Nabi Avcı Her İlde Öğretmenleri Dinleyecek

Milli Eğitim Bakanlığı, son dönemde öğretmenler ile bakanlık arasında oluşan kırgınlığı gidermek için çalışma başlattı.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, illeri ziyaret ederek öğretmenlerle gruplar halinde bir araya gelecek. Yüz yüze iletişim kurarak sorunlarını dinleyecek.

Toplantılara öğretmenler dışındaki il yöneticileri ve okul idarecileri alınmayacak. Böylece öğretmenlerin sorunlarını hiçbir baskı altında kalmadan anlatması sağlanacak.

İlk toplantı, salı günü Şanlıurfa’da yapılacak.

2 Saat Öğretmenleri Dinleyecek

Bakan Avcı, 500 öğretmenle bir araya gelip 2 saat onları dinleyecek. Öğretmenlerle yapılacak bu toplantılar, Avcı’nın gittiği her ilde tekrarlanacak. Görüşmelerde öğretmenlerin ilettiği sorunlar, rapor haline getirilecek. En çok şikâyette bulunulan sorunlar tespit edilecek. Ayrıca anket çalışmasıyla 800 bin öğretmenin beklentileri, öncelik ve talepleri sorulacak. Sonuçlara göre mesleki motivasyonu artıracak projeler üretilecek.

SENDİKALAR BAKANLIĞA TEPKİLİ

Eğitim camiası, ‘eş durumu tayinleri’ başta olmak üzere ‘il emri’, ‘özlük haklarının düzeltilmemesi’ gibi sorunlar sebebiyle sıkıntılı günler geçiriyor. Öğretmenlerin örgütlü olduğu sendikaların tamamı, bakanlığın bazı uygulamalarına tepkili. En büyük eleştiri ise yeni eğitim sisteminin öğretmeni önemsememesi üzerinde yoğunlaşıyor. Bu eleştirileri dikkate alan Nabi Avcı, öğretmenlerle MEB arasındaki buzları eritmek için önerilen ‘tele konferans’ yöntemine karşı çıktı.

Sorunların iyi niyetle, muhabbetle aşılacağını ifade etti. Bakan Avcı’nın, sorunların doğal akışı içinde çözülmesi gerektiği yönündeki uyarısı üzerine öğretmenlerle bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.

Ömer Dinçer Protesto Edilmişti

Daha önce öğretmenlere telekonferans yöntemiyle seslenen eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ülkenin her tarafında protesto edilmiş, öğretmenler Dinçer’in konuşmasını dinlememişti.

Oylayan Ziyaretçi: 5.0 yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.