Öğrenim – Katkı Kredisi Affı (Güncellendi!)

KYK’nın Resmi Açıklaması için tıklayınız.

(GÜNCELLENDİ!) “Torba Yasa” TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Tasarı Cumhurbaşkanlığı’na gidecek ve Cumhurbaşkanı’nın 15 gün içerisinde onaylamasıyla birlikte Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Torba Yasa mecliste dokuz bölüm halinde görüşüldü.

(Haberimizin altındaki yorumları takip edebilir, üye olmadan yorum yazabilirsiniz)

31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri; belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri, 2010‘da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

GÜNCELLENDİ! (14.02.2011)
Öğrenim Kredisi Faiz Affı (En Güncel Haber – 26.02.2011)

Öğrenim Kredisine Af Yok mu? (24.02.2011) tıklayınız.

Düzenlemeye, harç kredisi borcu olan üniversite mezunları da dahil edildi.

Kamu alacakları, gecikme faizi yerine TEFE/ÜFE (enflasyon) aylık değişim oranları esas alınacak yeniden hesaplanacak.

Borçlular, bunu ikişer aylık dönemler halinde 18 eşit taksitte ödeyebilecek.

Ödemeler kredi kartıyla da yapılabilecek.

Borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri gerekiyor.

Borçluların, yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgili idarelere başvurması gerekiyor.

– Zaman Gazetesi –

Yasayla birlikte Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna borçlarını ödeme taahhüdünü yerine getiremeyenler için de bir düzenleme getiriliyor.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencinin aldığı kredinin geri ödeme süresini bir yıl uzatabilecek.

Düzenlemeden yararlanmak isteyen borçlular; yasanın Resmi Gazete‘de yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgili idarelere başvuracak.

Torba yasa vergi ve gecikme faizi aflarından başka çalışanların aleyhine de bir çok madde içeriyor.

SON DURUM NEDİR?

189 thoughts on “Öğrenim – Katkı Kredisi Affı (Güncellendi!)

 1. merhaba ben öğrenim kredisi erteleme süresini gecirdim ve işsiz oldugum icin ödeme imkanım yok bu durumda ne yapabilirim teşekkürler

 2. Saygıdeğer Hocam,
  ben Öğretim Kredilerinin yapılandırılmasından haberdar olamamıştım. O nedenle yapılandıramadım borcumu. Faizle birlikte çok yüksek rakamlara çıkmış. Yapılandırma fırsatını kaçırdım mı. İşsiz olduğumu beyan edersem faiz ödemesinden kurtulabilir miyim? Yeni bir af bekliyelim mi? Çok teşekkürler.

  1. Yılmaz Bey, maalesef yapılandırma imkanlarından yararlanamadıysanız mevcut faizi iptal etmenin herhangi bir yolu bulunmamakta. Ayrıca yakın zamanda bu borçlarla ilgili bir af ya da yeni bir düzenleme görülmemekte. Konuyla ilgili olarak resmi makamlardan edindiğimiz bilgilerle ilgili olarak sitemizde yeni bir haber yayımlayacağız. Sitemizi takip ediniz.

 3. ben 2002-2007 kredi aldım fakat okulum 2006 yılında bitti 15/09/2011 tarihinde okula fazla ödeme için başvuru yaptım kurumda benim 2006 mezunu old.için ödeme 1 yıl öne alıp benden gecikme zammı ve tüm borcu istiyorlar bu durumda ne yapmalıyım

 4. Merhaba,

  Borcumu yeniden yapılandırdım, ancak farklı bir sehirde oturdugumdan direk vergi dairesine odeme yapamıyorum. internet aracılıgıyla kredi kartımdan odeme yapabilir miyim. hangi siteden yapılabilecegini bildirebilirseniz sevinirim
  tesekkurler
  evrim

