MEB’DEN SÖZLEŞMELİLERLE İLGİLİ UYARI

Milli Eğitim Bakanlığı iller arasında uygulama farklılığı bulunduğu ve bazı il milli eğitim müdürlüklerinin usulsüz işlemler yapmasından dolayı 81 il valiliğine resmi yazı gönderdi. Yazıya göre, sözleşmeli öğretmenlerin merkezi okullara geçici olarak görevlendirmeleri yapılmayacak, yerlerine ücretli öğretmen görevlendirilmeyecek, bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam otuz günden fazla rapor alan Sözleşmeli Öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilecek.

” Bakanlığımızca öğretmen ihtiyacının giderilmesi amacıyla çeşitli alanlardan 2009 yılı sonu itibariyle 70.000 sözleşmeli öğretmenin görevlendirilmesi gerçekleştirilmiş olup, eğitim kurumlarımızın öğretmen açığı büyük ölçüde giderilmiştir.

Bu kapsama dâhil öğretmenlerinin il içerisinde görev yerlerinin değiştirilebilmesi için eğitim kurumunda norm kadro fazlası durumunda olması, alanının veya sınıfın kaldırılması, ders saatinin azalması eğitim kurumunun kapanması ya da taşımalı sisteme geçilmesi sonucu Öğretmen fazlalığının oluşması halinde; Öncelikle aynı ilçe içerisinde, ihtiyacın bulunmaması durumunda il içerisinde sistem Üzerinden yapılacağı, bunun dışında sözleşmeli öğretmenlerin görev yeri değişikliğinin mümkün olamayacağı Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamalarda yer almıştır.

Buna göre;

1-Sözleşmeli öğretmenlerin merkezi okullara geçici olarak görevlendirmelerinin yapılmayacaktır. Yerlerine ücretli öğretmen görevlendirilmeyecektir.

2-Bakanlar Kurulu’nun 02/03/2009 tarihli ve 2009/15754 sayılı Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslardaki değişiklik kararında askerlik görevini yapmak üzere sözleşmesi feshedilenler ile doğum iznine ayrılanların pozisyonları aklı tutulacak yerlerine atama/görevlendirme yapılmayacaktır.

3-Norm kadrolar açık gösterilerek sözleşmeli öğretmenler fazla konuma düşürülmeyecektir.

4-Bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam otuz günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilecektir.”

Memurlar.net sitesi öğretmenler bölüm sorumlusu Ahmet Kandemir’in değerlendirmesi;

MEB’İN RAPORLARA İLİŞKİN GÖRÜŞÜ HATALIDIR

Bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam otuz günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin feshedilmesine, sendikalar tarafından açılan davalar devam etmektedir.

Bireysel olarak açılan ilk davada Van 2. İdare Mahkemesi sözleşmeli öğretmeni görevine geri iade etmiş ve alamadığı ek ders ve maaşlarının ödenmesine hükmetmiştir.

İLGİLİ MAHKEME KARARI HABERİN DEVAMINDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.