Memur-Sen Reddedildi

Memur-Sen Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’na alınmadı! Bilindiği gibi Memur-Sen 40 bin olan üye sayısını AKP İktidarı döneminde 10’a katlamıştı. Üye sayısını 400 bine çıkaran ve böylece Türkiye’nin en büyük memur sendikası haline gelen Memur-Sen, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından reddedildi.

Memur-Sen’in 2006 yılındaki başvurusu da reddedilmişti.

AKP döneminde büyüyen Memur-Sen’e üyelik için başvurduğu ITUC‘tan şok yanıt geldi.

Türkiye’den DİSK, KESK, Hak-İş ve Türk-İş’in üyesi bulunduğu ITUC, Memur-Sen’i “Bağımsızlık karakteri tartışmalı” açıklamasıyla konfederasyonuna kabul etmedi.

Açıklamada; “Yönetim Kurulumuz, Memur-Sen’in Ağustos 2010’da başvurduğunu ve daha önce de Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu ICFTU’ya yapılan başvurusunun 2006 yılında reddedildiğini dikkate aldı. 2006’dan bu yana örgütünüzün yaşadığı gelişmeler, istişare sürecinin olumsuz sonuçları ve Memur-Sen’in bağımsız karakterinin tartışılabilir olması durumu göz önüne alınarak, başvurunuzun dikkate alınmamasına kadar verilmiştir.” denildi.

DANIŞIKLI DÖVÜŞLE SUÇLANDI

Halen Genel Başkanlığı’nı Ahmet Gündoğdu’nun yürüttüğü Memur-Sen, hükümetle yapılacak toplu görüşmelerde memurları temsil eden en önemli sendika konumunda bulunuyor.

Diğer sendikalar, sık sık Memur-Sen’i yaptığı açıklamalar ve gösterdiği tavırlar nedeniyle ağır şekilde eleştirmişti.

Memur ve memur emeklilerinin, 2011 yılı zamlarını belirleyen toplu görüşmelerde de yetkili Memur-Sen Konfederasyonu’nun, “görüşme öncesi hükümetle danışıklı dövüşle şike yaptığı” iddiaları tartışma yaratmıştı. Hükümetin kamuoyunda kendisine yakın bulunan Memur-Sen konfederasyonuyla 2011 yılı memur maaşlarıyla ilgili imzaladığı mutabakat zaptı, tartışma konusu olmuştu. -Haber3-

Hükümetle yakın ilişkisi olduğu belirtilen Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı olan sendikalar;
Eğitim-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen, Büro-Memur-Sen, Diyanet-Sen, Kültür-Memur-Sen, Enerji-Bir-Sen, Birlik-Haber-Sen, Bayındır-Memur-Sen, Ulaştırma-Memur-Sen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.