Memur Sen Kimden Hak Talep Ediyor?

Memur-Sen’in ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği’ne karşı önceki gün başlattığı ‘sivil itaatsizlik’, dün de birçok ilde uygulanarak yayıldı.

Okullarda birçok kadın öğretmen derse başörtülü olarak girdi, erkek öğretmenler kravatlarını çıkardı. Eyleme katılan memurlar; “Türkiye genelinde olduğu kamu çalışanlarımız okula, hastaneye serbest kıyafetle gittiler. İlk gün çok güzel sonuçlar aldık, hiçbir kurumda sıkıntı olmadı. Bu eylemi, kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan düzenleme yapılıncaya kadar devam ettireceğiz” diyor.

Bilindiği gibi Memur-Sen, daha çok muhafazakar/dindar memurların üye olduğu bir memur sendikası federasyonu. Memur-Sen, AKP hükümeti ile büyümüş, en büyük sendika olmuş ve hükümetle toplu görüşme yapma yetkisi almıştı. Öte yandan bir çok Memur-Sen üyesi AKP Hükümetinde üst düzey bürokrat olmuş; dahası okul müdür muavinliği için bile Memur-Sen referansı aranır oldu. Memur-Sen’in Hükümeti desteklediği, özellikle taşrada Memur-Sen üyesi memurların AKP’ye büyük destek verdikleri bilinmektedir.

Hatırlanacağı gibi Memur-Sen bundan bir süre önce kamuda başörtüsü yasağının kalkması için 10 milyon imza toplayıp hükümete teslim etmişti. Şimdi de kılık kıyafet serbestliği için eylemler yapmaktadır. Elbette; hak talep etmek için barışçıl yollarla eylemler yapmaya kimsenin karşı çıkacağı yok, çıkmamalı. Ancak Memur-Sen yöneticilerine sormak gerekir; siz kimden bu hakları talep ediyorsunuz; 10 yıldır desteklediğiniz, dahası iktidarı paylaştığınız, günahına ve sevabına ortak olduğunuz AKP iktidarda değil mi, iktidarda olan sizler değil misiniz, niçin şimdiye kadar bu sorunu çözmediler diye soruyor musunuz?

Ya da biz size soralım; iktidardasınız; niçin bu sorunu şimdiye kadar çözmediniz?

Sorulara devam edelim: Hükümetin başka uygulamaları için de eylem yapacak mısınız?

Mesela; ücret politikaları için, razı olduğunun 4+4′luk komik zam için, 70 bini bulan ücretli öğretmenler için, atanmayan öğretmenler için. İş güvenliği sorunlarını gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz, taşeronlaştırmaya karşı çıkacak mısınız?

En son Memur-Sen Genel başkanı Ahmet Gündoğdu’ya bir kaç soru: Baş örtüsü eyleminde gerçekten samimisiniz?

Başörtüsü eylemini şimdiye kadar niçin yapmadınız?

Niçin şimdi; gerçekten hak ve özgürlükler için mi yoksa yine bir şeyleri mi örtüyor başörtüsü; düşük ücretleri, haksızlığı, adam kayırmayı, sendika ağalığını, hükümet yardakçılığını gizlemek için mi bu eylemler?

Yıllarca hakları gasp edilen memurlara söyleyecek hiç bir sözümüz yok; kılık kıyafet özgürlüğünü elbette destekliyoruz. Sözümüz, sendika ağalarına; iktidarın kaymağını yiyenlere, iktidarın her tür icraatini destekleyip, başörtüsü eylemi ile bunu örtmek isteyenlere. – fikirzamani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.