Öğrenciyken Evlenme Yasağı Kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliği Taslağı’na göre, öğrencilerin evlendirilmesinin yolu açıldı. Eğitimciler tarafından büyük tepkiyle karşılanan değişiklikler, Bakanlığı “henüz böyle bir uygulama yok” açıklamasını yapmaya zorladı.

Sözkonusu değişikliklerin önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Yapılması planlanan düzenlemelere göre; okullar kamerayla izlenecek, imam hatiplerde mescit açılacak, 8 kişiyle Kuran dersi verilebilecek, evlilerin kaydı yapılmayacak, öğrenciyken evlenenlerin kayıtları da silinmeyecek.

Nöbet Tutulacak

Kurumları Yönetmeliği Taslağı, ortaöğretim sistemini bir kez daha değiştiriyor. Buna göre, güvenli okul ortamının sağlanması ve öğrencilerin fiziki ve psikolojik şiddetten korunması amacıyla okullara kamera ve alarm sistemi yerleştirilebilecek. Okul yöneticileri istediği takdirde okul binasına kamera yerleştirip, izleyebilecek. Okullarda varsa gece bekçisi görevli olacak yoksa en az 3 personelinin çalıştığı okullarda sırayla personel gece nöbeti tutacak. Yeterli personelin de olmadığı durumlarda ise emniyetten yardım istenecek.

8 öğrenci Kuran dersi için yeterli

– Taslağa göre, imam hatip liselerinde, meslek dersleri uygulamalarının yapılabilmesi için uygun alanlar ve mescit oluşturulabilecek. 4+4+4 eğitim sistemiyle getirilen seçmeli Kuran ve Peygamberimizin Hayatı dersine sınıf açılması için 8 öğrenci yeterli olacak. Seçmeli bir dersin öğretime açılması için en az 10 öğrencinin o dersi seçme şartı taslakta 8’e indiriliyor.

– Mevcut yönetmelikte yer alan “Evli olanların kayıtları yapılmaz. Öğrenciyken evlenenlerin kayıtları silinerek okulla ilişkileri kesilir” ifadesinde de değişiklik yapıldı. Taslağa göre, mevcut sistemdeki gibi, evlilerin kaydı okula yapılmayacak ancak öğrenciyken evlenenlerin kayıtları da silinmeyecek.

Anadolu’dan imam hatipe geçiş imkânı

– Taslakta merkezi sınavla öğrenci alan farklı okul türleri arasında nakil ve geçişlere de imkan tanındı. Artık Anadolu, fen, meslek lisesi gibi farklı okul türünde okuyan bir öğrenci istediğinde Anadolu imam hatip lisesine geçebilecek.

Atatürk inkılapları beklenen davranış…

– Taslakta, okulların amacına ilişkin maddesinde, “Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar olarak yetiştirilmesine” ifadesi yer almadı. Öğrencilerden beklenen davranışlar arasında, “Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlı kalmaları ve bunları korumaları” sayıldı.

Yurtdışında staj şansı geliyor

– Taslakta ayrıca meslek lisesinde okuyan öğrencilerin staj süreleri de uzatıldı. Mevcut sistemde yılda 300 saat staj yapmakla yükümlü öğrenciler yeni yönetmelik taslağında 320 saat staj yapmaları gerekecek. Taslakta ayrıca, öğrencilere yurtdışında staj imkanı da getirerek, işletmelerin yurtdışı görevlendirmelerinde de yer almaları sağlanacak.

Dinçer: “Taslak çalışma haberim olmadan açıklandı”

Milli Eğitimi Bakanı Ömer Dinçer Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliği Taslağı çalışmayla ilgili konuştu. Dinçer hazırlık aşamasındaki taslak çalışmanın kendi izni alınmadan açıklandığını söyledi.

Dinçer şöyle konuştu:

“Bu taslağın paydaşlara gönderilmesinden haberim yok.

Görüş almak üzere gönderdiğimiz ve hazırlık aşamasında olan çalışmanın doğrudan doğruya medyaya aktarılması neticesinde büyük bir hata yapıldı.

Eğer biz paydaşlarımıza güvenemeyeceksek doğru olmaz. Şimdi yapılanın çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Paydaşlarımız keşke görüşlerini bize bildirseydiler.

Yönetmelik çalışmalarıyla ilgili tartışmaları gereksiz buluyorum çünkü ortada alınmış bir karar yok. Henüz bir taslak olduğu halde medya bunu verilmiş bir karar olarak yansıttı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.