“O” HAKİM SİYAH TABUTTA

Dönemin gençlik hareketi liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarına karar veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi yediği yemek nefes borusuna kaçınca solunum yetersizliğinden 86 yaşında öldü.

Elverdi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasını da izlemiş ve “İdam sehpasında bile komünizm propagandası yaptılar” demişti. “Anayasal düzeni ortadan kaldırmak” suçlamasıyla yargılanan Denizlerin idamlarına karar veren Ali Elverdi hastaneye ulaştırılamadan öldü.

Ali Elverdi Kocatepe Camii’nde düzenlenen askeri törenin ardından toprağa verildi.

Sessiz geçen cenaze törenine namazdan çıkan cemaatin bile katılmaması ve cenaze töreninde kullanılan siyah tabut dikkat çekti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı törende, Kocatepe Camii karşısındaki duvara yazılmış protesto yazıları da Elverdi’ye duyulan tepkiyi gösterdi.

İMAMDAN SESSİZ TEPKİ
Az sayıda kişinin katıldığı cenaze namazı yoğun güvenlik önlemleri altında kılındı. Vermiş olduğu kararla Türk siyasi tarihine geçen Elverdi’nin cenaze töreni de ilginç bir olaya sahne oldu.

Cenaze namazını kıldıran imam, namaz sonrasında 3 defa istenen helallik hakkını 1 defa isteyerek herkesi şaşırttı. Bununla da yetinmeyen imam törene katılanlara ‘merhumu nasıl bilirdiniz’ sorusunu yöneltmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.