarak, yurtdışında burslu okuyamıyoruz! Bizler Bölge’de bilmediğimiz bir dili öğrenerek 12 yıllık bir süreç sonunda ise anadilimiz dışında bir dilde, batıdaki öğrenciler ile adaletsiz bir biçimde yarıştırılıyoruz.”dedi. Öğrenciler basın açıkmalasının ardından tekrar okullarına gitti.

AKP eğitimi kamusal alandan çıkarıyor

Eğitim Sen Mersin şubesi YGS’de ortaya çıkan kopya skandalını protesto etti. KESK binası önünden yürüyüşe geçen Eğitim-Sen üyeleri ve öğrencilerden oluşan gurup ‘‘Kopyacı bakan istifa et’ ‘Parasız Bilimsel Demokratik Eğitim sloganları atarak Büyükşehir Belediyesi’ne kadar yürüdüler. Burada bir açıklama yapan Eğitim Sen şube sekreteri Nermin Karasu, “Sınav pedagojik ve psikolojik açıdan öğrencilerde giderilmeyecek bir güvencesizliğe, çöküntüye yol açmıştır. Kadrolaşma yerinin de beraberinde nerede olacağının işaret edilerek gösterildiği ve artık ÖSYM’nin özerk yapısının ortadan kaldıracak bu skandal kamuoyuna derhal açıklanmalıdır” dedi. AKP hükümetinin eğitimi kamusal alan olmaktan çıkarmaya çalıştığını savunan Karasu, “Yeri ve zamanı önceden duyurulmuş ve kamuoyunun bilgisine açık şekilde konuya ilişkin uzmanların eğitim alanında faaliyet gösteren sendika temsilcilerinin katılarak sorularını sorabilecekleri biçimde düzenlenmiş bir basın toplantısı gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER DE PROTESTO ETTİ

Dev-Lis üyeleri de aynı amaçla KESK binası önünden Taşbina’ya kadar yürüyüş düzenledi. “YGS’nin şifresi eğitim sisteminin adaletsizliği” pankartını açan öğrenciler, “Nimet bize de şifre ver” diye slogan attı. Öğrenciler adına açıklama yapan Kezban Küçük, ortaya atılan iddiaların vahim olduğunu belirterek, ÖSYM’nin hiç kimseye güven vermediğini söyledi.

“ÖSYM’nin de şifre sahiplerinin de ne dedikleri umurumuzda değil” diyen Küçük, yapılan bu haksızlıklara boğun eğmeyeceklerini dile getirerek, şifreli sınavlar değil parasız, ana dilde eğitim istediklerini ifade etti.

Bergama’da şifre eylemi

Önceki gün Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen dersane öğrencileri YGS sınavında yaşanan kopya skandalını protesto ettiler. Üzerlerinde “YGS Mağduru” yazılı siyah bir tabut taşıyan öğrenciler, şifre skandalından AKP ve Gülen Cemaatini sorumlu tutan döviz ve pankartlar taşıdılar.Yüzün Eylemde konuşan Eğitim-Sen Bergama Baş temsilcisi Hasan Hüseyin Kuşçu, KPSS sınavında yaşanan kopya skandalının ardından ÖSYM’nin adeta öğrencileri cezalandıran bir güvenlik anlayışı ile sınav yaptığını, öğrencilerin tuvalet ihtiyacını bile gidermelerine izin verilmediğini hatırlattı. Kuşçu, AKP Hükümetinin iktidar olduğu süreçte birçok sınavda kopya skandallarının yaşandığına dikkat çekerek, yandaşlara çıkar sağlamayı engelleyemeyen ÖSYM ve YÖK’ün kapatılması ve sınav sisteminin kaldırılması gerektiğini söyledi. Kuşçu, ÖSYM’nin tüm kitapçıkları kamuoyu ile paylaşması gerektiğini dile getirdi. “Şifre değil güvence istiyoruz”, “Şifte= AKP+Cemaat”, “Emek hırsızlığına hayır”, “YGS: Yandaş Geçirme Sınavı”, “Yarış atı değil öğrenciyiz” yazılı döviz taşıyan öğrenciler basın açıklamasının ardından bir süre sloganlarla ilçe içerisinde yürüdüler.

