Mehmet Şimşek’i İspata Davet Ediyoruz

Maliye Bakanı Şimşek, hükümetin önerdiği zam oranlarıyla ilgili olarak “Memurlara yaptığımız teklif sonrasında en düşük memur maaşı 1 Temmuz itibariyle 1.757 TL olacak” dedi. Eğitim İş‘in Mehmet Şimşek’in memur maaşları ile ilgili sözlerinin ardından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Eğitim İş Sendikası’nın sitemize gönderdiği açıklamayı aşağıda yayımlıyoruz.

Kamu çalışanlarıyla hükümet arasında 30 Nisan tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmeleri 21 Mayıs akşamı sona ermiş, toplu sözleşme masasından 2,5 milyon memur ve 1,8 milyon memur emeklisi hayal kırıklığı ile ayrılmıştır. Gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun vereceği karara çevrilmiştir.

Hükümetin 3,5+4’lük zam teklifine en güzel cevap iş bırakma eylemi sonrası yüzbinlerce emekçi tarafından alanlarda verilmiştir. Sürecin devam ettiği bir dönemde bazı bakanların açıklamaları ne yazık ki Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kararını etkilemeye ve baskı altına almaya yöneliktir. Kamu çalışanları toplu sözleşme masasında, ekonominin büyümesinden kaynaklı üretenlerin hakettiği payı ve mutfaktaki enflasyon oranı kadar iyileştirmeyi beklemektedir. Geçmiş dönemlerde toplu görüşme masasındaki uyuşmazlıklarda eski adıyla uzlaştırma kurulu her zaman hükümetin teklifi üzerinde rakamları önermiş, emekçilerin taleplerini görmezden gelmemiştir. Umut ediyoruz ki Kamu Görevlileri Hakem Kurulu da, 29 Mayıs 2012 tarihinde memur ve emeklilerin taleplerini dikkate alacak daha rasyonel bir oranı kamuoyuna açıklayacaktır.

Bizler eğitim çalışanları olarak kurul üyelerinden, yasadaki bütün olumsuzluklara ve kamuoyunda yaratılan “yanlı” mesajlara karşılık adaletli bir açıklama bekliyoruz.
Öte yandan,  Maliye Bakanı Sayın ŞİMŞEK’in “Memurlara yaptığımız teklif sonrasında en düşük memur maaşı 1 Temmuz itibariyle 1.757 TL olacak”  şeklindeki beyanatını büyük bir şaşkınlıkla basından öğrenmiş bulunmaktayız.

Yukarıdaki örnek bordroda da görüleceği üzere, hükümetin teklif ettiği 3,5+4 zam sonrası alınabilecek maksimum maaş 1.531.-TL’dir. Kaldı ki örnek teşkil eden personelin 4-A statüsünde ve üniversite mezunu olduğunu,  8.derecenin 1.kademesinden maaş aldığını, bu rakamların da altında maaş  alan hizmetli memur arkadaşlarımızın da varlığını ifade etmemiz gerekir.

4/C statüsünde 888.-TL ücretle açlık sınırının altında maaşa mahküm edilmiş arkadaşlarımızın ismi dahi anılmamaktadır.

Yani gerçekler, Maliye Bakanı Sayın ŞİMŞEK’in “1 Temmuz 2012 sonrası en düşük memur maaşı 1.757.-TL olacak” ifadesinden çok uzaktır.  Kamu emekçileri, halkımız ve kamuoyu böylesine talihsiz ve gerçeklerden  uzak açıklamalarla kandırılmaktadır.

Bizler Eğitim-İş Sendikası olarak, gerçek rakamları örnek bordrolarla gösterip halka ve kamuoyuna paylaşmaya devam edeceğiz.  Bu noktada Sayın Bakanı açıklamalarını düzeltmeye, şayet açıkladığı rakamların arkasında ise ispata davet ediyoruz. Devlet adamı olmanın gerekliliği de budur.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

Eğitim İş Şube Yönetim Kurulu adına
Adana Şube Başkanı
İsa KAYADAN

1 thought on “Mehmet Şimşek’i İspata Davet Ediyoruz

  1. Eğitim iş yıllardır süregelen bir yanlışı önledi. Hakikaten kamuoyu yanıltılıyordu. Bugün rakamların aile yardımı dahil ve hariç yayınlanması sevindiricidir. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.