“Memur Sen İşini Bilir”miş!

Eğitim işkolunda örgütlenen Eğitim Bir Sen‘in bağlı olduğu konfederasyon olan Memur Sen için, “Memur Sen işini bilir” diyen Arınç‘a tepkiler büyüyor. Kamu Sen ve KESK Arınç’a sözlerinden dolayı tepki gösterdi ve Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu.

NE OLMUŞTU?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçtiğimiz günlerde Memur-Sen Bursa Temsilciliği açılışına katılmış ve “Memur-Sen’in istekleri doğrultusunda” yasa değişikliği yapılarak toplu sözleşmenin imzalanacağını söylemişti.

Memur-Sen’in ideolojik çizgisini kutlayan ve kendilerine yol gösterdiğini ifade eden Arınç, 12 Eylül referandumundaki desteği başta olmak üzere Memur-Sen’in her konuda hükümetten yana olmasını “Türkiye’nin özgürleşmesine güçlü katkılar” olarak değerlendirirken, “Grevsiz toplu sözleşme hakkı olmaz” diyen KESK’i “ideolojik” olmakla suçladı.

KESK VE KAMU SEN’İ SUÇLADI

Arınç, referandumda “hayır” oyu veren KESK ve Kamu-Sen’in görüş söylemeye hakkı olmadığını iddia etti ve sadece Memur-Sen’in “Dürüst, samimi, yurtsever olarak” bu konuda görüş bildirmeyi hak ettiğini savundu.

MEMUR SEN VARKEN SİZE NE OLUYOR?

Bülent Arınç şunları söylemişti;

“Şimdi bütün hazırlıklarımız tamamdır. Yasada değişiklik yapılacak ve Memur-Sen’in görüşleri, mücadelesi doğrultusunda yasa değişikliği yapılıp toplu sözleşme imzalanacak. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Ama ‘hayır, hayır’ diye yırtınanların şimdi ‘nerede toplu sözleşme’ deyip ortalıkta dolaştığını görünce ‘kardeşim sen şurada bir otur bakalım, senin bunları konuşmaya hakkın yok, milletin kafasını da bulandırma, Memur-Sen ne yapacağını bilir, hükümetle bu konuyu müzakere etti, yasal değişiklik yapılacak, toplu sözleşme imzalanacak’.

Gecikiyor… Bu haklarda gecikme olmaz. Ne zaman imzayı atarsanız, hakların başladığı tarih bellidir, birikmiş olarak alırsınız, cebinize koyarsınız, cebinize daha çok para girer kardeşim. Ne istiyorsunuz? Olacak bu iş. AK Parti demişse bu iş olacak.”

AKP’YE MEMUR SEN YOL GÖSTERDİ

Arınç, icraatlarında Memur Sen’in yol gösterici olduğunu söylemiş, “Kim yol gösterdi bize? Memur-Sen gösterdi. Öbürlerine kalsaydı yanmıştık. Ne toplu sözleşme olurdu ne bilmem ne olurdu. Bu iş olacak kimsenin kafası karışmasın. Çalışanları üzmeyin. Çalışanların arasına fitne fesat sokmayın.” demişti.

HÜKÜMETİN AMACI NE?

Hükümet, Memur-Sen’in istekleri dahilinde değiştirilecek yasa sonucu imzalanacak olan toplu sözleşme ile KESK ve Kamu-Sen’i dışlamaya çalışıyor ve grev hakkını tanımak istemiyor.

MEMUR SEN’İN KABUL ETMESİ YETECEK

Hükümetin tasarladığı toplu sözleşmeye göre genel ve hizmet kolu olmak üzere iki türlü toplu sözleşme yapılacak. Genel sözleşmede kamu emekçilerini temsilen;

4’ü Memur-Sen’den,
2’si Kamu-Sen’den,
1’i de KESK’ten

olmak üzere 7 üye bulunacak. Memur Sen’in hükümete olan yakınlığından dolayı sözleşmeyi ne şekilde olursa olsun onaylayacağı düşünülüyor.

UZLAŞI OLMAZSA NE OLACAK?

Memur-Sen’in kabul ettiği sözleşmeleri diğer iki konfederasyon kabul etmese de toplu sözleşme imzalanacak. Burada bir anlaşmazlık olması durumunda yine

4’ü hükümet tarafından atanan,
3’ü Memur-Sen,
1’i KESK,
1’i Kamu-Sen’den alınan üyeyle temsil edileceği üst kurul, sözleşmeyi değerlendirecek ve alınan karar kesin olacak.

Dolayısıyla sözleşme ne şekilde olursa olsun, Hükümet ve Memur Sen’in onayı, sözleşmenin kabul edilmesi anlamına gelecek.

Hizmet kolu toplu sözleşmesinde, bir hizmet kolunda yetkili sendika hangisi ise o sendika ile hükümet arasında bir sözleşme imzalanacak. Genel toplu sözleşmeyi kabul etmeyen konfederasyonlar hizmet kolu toplu sözleşmesinden muaf tutulacak. Bu durum, Memur-Sen’in yetkili olmadığı tek alan olan kültür sanat hizmet kolunda da sözleşme yapabilmesinin önünü açıyor.

Genel toplu sözleşme maddelerini kabul etmeyeceğini açıklayan KESK’in tek yetkili sendikasının bulunduğu kültür sanat alanında da Memur-Sen’e bağlı Kültür Memur-Sen‘in toplu sözleşme imzalaması anlamına geliyor.

MEMUR SEN NASIL TANINIYOR?

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından üyelik başvurusu reddedilen ve Türkiye’de en fazla üyesi bulunan konfederasyon olan Memur Sen, “hükümete yakın” sendika olarak nitelendirilmiş ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’na (ETUC) kabul edilmemişti.

1 thought on ““Memur Sen İşini Bilir”miş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.