Rize’de YGS protestosu

Rize’de de öğrenciler, YGS soru kitapçığında şifreleme iddialarını protesto etti. Öğrenciler tepkilerini “Şifreleri kırdık, üniversiteli olduk!” sloganlarıyla dile getirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan bir grup öğrenci adına açıklama yapan Hayrullah Öz, şifre polemiklerine son verilmesini istediklerini belirterek, “Öncelikle ÖSYM kurumuna, sonra da tüm Türkiye’ye sesleniyoruz. Şifreleme iddialarına tatmin edici bir açıklama istiyoruz. ÖSYS’nin böyle bir açık vermesini kınıyoruz.” dedi.

Önceki yıllara nazaran artırılan güvenlik önlemlerine rağmen böyle bir açık verilmesini anlamadıklarını ifade eden Öz, “Aklımıza şu geliyor. Bu kadar güvenlik önlemi olmayan yıllarda yapılan sınavlar sonucunda statü sahibi olan insanlar, haksızlıkla mı gelmiştir?.” diye konuştu.

İskenderun’da yüzlerce genç yürüdü!

İskenderun’da farklı lise ve dershanelerden yüzlerce genç ÖSYM’nin hazırladığı YGS sınavındaki kopya iddialarını protesto etmek için yürüyüş yaptı. Dershanelerde, liselerde ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde bir araya gelen gençler Perşembe saat 1’de “Anıt Alanı’nda” toplanmak için sözleşti.

Belirlenen gün ve saatte toplanan gençler daha sonra İskenderun İlçe Milli Eğitime doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “Emek hırsızı ÖSYM, gün gelecek devran dönecek ÖSYM öğrenciye hesap verecek, şifremi unuttun ÖSYM, Ali demir istifa, uyuyan öğrenci istemiyoruz, yarış atı değil öğrenciyiz” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında öğrencilerin ıslıklı ve alkışlı protestosuna araçlar ve çevredeki vatandaşlar da destek verdi.

Sınav mağduru gençler adına açıklamayı Şemsettin Mursaloğlu Lisesi 12. Sınıf Öğrencisi Ezgi Rezan Özdemir yaptı. Sınavda ayırımcılığa, kayırmacılığa karşı oldukları için burada olduklarını ifade eden Özdemir lafla kandırılacak yaşı geçtiklerini ve şifre iddialarıyla ilgili olarak yetkililerin yaptıkları açıklamaların kendilerini tatmin etmediğini ifade etti. Yönetenlere karşı güven yitimi olduğunu, iddialarla ilgili somut gelişme görmek istediklerini vurgulayan Özdemir, “Aylardan beri verdiğimiz emek hiç olmuştur. Bu durumda 2. adıma nasıl hazırlanmamız beklenebilir, yapılan aramalar, güvenlik önlemleri göz boyamak için miydi? Şu an her anlamda mağduruz. Dershanelere ve sınava verdiğimiz paralar, ailelerimizin verdiği emekler boşa mı gitti” diye sordu.

ALİ DEMİR İSTİFA!

Mağduriyetleri sonlanana kadar eylemlere devam edeceklerini ifade eden Özdemir diğer illerdeki sınav mağdurlarına yapılanları kınadıklarını ifade etti. Özdemir; “Bizler her seferinde böyle yolsuzlukların mağduru olmak zorunda değiliz bu skandalı bize yaşatanlar görevlerini layıkıyla yerine getirmedikleri için istifa etsinler. Ne Ünal Yarımağan ne de Ali Demir beklentilerimize karşılık vermemiştir. Yaşattığı güvensizlikten dolayı halkımızın ve medyanın önünde istifaya davet ediyoruz. Yapılanlara karşı susmayacağız” dedi.