 5. ben 2009 da önlisansla öğrenim kredisi aldım ekim 2011den itibaren ödemem başlayacak nasıl ödeyeceğim nasıl parasını yatıracağım maddi durumumda yok ayda 370 tl taksitli taksiti daha uygun yapamazlarmı benim hiç bir fikrim yok bana detaylı bir şekilde anlatırsanız yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Henüz vadesi gelmemiş borçlara yönelik bir yapılandırma ya da kolaylık söz konusu değildir. Mevcut hükümet bu konuda başka bir kolaylık olmayacağını çok kereler dile getirdi. Borçlarınızın tamamını silecek birileri hükümet olmadığı sürece borçlarınızı zamanında ve faiziyle ödemek zorundasınız. Yani şu durumda yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor.

 6. ben 2004 de öğrenim kredimin ana parasını ödemeyi tamamladım. fakat bazı taksitlerin geç ödenmesinden dolayı geçikme faizi toplam 152 tl duruyor.bunu yapılandırırsam nasıl bir sonuç ortaya çıkar. faizin faizi oluyor mu? bunu merak ediyorum.

  1. Yasa 31.12.2010 tarihine kadar olan borç ve faizini kapsamakta. O tarih itibariyle var olan borcunuzun “ana parası” üzerinden bir hesap yapılacaktır. Üzerine işleyen faiz ise silinip TEFE/ÜFE hesaplanacaktır. Dolayısıyla ana para zaten ödendiği için işleyen faizlerin silinmesi gerekmektedir. Bu bilgi ile yine de KYK’dan borç durumunuzla ilgili bilgi almanızı öneririz. Yetkili kurum çok ilginç işlere imza attığı için daha sonra bir sürprizle karşınıza çıkmaları hoş olmayacaktır.

 7. Sayın Admin,
  2009 yılında yapılan aftan yararlanarak Öğrenim ve Katkı kredisini 36 ay taksitli yapılandırdım, taksitleri gecikmesiz ödüyorum ve 18 taksitim kaldı. İki sorum olacak;
  1- Bu yapılandırmayı bozup yeni kanunla yapılandırma yapsak (eğer oluyorsa) bir avantajım olurmu?
  2- İlk afta yapılandırılmamış kalan 400 TL kadar Katkı kredisini hiç ödemedim ve 150 tl falan faiz birikmiş. Bu eskiden yapılandırılmayan katkı kredisini peşin ödesem faiz indiriminden yararlanabilir miyim?

  1. Sayın Onur,
   1- Mevcut yapılandırmanızı bozmanız durumunda yeni kanunla eskisine oranla muhtemelen daha iyi bir ödeme planına sahip olabilirsiniz fakat bozulan yapılandırmanın yeni yasaya şu anda dahil edilip edilmeyeceğini bilemiyorum. Malum, kurumlar kafalarına göre yorumlamalar yapabiliyor.
   2- Katkı kredinizi yapılandırmaya sokabilirsiniz. Borcunuzu peşin öderseniz yasadaki indirimden en cazip haliyle yararlanabilirsiniz.

 8. ekım 2011 de gerı odemem baslıyor.15 gunluk sıgortam var
  ertelemek ıstıyorum.bana bır yol gosterın ! lutfen

  1. Erteleme mümkün değil. Ödeme yapmadığınız süreçte borcunuza faiz işlemeye devam edecektir. Devlet, dolayısıyla hükümet öğrencilerden kaynak yaratma fikrinden vazgeçmediği sürece borçlar bir şekilde tahsil edilecektir.

 9. Herkese selamlar. bana gönderilen borç kağıdında Kredi Bitiş Tarihi ile Geri Ödeme Başlangıç Tarihi arasında 2 sene var ama kyk nın sitesine girdiğmde Kredi Bitiş Tarihi ile Geri Ödeme Başlangıç Tarihi arasında 1 gün olduğını gördüm ve bu süre zarfında faiz işlemiş. Ne yapmam gerek hangisi doğrudur ??

