Memur Sen Masaya Oturacak mı?

Toplu görüşmelerin yapılacağı 15 Ağustos tarihi yaklaşıyor. Hükümet 9. kez konfederasyonlarla toplu görüşme masasına oturacak.

Merak konusu olan ise Memur Sen’in 28 Ocak 2010 tarihinde açıkladığı gibi 2010 görüşme masasına oturup oturmayacağı. Memur Sen açıklamasında “2010 yılı toplu görüşme dönemine kadar, kamu çalışanlarına toplu sözleşme ve grev hakkı verilmezse, masaya oturmayacağız” demişti. (Memur Sen’in resmi açıklaması için tıklayınız.)

Bugüne kadar memurların sendikalaşması, toplu sözleşme, grev hakkı gibi konularda herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

Memur Sen’in Konfederasyon web sitesinde de yayımladığı açıklamasında belirttiği üzere “2010 toplu görüşme” masasında yer alıp almayacağı bekleniyor.

2009’DA NE OLMUŞTU?

2009 toplu görüşme masasında KESK Başkanı Sami Evren taleplerini belirttikten sonra “Biz toplu görüşme değil, toplu sözleşme istiyoruz. Bu bir orta oyunudur, verilecek zam da hak ta bellidir. Ben irademizi bu masaya teslim etmek istemiyorum” diyerek ilk oturumda masayı terk etmişti.

Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen yöneticileri arasında arbede çıkmış, gerginlik Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun araya girmesiyle yatıştırılmıştı. Memur Sen ve Kamu Sen masada kalmış ve uzlaşmaya çalışmıştı.

İlk altı ay için %2.5, ikinci altı ay için %2.5 zamma imzalar atılmıştı.

KAMU ÇALIŞANLARI CEPHESİNDE SON DURUM NE?

Bugüne gelindiğinde referanduma götürülecek yeni Anayasa’da kamu çalışanlarıyla ilgili bazı düzenlemeler yer almakta. Yeni Anayasa’ya göre;

-Aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunabilecek.

-Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınacak. Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde, taraflar Kamu Görevlileri Kuruluna başvurabilecek. Kurul kararları kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacak.

-Memurlara verilen uyarma ve kınama cezaları yargı denetimine açılacak.

Sendikacılar ise bu maddelerin tuzaklarla dolu olduğunu düşünüyor.

Aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olmanın örgütsüzlüğü dayatacağı, toplu sözleşme hakkı olarak tanıtılan maddenin de işlevinin olmayacağı, grevsiz bir toplu sözleşmenin içinin boş kalacağı belirtiliyor. Çünkü toplu sözleşme masasında eğer taraflar anlaşamazsa Kamu Görevlileri Kurulu’na başvurulacak. Kurulun verdiği karar toplu sözleşme hükmünde olacak. Kurulun da oluşumu gözönüne alındığında görüşmelerin hükümetin istediği gibi sonuçlanacağı belirtiliyor. Ayrıca disiplin yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerin de memurun aleyhine işleyeceğine dikkat çekiliyor.

Zaman işliyor, Memur Sen’in üyesi olan/olmayan tüm kamu emekçileri, Memur Sen’in söz verdiği üzere bu konudaki net tavrının ne yönde olacağını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.