Açıklamadan sonra gençler ilçe milli eğitim müdürlüğünün önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminden sonra tekrar Anıt Alanı’na kadar yürüyen gençler yeniden burada oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

YGS’DE ŞİFRE EYLEMİNE GAZLI MÜDALE

Yaklaşık bir haftadır gündemde olan YGS’ de şifre skandalı için Antalya da eylem yapan gençlere polis gazla saldırdı. Meltem caddesinden il milli eğitim müdürlüğüne yürüyüş yapmak isteyen gençler polisin saldırısı ile karşılaştı. Daha yürüyüş başlamadan saldırıya uğrayan üçü 18 yaşından küçük 21 kişi göz altına alındı.

PROTESTO ETTİLER

Son iki günde yaşanan polis müdahalelerini kınayan Öğrenci Kolektifleri ve Genç Umut Belediye İşhanı önünden Attalos Heykeli önüne kadar yürüdü. Grup adına açıklamada bulunan Ersin Şahin, polisin kendilerine orantısız güç uyguladığını belirterek, “Polis, arkadaşlarımızın suratlarına gaz sıkarak gözaltına aldı. Demokratik hakkımızı kullanmamızı, yani basın açıklama yapma hakkımızı engellediler” dedi.

ÖĞRENCİLER HAKLARINI ARIYOR

YGS’de yaşanan şifre skandalından sonra Hükümet ve ÖSYM’ye yönelik tepkiler büyüyor. Bugün de öğrenciler ülkenin dört bir yanında eylemdeydi. Ankara, Ordu, Malatya, Antep, Şırnak gibi kentlerde gerçekleştirilen eylemlerde adil bir eğitim sistemi ve YGS’nin iptali talepleri öne çıktı.

Ankara’da YGS’nin iptalini istediler

Ankara’da Lise öğrencileri, Kızılay Meydanı’nda “YGS’de şifre” iddialarına ilişkin oturma eylemi yaparak, YGS’nin iptal edilmesini istedi.

Öğrenciler ellerinde, “Soruyu bir bilene, bir de Gülen’e sor”, “Çok çalışan değil çok Gülen bilir”, “Biri bizi de ikna etsin” dövizleri ile kaldırımda 5 saat oturma eylemi yaptı. Polis tarafından öğrenciler ablukaya alınırken, çevreden geçen yurttaşlar ise öğrencilere destek verdi. Öğrenciler eylemlerini alkışlarla sonlandırırken, YGS’nin iptal edilmesini istedi. Eğitim Sen 2’nolu Şube üyeleri de Kızılay Meydanı’na gelerek öğrencilere destek verdi. Öğrenciler, ÖSYM’ye de seslenerek, sınavın iptal edilmemesi durumunda her gün eylemlerini yapacaklarını açıkladı.

ŞIRNAK’TA ÖĞRENCİLER SOKAKTA

YGS mağduru öğrenciler, şifre skandalını Cizre’de Hükümet Konağı Bahçesi’nde yaptıkları açıklama ile protesto etti.Orhan Doğan Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce lise ve dershane öğrencisi Cizre Hükümet Konağına kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından öğrencilerden bir grup Hükümet Konağı bahçesine geçerek basın açıklaması yaptı. Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Haziran Em, 27 Mart 2011 Pazar günü yapılan YGS’nin büyük bir facia ile bittiğini belirterek, “KPSS’de kaybolan güvenin yeniden tesisi için alınan önlemler maalesef netice vermemiştir “ dedi.

“Günlerimizi, haftalarımızı, aylarımızı hatta yıllarımızı alan bu sınavın böyle bir şaibe ile sonuçlanması ümitlerimizi kırmıştır” diyen Em, geleceğe olan güvenlerinin ÖSYM tarafından yıkıldığın kaydetti. Geleceğin aydınları olarak bu olayın bir an önce çözümlenmesini istediklerini anlatan Em, “Akıllarımızda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi için gerekli soruşturmaların yapılmasını, şayet bir adaletsizlik varsa sınavın iptalini ve bir daha güvenimizi sarsacak böyle hadiselerin olmamasını istiyoruz” dedi.