  1. Size gönderilen borç kağıdı, borcunuzun yapılandırılmış hallini gösteren belge midir? Açık bir şekilde yazmamışsınız.

 10. sayın admin bana gelen tebliğde 26,66 tl ana para 115,04 gecikme faizi var int.vergi dairesinde sorguladığımdada borç gözüküyor fakat yapılandırma için başvurdum bana gelen cevapta vergi dairesinde borç bulunamadı yazıyor yani şimdi benim borcum varmı yokmu anlamadım silinmiş olabilirmi düşük olduğu için

  1. 31.12.2010 tarihine ve 120 liraya kadar olan borçlar siliniyor. O yüzden borç gözükmemiş olabilir. Fakat KYK’nın işine akıl erdirmek zor, yarın bir sorunla karşılaşmamak için KYK’dan bilgi almayı deneyiniz.

 11. mrhb.
  universitede 1 yıl kredı aldım.öderken taksitlendrmek istiyorum.yalnız ben ankaradayım.vergi dairesi olarak eskı oturduğum yer gözukuyor.ınternetten taksitlendirme yapamazmıyım?

 12. Merhabalar kyk sitesinde öğrenim borcum 1900 tl anapara + 2600 tl gecikme faizi olmak üzere toplam 4500 tl borcum görünürken vergi dairesine gittiğimde öğrenim borcum anapara 7000 tl + gecikme faizi 4000 tl olmak üzere toplam 11.000 tl görünüyor memur bile şaşırdı internetten borcumun toplam 4500 tl olduğunu teyit etti ama vergi dairesi sisteminde 11.000 tl görünüyor yapılandırma yapmadım vergi dairesinde. 2009 daki yapılandırmam iptal olmuştu kyk nın sitesinde yapılandırdığım taktirde bir defada ödemek suretile toplam borcum 2877 tl görünüyor ne yapacağımı şaşırdım açıkçası nasıl oluyor vergi dairesinde borcum 11.000 tl görünüyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ? ? kyk sitesindemi yapılandırsam acaba

 13. merhaba.
  mezun olduktan sonrak ilk bir yıl içinde yapılan peşin ödemedeki %30luk indirim, bize verilen paranın üzerine tefe/tüfeden kaynaklanan artışın de eklenmesiyle oluşan 8,584 tl üzerinden mi hesaplanıyor?
  yani ben toplamda 7,680 tl aldım ve borcum 8,584 tl olarak hesaplandı. bu %30luk indirim 8,584-7,680= 904 tl yani eklenen tefe/tüfe üzerinden mi hesaplanır yoksa 8,584 tl üzerinden mi?
  eğer 8,584 tl üzerindense 2,575 tl gibi bi kârım olacak. yok eğer 904 tl üzerindense 271 tl yapar ve bu miktardan dolayı peşin ödeme yapmaya değmez. yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

 14. merhabalar benim öğrenim kredisi ve katkı kredisi toplam borcum 5000TL anapara + 3000 TL faiz.son taksit ödeme 30.09.2009. peşin ödemeyi seçersem 5000 TLyimi ödiycem yoksa son taksit vadesinden kanunun yayınlandığı zamana kadar hesaplanacak artı bir faizidemi ödiycem.teşekkürler

 15. ben bugün gittim vergi dairesine faizinizin yüzde altmışını siliyorlar,tamamını değil.yani benim 7000 tl yerine 4500 tl ödemem gerekiyormuş.ben de sanıyordum ki sadece ana para ödenecek hayal kırıklığına uğradım.bir de üstelik bu peşin ödeme .taksitle olursa da artı faiz geliyo.sayın admin öyle anlatmamıştınız doğrusu söyledikleriyle uygulama tutmuyor.bir de orda bunu dalga geçer gibi söylüyorlar.

