O Öğretmenler Atandı mı?

Geçtiğimiz günlerde hacker grubu RedHack tarafından yayımlanan belgelerde TOBB Başkan vekili Faik Yavuz‘un bazı bürokratlarla olan yazışmalarına yer verilmişti. Bir çok konuda önemli görüşmelerin aktarıldığı e-posta yazışmalarında TOBB Başkan Vekili’nin bazı atamalar konusunda da bürokratlara ricacı olduğu iddia edilmişti.

RedHack‘in TOBB Başkan Vekili‘ne ait olduğunu iddia ettiği yazışmalarda öğretmenlerin adı ve kimlik bilgileriyle görev yaptıkları ve atanmak istedikleri okulların da isimleri yer almıştı.

Yüz binlerce öğretmen atanmayı beklerken, binlerce öğretmen çeşitli sebeplerle yer değişikliği yapmak isterken ve buna imkan verilmezken, bazı öğretmenlerin isimlerinin verilerek “atamalarının” rica edilmesi sosyal medyada da büyük tepkiye neden olmuştu.

Torpile Suç Duyurusu

Geçtiğimiz günlerde tüm bu iddialarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunda kimlik bilgileri, çalıştıkları ve atanmak istedikleri okulların isimleri yer alan öğretmenlerin rica üzerine

* yer değişikliklerinin yapılıp yapılmadığı,
* öğretmenlerin şimdiki görev yerleri,
* yer değişiklikleri yapıldıysa hangi yolla/gerekçeyle bu değişikliklerin yapıldığı gibi sorulara yer verilmekte.

Suç duyurusunda;

“-Söz konusu haberlerde yer alan ve gerek tayini istenen şahıslar gerekse sınav sonucuna göre yerleştirilmesi talep edilen öğrenciler hangi okulda nerede eğitim almaktadırlar?

-Şahısların yayınlanan haberdeki gibi, ricalar yerine getirilerek yerleşmiş olması halinde ne karşılığında ve kimlerin aracılığıyla bu mevki okul yahut kontenjana girdikleri Anayasada yer alan eşitlik prensibi gözetilerek Kamu görevinin kötüye kullanılması hatta rüşvet ve irtikabı gündeme getirmektedir. Bu nedenle söz konusu bu haberleri dikkate alarak adı geçen tüm şahısların araştırılarak maddi gerçeğe ulaşılması zorunluluğu vardır.

-Adı geçen şahıslardan birinin dahi bahsedildiği gibi tayin edilmiş olması halinde tayini yapan şahıs ya da şahıslar hakkında da ayrıca suç unsuru bulunması halinde şikayetçi olarak soruşturmanın yapılmasını talep ediyorum.” denmekte.

Gözler şimdi Savcılığın iddiaları ciddiye alıp almayacağı, konuyla ilgili inceleme başlatıp başlatmayacağında.

“RedHack: Atanmanın Yolu Faik’ten mi Geçiyor?” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.