ORDU: KURBANLIK KOYUN OLMAYACAĞIZ

Ordu’da kendilerini YGS Mağdurları olarak adlandıran lise öğrencileri YGS’de yaşanan şifre skandalını yaptıkları basın açıklamasıyla protesto ederek ‘imza standı açtılar.

Öğrencilerin Tahıl Pazarı’nda yaptıkları basın açıklamasına velilerden de destek geldi. Yapılan açıklamada gençler şifre skandalı nedeniyle artık sınavlara güven duymadıklarını belirterek “YGS şifre uygulamasını şiddetle kınıyoruz.” dediler.

Kendilerini YGS Mağdurları olarak adlandıran öğrenciler adına yapılan basın açıklamasını Uygar Ongunyurt yaptı.

‘ŞİFRE’ EMEĞİMİZİ GASBETTİ’

12 yıldan beri hayatlarının en güzel yıllarında birçok şeyden fedakarlık yaparak hazırlandıkları sınavda yaşanan şifre skandalının emeklerini gasbetmek anlamına geldiğine vurgu yapan Ongunyurt “Zaten adaletsiz olan bu eğitim sistemi karşımıza daha vahim bir durum çıkartmıştır. ÖSYM denilen bu kurum bir önceki sene de KPSS sınavlarına hile karıştırıldı diye sınavı iptal etmek zorunda kalmıştı. Şimdi aynı kurum YGS’de “kişisel özel kitapçıklarını” kendi yandaşlarına özel şifreli soru cevaplarını da dağıtarak yıllarca tüm zorlu koşullara rağmen yapmış olduğumuz birikimlerimizi gasbetmiş oldular” dedi.

On binlerce öğrencinin geleceğiyle oynandığını belirten Ongunyurt “Bizler YGS şifre uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. Bir önceki yıllara göre çok daha güvenliymiş gibi gösterilen kişiye özel soru kitapçıklarının altından tam bir sahtekarlık çıkmıştır. Kodlama yöntemi ile soru cevaplarını başkalarına aktaran kişilerin bir an önce bu olayı kamuoyuna açıklamalarını istiyoruz” diye konuştu.

BİZLER SUSMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ

ÖSYM Başkanı, Cumhurbaşkanı ve kimi medya gruplarının, kendilerine susmayı telkin ettiğini söyleyen Ongunyurt “Bizler kaderlerine terk edilmiş kurbanlıklar olmayacağız. KPSS, bugün YGS, yarın LGS’de neler olacağını kimse bilemez. Bizler susmayacağız, yılmayacağız, alanlara çıkarak haksızlığa karşı haykıracağız. Geleceğimizi ilgilendiren tüm alanlarda söz ve karar sahibi olmak istiyoruz.” dedi.

Basın açıklamasından sonra imza standının açılışı yapıldı. Basın açıklaması sırasında öğrenciler, “YGS mağduru olmayacağız”, “Öğrenciler burada şifreciler nerede”, “Genciz haklıyız kazanacağız”, “ÖYSM şaşırma sabrımızı taşırma”, “Eğitim hakkımız söke söke alırız”, “Parasız eğitim istiyoruz.” sloganları attılar.

LİSELİLERDEN ÇAYCUMA’DA PROTESTO

Çaycuma’da çeşitli liselerden ve dershanelerden öğrenciler Çarşı merkezinde toplanarak YGS’de yaşanan şifre skandalını protesto ettiler. Eyleme Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği yönetici ve üyelerinin yanı sıra vatandaşlar destek verdi.

Yoğun sağanak yağmur altında yapılan eylemde sık sık “Parasız Eğitim-Sınavsız Üniversite; Susma haykır YGS’ye Hayır; Yaşasın İş-Bilim-Özgürlük Mücadelemiz; Gün Gelecek Devran Dönecek, ÖSYM Gençliğe Hesap Verecek” sloganları atıldı.