 16. Merhaba sayın admin benim 2005 te 3500 tl kredi kartı borcum vardı şimdi ise bu borç 25.000 bin tl olmuş bankayla göruştum malese benden istediği 25000 bin tl bu konuda ne yapabilirim

 17. Arkadaşlar az önce vergi daireinden geliyorum . Harç kredimi düşe kalka faize gire gire ödeyerek en son 464 liraya düşürdüm ve faiz olarakta 128 tl gözüküyordu bende dedimki bu vergi affı iyi olmuş gideyimde tek seferde 464 tl yi ödeyeyim dedim de 128 tl af nede olsa silinecek dedim ……………………
  Ama boşuna hesaplan borcum peşin ödemede 464+128=592 tl
  Eeeee şimdi sormak istediğim nerede bunun faiz affı ben yapılandırmaya girsem en olur gir mesem ne olacak ki zerrreeeeee kadar fark yok 1 tl bile fark yok
  Ben yapılandırma yapacagıma elime gectikçe gidip 3 taksitte ödesem hiçbir ama hiçbir farkı olmayacak eeeeeeeeeeeee nerde burada faiz affı ben inancımı yitirdim arkadaşlar aynı benim durumumda olan bir çok arkadasın mailini okudum onlarda aynı durum

 18. Merhaba Admin
  Benim Ogrenim kredisi borcum Ana para+Faiz=102,5 TL (23,95+78,10=102,05) olup Vergi affi ile 120 TL altindaki borclarin silinecegi belirtiliyordu. Bu sarti sagliyormuyum. bunun icin basvuru sarti var mi?

  Simdiden cok tesekkur ederim…
  Saygilarimla

  1. Sayın Mehmet, “31.12.2010 tarihinden önce verilen ve 120 TL’nin (ana para) altında idari para cezası borcu bulunanlar Kanundan yararlanmak için hiçbir başvuruda bulunmayacak, işlemler idare tarafından sonuçlandırılacaktır.” denmektedir. Bu açıklamaya istinaden borcun hiç bir işlem yapmadan silineceğini düşünüyorum.

 19. merhaba değerli admin,

  ben lisans ve yüksek lisansda katkı ve öğrenim kredisi aldım. lisansdan bu yana hiç ara vermeden doktoraya başladığım için öğrenim kredisi borçlarımı , öğrenci olduğum gerekçesi ile 2007 yılında bir dilekçe ile ertelemiştim. Şu anda lisans ve yüksek lisans öğrenim kredisi borçlarımı 2013 yılında ödemeye başlayacağım. Ancak katkı kredisi ertelenmediği için borcuma faiz geldi ve şu anda hakkımda takip kararı çıktı.
  ilgili yasadan sadece ama sadece katkı kredisi için yararlanmam mümkünmüdür?
  teşekkür ederim

 20. toplam 6600 tl borcum var 1300 tl sinin daha vadesi gelmedi, yani yapılandırılabilir miktar 5300 tl değilmi? peki bunu 18 taksit yapılandırdık diyelim ama yine ödeme gücüm yok,taksitleri ödeyemeyeceğim burumda cezası nedir ??? dahamı çok zarara girerim?

 21. merhabalar.ben bir nternet sitesinde gecikme zammı hesabı yaptırdım.yapılan hesaplamada şu andaki mevcut gecikme zammı oranıyla birebir aynı gecikme zammı hesaplandı.yani hiç bir af yok görünüyor.bu nasıl iş anlamadım.

 22. merhabalar
  benim sorun dilekçenin nasıl doldurulacağıyla ilgili.işten dolayı vergi dairesine gidemiyorum bir türlü.burdan öğreneyim dedim.
  benim öğrenim ve katkı kredisi borcum var.dilekçedeki 5 maddelik sütunlara ayrı ayrı mı belirtmem gerekiyor acaba iki borcuda.türü-dönemi-tutarı vs.yazıyor sütunlarda.
  teşekkürler

 23. iyi akşamlar..öğrenim ve katkı kredisi yapılandırmasını yaptım..vergi dairesinden ödeme planı aldım.fakat kyk nın sitesinde eski borç duruyo ve hala faiz işliyor görünüyor..sebebi ne olabilir.yardımcı olursanız sevinirim

 24. ben 2006 mezunuyum ve şu ana kadar öğrenim taksitlendirmelerinden hiçbirini ödemedim 5.090 olan borcum 6.870 gibi bir rakama ulaşmış.başvuru yapılıp yapılandırma yapılabileceğinden bahsediliyor ancak ben bildiri gönderilen vergi dairesinin bulunduğu ilde yaşamıyorum ve bu dilekçeyi nereden alabileceğimi de bilmiyorum beni bu konuda bilgilendirirseniz çooook minnettar kalacağım.

