Maaşı Eriyen Sadece İki Kesim Var

Maliye Bakanı Şimşek enflasyona yenilenleri açıkladı! “Maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim var”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2002 ile 2011 arası maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim var, bunlardan biri müsteşarlar, diğeri ise milletvekilleri” diye konuştu. Batman’ın Koçaklar köyünde kurulan iftar sofrasında  “Mehmet’in Gezegeni” adlı programa konuk olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, soruları yanıtladı.

Herkesten geliri ölçüsünde vergi almayı şiar edindiklerini dile getiren Şimşek, Türkiye’de vergilerin oranını başka ülkelerle ya da Türkiye’nin geçmiş dönemdeki oranlarla karşılaştırılması gerektiğini kaydetti.

Bakan Şimşek, Türkiye’de toplanan bütün harç, prim ve vergilerin milli gelire oranının yüzde 26 seviyelerinde olduğunu ifade etti.

Şimşek, asgari ücretli için vergiyi sıfıra kadar indirdiklerini dile getirerek, “Bugün birçok Avrupa ülkesinde gelir vergisinin üst dilimi yüzde 50. Bizde yüzde 35. Açık ve net” diye konuştu.

Milletvekili maaşları

Vatandaşların sesli mesaj yoluyla ilettikleri soruları da yanıtlayan Şimşek, asgari ücretle çalışan bir işçinin “Milletvekillerinin bir gecede aldığı maaş zammı işçileri rahatsız ediyor” değerlendirmesi üzerine bunun istismar edilen bir konu olduğunu savundu.

2002 ile 2011 arası maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim bulunduğunu belirten Şimşek, bunlardan birinin müsteşarlar diğerinin milletvekilleri olduğunu söyledi.

Şimşek, son yapılan artışla zam oranlarının tekrar enflasyon düzeyinin biraz üzerine çıktığını ifade ederek, “Dolayısıyla iddia edildiği gibi aslında bu anlamda bir kıyak yok” dedi.

Türkiye’de 550 milletvekili olduğunu, emeklililer de katıldığı zaman bu rakamın 2 bin 300 olarak belirlendiğini kaydeden Şimşek, “10 milyon emeklimiz var şu anda. Birer lira verdiğiniz zaman 10 milyon lira yapıyor. 550 kişiye birer lira verdiğiniz zaman 550 yapıyor. Ama şu anlama gelmiyor. Kamu vicdanını zedeleyecek farklar oluşmadı” diye konuştu.

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Egitimciyiz.Com’u Facebook’ta Beğenin

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.