Eylemde liseli gençler adına açıklama yapan Tolga Turgut, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptıkları açıklamaları eleştirerek “Buradan ÖSYM Başkanına ve Cumhurbaşkanına sesleniyoruz. Bizler bunca yıl sınava hazırlanırken!, hayattan kendimizi dışlayıp, sınavı nasıl kazanırız diye düşünürken!, okullarda aldığımız eğitim yetersiz olduğu için ailemizin 3 kuruş parasıyla dershanelere gitme zorunluluğunu karşımıza koymuşken! ve geleceğimizi 3 saate sığdırmayı marifet olarak anlatırken!, bizlerin bu sorunun sadece tesadüf olduğuna inanmamızı, hiç bir şey olmamış gibi istediğiniz gibi devam etmemizi bekleyemezsiniz! Çünkü bizler, sizin çocuklarınız gibi özel dersler alarak, yurt dışında burslu okuyamıyoruz!” diye konuştu.

ÖSYM’nin artık güvenilirliğinin kalmadığını belirten Turgut, “ Bizler lise ve dershane öğrencileri olarak, derhal ÖSYM’nin kapatılmasını ve KPSS ve YGS skandallarının sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz!” dedi.

Eylemde bir açıklama yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, liseli gençlerin yanlarında olduklarını belirterek, YGS sınavına ilişkin ortaya atılan şifreleme iddialarının milyonlarca genç ve aileyi gerilim ve belirsizliğe sürüklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sürece müdahil olmasının kuşkuları daha da artırdığına dikkat çeken Akyol, “İddiaların gerçek olmadığı kanıtlanmaz, sorumlular ortaya çıkarılmazsa sahtecilik yapanların korunduğu görüşü hakim olacaktır” dedi. Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından gerçeklere ulaşmak için çalışma yürütüldüğünü vurgulayan Akyol, “Bilinmesini istiyoruz ki Eğitim Sen konunun ısrarla takipçisi olacak ve parasız eğitim ve sınavsız üniversite isteyen liseli gençlerin sonuna kadar yanında olacaktır” dedi.

SİLİVRİ’DE ŞİFRE PROTESTOSU

Şifre skandalı Silivri’de de protesto edildi. Eğitim Sen Silivri Temsilciliği, emek örgütleri ve sınav mağduru gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen YGS protestosuna yaklaşık 250 kişi katıldı. Silivri Lisesi önünde yapılan basın açıklamasında sınavın iptal edilmesi talep edilirken ÖSYM ve hükümet protesto edildi. Liseli gençlerin yoğun katılımının görüldüğü basın açıklamasında sürecin takipçisi olunacağı belirtildi.

MALATYA’DA ÖĞRENCİYE BARİKAT

YGS’de yaşanan şifre ve kopya skandalı, Malatya’da sosyal paylaşım ağı facebook aracılığıyla bir araya gelen binlerce öğrenci tarafından protesto edildi.

Malatya Merkez Kız Meslek Lisesi önünde toplanan yaklaşık 2 bin öğrenci, yolu kapatarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürümek istedi. Polisin kaldırımdan yürünmesi yönündeki dayatmasına rağmen öğrenciler yolun tek şeridini trafiğe kapatarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüdüler. Gençler kortej boyunca, “Malatya uyuma, öğrencine sahip çık”, “Çürümüş eğitim sistemi istemiyoruz”, “Halk için bilim, halk için eğitim istiyoruz” şeklinde sloganlar ve “İmamın sınavı”, “Bize kalem-silgi, onlara şifre”, “Sorumlular istifa”, “Eşit, parasız, bilimsel, demokratik, şifresiz eğitim istiyoruz”, şeklinde dövizler taşıdılar.

POLİS LİSELİLERE BARİKAT OLUŞTURDU

Öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yaklaştığında ise polisler, barikatlar oluşturarak öğrencilerin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önüne geçmesini engellediler. Burada polisle öğrenciler arasında yaşanan kısa bir tartışmadan sonra öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğü yanında yolu trafiğe kapatarak basın açıklaması yaptı.

