Öğrencilere Mezhep Anketi

Yunus Emre Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencilerine yapılan anket velileri ayağa kaldırdı.

İstanbul Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, 7’nci Sınıf öğrencilerine “Hangi mezheptensiniz?” anket sorusunu sorması öğrenci velilerinin büyük tepkisine çekti.

Tepkileri hiçe sayan ve “Okulda böyle bir soruya gerek olup olmadığına ben karar veririm” diyen Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni R.H, “Ben okulumuzda kimin Alevi, kimin Sünni olduğunu zaten biliyorum.
Bu nedenle hangi mezheptensiniz? Sorusuna farklı bir pencereden bakarsanız fişleme gibi gözüküyor ama benim amacım çocuklara kitap okutmaktır” diyerek, kendisini savundu.

‘Bu anket kesinlikle ayrımcılıktır’

Adının açıklanmasını istemeyen bir veli, yapılan böyle bir anketin çocuklar üzerinde kesinlikle ayrımcılığı tetikleyeceğini belirterek, “Sayın Başbakanımız ülkemizdeki kardeşliği rayına oturtturmak için çok büyük bir çaba sarf ederken, bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni çıkıp çocuklarımıza ‘hangi mezheptensiniz?’ diye sorabiliyor.

Bu tamamen çocuklar üzerinde ayrımcılığı tetikleyeceği gibi alenen de bir fişlemedir bu. Bu nasıl bir mantık, nasıl bir zihniyet? Kaldı ki kimin hangi mezhepten olup olmadığı ona ne. Bu arkadaş öğretmen olduğunu belli ki unutmuş ve kafasına göre hareket ediyor. Böyle bir şey olabilir mi?

O öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu müfredata göre hareket etmek zorundadır. Onun için bir veli olarak 22. Yüzyılda böyle bir anketin yapılmasından dolayı utanç duyuyorum” diye konuştu.

‘Bize göre bir fişlemedir’

Başka bir veli ise, yapılanın anket değil, tamamen bir fişleme olduğunu dile getirerek, “Emin olun bu konularda konuşmak bile hoş değil. Böyle bir anket bu yaştaki çocuklar arasında büyük bir ayrımcılığa yol açacağı ortada. Hatta bana göre çok tehlikeli sonuçlar da doğurabilir.

Çünkü siz çocuklara ‘hangi mezheptensiniz?’ diye sorarsanız ve çocuklar da arkadaşlarının farklı mezheplerden olduğunu öğrenirse ister istemez bu bizden değil düşüncesi ile aralarına bir soğukluk girebilir. Bu da çocuklar arasında mezhep çatışmalarına yol açabilir.

Onun için çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin çok dikkatli olmaları ve kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınladığı müfredatın dışına çıkmamaları gerekiyor. Çünkü ülkemizde bir kardeşlik havası eserken bu tür sorular ne kadar iyi niyetle de olsa farklı sonuçlar doğurabilir” şeklinde tepkisini dile getirdi.

‘Mezhep çatışmalarına yol açabilir’

Yapılan anketin çocuklar arasında bir mezhep çatışmasına yol açabileceğini belirten diğer bir veli de, “Ben öncelikle bu soruların 7’nci sınıf öğrencileri dahil kimseye sorulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü bu tür anket çalışmaları mezhep ayrımcılığını tetikleyebilir. Hele de bir öğretmenin kendi vazifesi olmadığı halde bu tür anket çalışmalarının içerisine girmesi gerçekten manidardır. Çünkü öğretmenlerin kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı müfredatın dışına çıkmamaları gerekiyor.

Kaldı ki, Sayın Başbakanımız ülkemizdeki ayrımcılığı ortadan kaldırabilmek için elini taşın altına koyarken bir öğretmenin çıkıp da bu tür faaliyetler yürütmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kısaca bana göre biran önce o anket sorularının ve cevaplarının imha edilmesi gerekmektedir” dedi.

Din Kültürü Öğretmeni: Herkes mezhep değiştirebilir

Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni R.H., 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik içerisinde ‘hangi mezheptensiniz?’ sorusunun da bulunduğu bir anket yaptığını doğrulayarak, kendisini şöyle savundu;

“Ben okulumuzda kimin Alevi, kimin Sünni olduğunu zaten biliyorum. Tabi hangi mezheptensiniz? Sorusuna farklı bir açıdan bakarsanız fişleme gibi gözükür, ama benim baktığım pencereden bakarsanız fişleme değil.

Benim amacım çocuğun ve ailesinin inandığım dediği, takip ettiği mezhebinin gerekliliklerini gerçekten takip edip etmediğini öğrenmektir. Yaptığım anket ile ilgili çocukların getirdiği cevaplara bakınca ailesinin sadece mezhebini ve imamını bildiği ortaya çıktı. Bizim amacımız düşündürmek ve eksikliklerini görmesini sağlamaktır.

Ve bu ankete katılanların bir tanesine bile kitaba baktırabiliyorsak bizim için yeterlidir.

Tabi aileler o sorulara cevap veremiyorlarsa kendilerine sormalıdırlar ben gerçekten mezhebimi biliyor muyum, bilmiyor muyum, diye. Bakın bir çocuk Alevi olarak doğdu ama sonra Hanefi olamaz mı? Niye olmasın. Tabi ki, olur. Din mi ki bu olamasın. Kaldı ki, bir insan din bile değiştiriyor.

Müslümanken Hıristiyan oluyor da, Alevi iken neden Sünni olmasın. Kaldı ki, bu sorulara gerek olup olmadığına ben karar veririm. Demek ki, gerek var demişim ki, sormuşum. Hatta ben çocuk Alevi ise kendilerine bu soruları gidip bir Alevi dedesi ile birlikte cevaplamasını istedim. Benim amacım insanların inandıklarına bilerek inanmalarıdır”

Esenler Yunus Emre Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni R.H., 7’nci sınıf öğrencilerine yönelik yaptığı ankette şu soruları soruyor:

1) Hangi mezheptensiniz?
2) Mezhep imamınız (Kurucunuz) Kimdir?
3) Neden bu mezhebi seçtiniz?
4) Mezhebinizi diğer mezheplerden ayıran özellikler nelerdir?
5) Mezhebiniz dışında bildiğiniz mezhepler nelerdir?
6) Fıkıh ve itikat deyince ne anlıyorsunuz?
7) Sizce bir Müslüman’ın mutlaka bir mezhebi olmalı mıdır? Niçin?
8) Mezhep imamınız (Kurucunuz) hakkında ne biliyorsunuz?
9) Tarikat ve şeriat denince ne anlıyorsunuz?
10) Peygamber efendimiz zamanında neden mezhep yoktu?
11) Mezhepler arasında neden farklılıklar vardır? (Din 1 iken)
12) Mezheplerin görevlerini yerine getirmeyen dinden çıkar mı?
13) Mezhep kuralları zamanına göre değiştirilir mi? Niçin
14) Bir kişi mezhep değiştirebilir mi? Niçin?
15) Birden çok mezhebe tabi olunabilir mi? Niçin?
-soL-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.