 25. Merhabalar,
  Öğrenim kerdisine olan borcumun faizi internetten düşülmediği görülmektedir.ben yapılandırma felan yapmadım.şimdi herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?ödediğim tutarın yarısın ana paradan yarısını faziden düşüyolar bu nasıl oluyor.Lütfen bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarını rica ederim.şimdiden teşekkürler..

 26. BİLGİLENDİRME

  Arkadaşlar bu gün saat 09:30 itibarı ile borcumu yapılandırdım.
  İzlediğim Yol ve Ödediğim tutar;

  ÖDEMEMİ PEŞİN YAPTIM.
  Ana Para : 7001 TL
  Ödeyeceğim Tutar : 7295 TL.
  Aradaki Fark 294 TL (Tüfe/Üfe Eki )
  Son Ödeme Tarihi: 31.05.2011
  Devletin affettiği Tutar : 606 TL.

  İlgili vergi dairesine giderek 2/A formunu doldurdum ve işlemim yaklaşık 30 dakikada bitti.(Bu 30 dk’nın 25 dakikası memurlar arasında git gel,memur bekle şeklinde geçmiştir.)

  1. Sayın gülden kardeş ve admin,
   2008’de ödemem gereken borcu şu an yapılandırarak ödeyeceğim. Yapılandırma sonucunu aldım ancak hiçbir şekilde gecikme faizi silinmedi. Sadece bundan sonra işleyecek olan faiz sabitlenmiş. Bu arada 18 taksitte ödeyeceğim.
   Ana para: 6.000
   Gecikme faizi: 1.500
   Üstüne yapılandırmayla gelen faiz: 300 tl
   Toplam : 7.800. Hani gecikme faizi silinecekti? Benim borcumdan hiçbir şey silinmedi.

   1. 1- Gecikme faizi silinecek.
    2- Faiz işleyen yıllar göz önüne alınarak “yeniden” TEFE/ÜFE oranında yeni faiz eklenecek.
    3- İstediğiniz taksit miktarına göre yeniden bir ek “faiz” eklenecek.

    Borcunuzu bu işlemler sonucunda değerlendirmelisiniz.

 27. EK:2/A belgeleri nereye teslim edilecek tam bir açıklama yaparmsınız sayın admin 3500 tl borcum var bu nasıl ögrenim kredisi affıdır 18 taksitle ödeyeceksiniz diyorlar bir acıklama lütfen teşekkürler admin bey{kapsamlı acıklayın lütfen}

  1. Sorularınızın cevabı haber ve yorumlarda mevcuttur. Takibatta iseniz ilgili vergi dairesine başvurmanız, eski yapılandırmaya (2009’da yaptırdıysanız) devam etmek istiyorsanız da KYK sitesindeki bölüme bakmanız gerekiyor. 18 taksit, 18×2 = 36 aya karşılık gelmektedir.

 28. Merhaba,
  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan almış olduğum ( kredi bitiş tarihi: 30.09.2000 – geri ödeme başlangıç tarihi: 01.10.2002) öğrenim kredisi borcumu günü gününe ve ödeme planında belirtilen şekilde ödemiş olmama rağmen, tarafıma sürekli borç bilgisi gönderilmektedir. Ödeme ile ilgili tüm evraklar elimdedir. Konu ile ilgili olarak ne yapabilirim. yardımcı olursanız sevinirim
  tc: …….