Öğrenciler adına basın açıklaması yapan, Gazi Lisesi Öğrencilerinden Melek Gümüş, eğitim sisteminin dayattığı, parası olanın okuduğu, parası olmayanın okuyamadığı ve eğitim sisteminin öğrencileri yoz, düşünmeyen, üretmeyen varlıklar yapmak istediğini belirterek, “Çürümüşlüğün dışa vurmasının son örneklerini YGS’deki ve KPSS’deki kopya olayında gördük. Kopyanın bu kadar rahat çekildiği, adaletsizliğin bu kadar gözler önünde olduğu bir sınav sistemine ne kadar güvenilmesi gerekir ki! Bizlerin, ailelerimizin emeğini sömüren, yaşamımızı çalan eğitim sisteminin hesap vermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÖSYM’NİN SÖYLEMLERİ YALANI GEÇMİYOR’

ÖSYM Başkanı, Milli Eğitim Bakanı ve Cumhurbaşkanının son açıklamalarını eleştiren Gümüş, şunları kaydetti: “26 Mart’ta mod-medyanın en çok tıklanan İnternet sitesi olması dikkatleri çekiyor. Mod-medyan ÖSYM’nin yaptığı şifreleme yönteminin açıklanmış olduğu bir sitedir. Hayatımızın 160 dakikaya sığdırıldığı bu sistemde bu olayların yaşanmasından dolayı bundan sonraki sınavlara güvenmiyoruz. Hayatımızın sınavlarla karartılmasını istemiyoruz. Bu nedenle sistemden kaynaklanan eşitsizlikler ve adaletsizlikler bir an önce giderilmelidir.”dedi.

YGS öğrencilerine, Eğitim Sen Malatya Şubesi üyeleri, Emek Partisi (EMEP) Malatya İl yöneticileri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Malatya İl yönetimi, öğrencilerin aileleri ve arkadaşları destek verdi. Daha sonra öğrenciler, toplu olarak Kız Meslek Lisesi önüne gelerek burada dağıldılar.

ANTEP’TE ŞİFRE PROTESTOSU

Gaziantep Eğitim Sen şubesi YGS’de çıkan şifre skandalını Yeşilsu da bir basın açıklaması gerçekleştirerek protesto etti. Eyleme çeşitli siyasi parti ve sendikalar da destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Faruk Koç, “Geçtiğimiz yıl KPSS’de yaşanan kopya skandalının ardından YÖK ve ÖSYM’nin kopya organizasyonunu yapanları ortaya çıkaracak çalışmalara yoğunlaşmak yerine, bütün öğrencileri ve sınavlarda görev yapan öğretmenleri “potansiyel Suçlu” ilan eden uygulamaları kabul edilemez” dedi.

KPSS’deki kopya skandalının ardından boşalan ÖSYM Başkanlığı koltuğuna oturan Ali Demir’in YGS’de çıkan şifre iddiaları üzerine yaptığı basın açıklamasına değinen Koç, “ Bir sıralama, şifreleme olduğunu kabul eden çelişkili, muğlak açıklamalarıyla hiçbir kuşkuyu gidermemekle kalmayıp üstüne üstlük yapılan sınavın tarihteki en temiz sınavlardan biri olduğunu iddia etmiştir” dedi.

Eğitim Sen olarak bu iddiaların titizlikle araştırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Koç, “Gerçek sorumlular bir an önce bulunmalı ve kamuoyu rahatlatılmalıdır” şeklinde konuştu. ÖSYM Başkanının istifa etmesini söyleyen Koç, “Tüm öğrencileri, velileri ve kamuoyunu buradan sorgulamaya, susmamaya çağırıyoruz. Gençlerin geleceğini elinde tutan bu güçler kimlerdir? Cevapsız kalan sorulara cevap verilmesi, sorumluların hesap vermesi için velileri, öğretmenleri, öğrencileri hep birlikte kararlılıkla mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.