Milli Eğitim: “Kız Erkek Ayrı Okusun”

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimin geleceği başlıklı konuların ele alındığı 18. Milli Eğitim Şurası kapsamında tartışma yaratacak bir öneri gündeme getirdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önerisi: “kızlara ayrı, erkeklere ayrı okul yapalım!”

ÖNERİ TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

İzmir MEM, söz konusu öneriyi, eğitim sistemimizin geleceğine ilişkin önemli kararların alınacağı 18. Milli Eğitim Şurası kapsamında gerçekleştirilen Ege Bölge Çalıştayı’nda gündeme getirdi.

Kente göçle gelenler“in kültürel nedenlerden dolayı kız çocuklarını okula göndermedikleri, bunu aşmak için de kız ve erkeklerin ayrı okullarda okuyabilecekleri önerisi yapılan çalıştayda, ilginç önerinin “kültürel nedenlere” bağlanması şaşkınlık yarattı.

Eğitim Sen, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada duydukları tepkiyi dile getirdi. Ayrıca çalıştaya neden Eğitim Sen‘in de çağırılmadığı sorusunu Müdürlüğe iletmelerine karşı herhangi bir yanıt alamadıklarını söyleyen Eğitim Sen yöneticileri, eğitimin tartışıldığı bir çalıştaya bu tarz antidemokratik uygulamaların yakışmadığını belirtti.

İmam Hatip Okullarında bile bu tarz uygulamalara rastlanmadığı belirtilen öneri karşısında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü herhangi bir açıklama yapmadı.

Eğitimciler Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun çıkarıldığı 1924 yılından beri yaklaşık 86 yıldır ilk defa bu tarz bir öneriyle karşılaştıklarını belirtti. Öneriyi sunanların 100 yıl geriye, medreselere özlem duydukları iddia edildi.


3 thoughts on “Milli Eğitim: “Kız Erkek Ayrı Okusun”

  1. Bence opsiyonel olmalı. Kız ve erkek öğrencilerin beraber ya da ayrı okumalarıyla ilgili çeşitli veriler bulunmakla birlikte velilerle öğrencilerin kültürel, bilgisel ve amaçsal bakımdan iye oldukları eğilimler dikkate alınarak kişisel tercihe öncelik verilmelidir. Açıkçası özellikle kız öğrencilerin okullarda maruz kaldıkları tacizlerin ne yaparsak yapalım engellenemediğini gören bir öğretmen olarak ilk bakışta başvurulabilecek bir yöntem olduğu akla yatkın gibi görünüyor.

  2. Ne yapmayı amaçlıyor bunlar yahu??? Hasta etmesinler insanı? Bu yüzyılda ilericilik mi yoksa gericilik mi yapıyoruz belli değil? Aslın da belli de neyse.

    Meb bu kadar da oyuncak edilmez ki siyastin elinde. Yuh yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.