MEB Atanamayan Öğretmenlere Kapı Açtı

MEB, eğitimdeki karmaşayı ve vahim tabloyu düzeltmek için uzmanlara umut bağladı. Günden güne büyük bir bilinmeze doğru giden eğitimde, yetkililer yolun sonunu karanlık görmüş olacak ki, “işin uzmanı” kişilerle sorunları çözmeyi planlıyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı, politika ve stratejilerini belirlemek üzere “özgüveni yüksek, ikna kabiliyeti olan” uzman ve uzman yardımcıları alacağını açıkladı.

Bakanlık eğitimle ilgili politikaları belirlemek için tercihini yine eğitimle ilgisi olayan kişilerden yana kullanacağa benziyor.

EĞİTİMCİ OLMA ŞARTI YOK!

Son yıllarda özellikle Milli Eğitim Bakanları‘nın ve kurumdaki önemli görevlilerin eğitimle ilgisi olmayan meslek gruplarından seçilmiş olması büyük tepki toplamıştı.

Uzmanlar, eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin yanı sıra, mimar, mühendis, hukukçu ve Milli Eğitim Bakanı gibi Ömer Dinçer gibi iktisatçı da olabilecek.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Ömer Dinçer’in Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de ekonomist idi. Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlığa verilen 450 uzman yardımcısı kadrosunun da zaman içinde doldurulacağını açıkladı.

EN İYİLERİ İSTİYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, uzmanlarla ilgili yaptığı açıklamada; “Niteliği iyi olan insanlar gelsin istiyoruz. Herkes, KPSS’ye, yabancı dil sınavına girecek. Yüksek puan alan, başarılı olan herkese kapıyı açık tuttuk.” dedi.

Atanamayan öğretmenlere de yol gösterdiği açıklamada Dinçer; “Biz geniş bir kitleden en iyileri seçmek istiyoruz. Bu atanamayan öğretmenler için de bir kapı. Ben öğretmenlere kapıyı açmazsam burada kime kapıyı açacağım?” açıklamasında bulundu. Açıklamasında atanamayan öğretmenleri atamak gibi bir yolu seçenekler arasında görmeyen Dinçer, öğretmenlere bu kadrolar için başvurmalarını önerdi.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Yönetmelik bu şekliyle yayımlanırsa, 35 yaşını doldurmamış, KPSS’den alanında 70 ve üzeri puan alan ve iyi İngilizce bilen adaylar uzmanlık sınavına başvurabilecekler.

Yazılı sınavda adaylara genel kültür ve genel yetenek sorularının yanı sıra ağırlıklı olarak alan bilgisi sorulacak. Sözlü sınavda adayların, özgüveni, ikna kabiliyeti, inandırıcılığı, bilimsel gelişmelere açıklığına da bakılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.