  1. Sayın Nihan, borcunuzun ilk ödeme tarihi 31/12/2002 olmasına rağmen ödemeye 17/06/2003 tarihinde başlamış görünüyorsunuz. Eğer durum öyleyse, belirtilen meblağları ödemiş olsanız bile baştaki aksamadan kaynaklanan gecikme faizi devam ettirilmiş görünüyor. Ödemelerinizi kontrol etmenizi, ödemelerinizin sorgu sayfanıza yansıtılmadığını düşünüyorsanız da, KYK’ya ödeme bilgisi içeren belgelerin fotokopilerinin eklendiği, durumu anlatır bir dilekçe ile başvurmanızı öneriyorum.

 29. 2006 mezunuyum…2008 aralık ayında ögrenim ve katkı kredisini ödemeye başladım düzenli olarak.ögrenim kredisinin son 2 taksidi ve katkı kredisininde son taksidini ödeyemedim.Kalan borçlarım gecikme zamlarıyla birlikte ; öğrenim:1.616,57 tl, Katkı:134,70 tl olarak gözükmektedir.Şimdi ben bu yasadan yararlansam bana faydası olur mu? olursa ne gibi faydası olur? yararlanmak için neler yapmam gerekiyor?

  1. Sayın Leyla, ilgili kurumlardan yapılandırmaya bağlı ödeme planını hesaplatarak avantajınız varsa değerlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgiler diğer haberlerimizde verilmiştir.

 30. sayın admin, ben borcumu 2009 aralık ayında ödemeye başladım. hiçbir yapılandırmadan falan da faydalanmadım. şu anda 3 taksidim kaldı. geri ödeme süresi öğrenim görülen süreyle aynı olacağına göre ben kalan borcumu 6 taksit olarak mı ödeyeceğim? yoksa bu şekilde mi kalacak? lütfen yardımcı olur musun?
  veya 6 taksit olarak ödemem için başvuruda bulunmam gerekiyor mu?

 31. cevabın için tşkler. şimdi ben bu yapılandırmanın olup olmadığını nerden anlayabilirim. ve yapılandırma için son tarih bazıları mart sonu diyor doğrumu? tşkler şimdiden…

  1. Yapılandırma, siz başvuru yapmadan gerçekleşmeyecektir. Yapılandırma için son başvuru tarihi olarak (vergi dairesine başvuru durumunda olanlar için) 2 Mayıs 2011 gösterilmekte. KYK, sitesi üzerinden 2009 yapılandırmasını devam ettirmek isteyenlerin başvuracağı internet başvurusunda ise 31 Mayıs 2011 tarihine kadar bir süre öngörmüştür. Fakat kurumlar iç işleyişlerinde bu tarihle ilgili başka bir sınırlama getirmiş olabilir, en kısa sürede başvurmak yararınıza olacaktır.

 32. merhabalar admin. bu sorumu lütfen cevaplarmısınız. benim borcumu adanaya bildirmişler bende kayseride öğretmenim. yapılandırma formunu aldım doldurdum ve aps ile gönderdim. şimdi yapılandırma yapılıp yapılmadığını nerden öğreneceğim. ne kadar ödeyeceğimi nerden öğreneceğim.peşin ödeme talep ettim çukurova vergi dairesine gönderdim. yani işlem yapılmayabilr gözden kaçabilir tekrar başvuru yapmam gerekebilir. bu affı kaçırmak istemiyorum. nasıl bir yok izlemeliyim.

  1. APS’nin yerine ulaşıp ulaşmadığını http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta.php adresinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca APS yerine ulaşınca ilgili vergi dairesininden yazınızın işleme alınıp alınmadığını doğrulayabilirsiniz. Yazınızın takibini yapmanızı ve makul bir süre cevap alamamanız durumunda şahsen başvurmanızı öneririm.

 33. ben 2009 dakşi yapılandırmada borcumu yapılandırmıştım ve şu an bir taksitim gecikti. bununla alakalı ben bu yasadan yararlanabilecekmyim? bi de yapılandırılmış borcumu bankaya ödeyemiyorum. sistem kabul etmiyo diyorlar bu neden oılabilir sizce? benim yapmam gereken ne acaba.. şimdi benimde yapılandırılmış olan borctaki faziler silenecek mi? şimdiden tşk

 34. sayın admin. bu yapılandırma yazdığı kadarıyla bir önceki yapılandırmaya başvuran kişileri kapsıyor. doğrumu. ben diğer yapılandırma süresinde askerdeydim bilgimde yoktu başvuru yapamadım. şimdi soruyorum size ben bu yapılandırmaya başvuru yapabiliyormuyum.

  1. Bu faiz affı, eski yapılandırmadan yararlansın yararlanmasın herkesi kapsıyor. Siz de bu yasa kapsamında başvuru yapabiliyorsunuz.

 35. arkadaslar !!!!

  kyk.gov.tr … yapilandirma cikti … af ile ilgili basvuru formuda orda… hadi gecmis olsun herkese … :)

 36. ”amanullah” arkadaşım kimse faizsiz ödemiyorki. sen geçen yılki aftan yararlanmışsın ödemişsin ödüyorsun ne güzel. e senden önce hiç aftan yararlanmayanlarda direkt bütün faiziyle birlikte ödeyenlerde sana hakkını haram etsin. olurmu böyle bişey. ben geçensene askerdeydim aftan haberim bile olmadı. bu sene ödeyecektim faiziyle sonra af dediler bende bekleyim dedim. bekledim af çıksada çıkmasada ödeyecez bunu . kimsede bi hakkın yok haram edeceğin. ki sen edersen senden öncekilerde sana etsin. çelişkili değğilmi sence de….

  1. ben hiçbir şekilde hiç bir aftan yararlanmadım,’…ben borcumu faiz indirimi ile öderim, hemde 18-24 taksitle….’ buradaki cümle 3-4 yılda bir zaten af çıkıyor diye ödemeyenlere söylediğim bir sitem. Faizsiz ödemiyor demişsin ama 2009 yılı aralık ayında yapılan afta faiz indirimi de yapıldı birçok kişi biliyorum aylık 70-80 tl taksitlerle ödeme yapan.

 37. Bu yeni torba yasa ile gelen vergi affına öğrenci borçlarının dahil edilmesini hiç tasvip etmiyorum. Nedenine gelince; ben ve benim gibi borcuna ‘SADIK’ binlerce kişiye resmen’KÜFÜR’ edilmiş oluyor. Biz borcumuzu zamanında ödemek için dişimizden tırnağımızdan arttırıp borcumuzu zamanında öderken, borcunu ödemeyenler keyif sürdüler, nasıl olsa 3-4 yılda bir af gelir (son af 2008 aralıkta yapıldı) ve ben borcumu faiz indirimi ile öderim, hemde 18-24 taksitle. Bu şekilde yapılarak düzenli borç ödeyenler keriz yerine koyulmuş oluyor, Ben bu nedenle ‘HAKKIMI’ helal etmiyorum. 2009 yılından beri her 3 ayda bir 1052 tl ödüyorum ve şuan kalan 2400 tl lik borcumuda ödeyip borcumu kapatacağım, hemde ‘NAMUSLU’ bir şekilde. Devlete ve bu aftan yararlanıp faizsiz bir şekilde borçlarını ödeyeceklere hakkımı helal etmiyorum.

  1. AMANULLAH keşke insanlar senin kadar şanslı olsa da o paraları ödeyebilselerdi, daha fazla gence burs verilirdi, DEĞİL Mİ? Para olmayınca….
   Senin kimse üzerinde hakkın yok…üzerine hakmış gibi 1000000 insana bu cümleleri kullanman çok ayıp. İş bulma, askerlik derken ancak düzene girdik, inşallah bu af vasıtasıyla borcumuzu veririz. Bu ülkede buna benzer yüzlerce af oldu. Babana sor, belki o da faydalanmıştır. Aman ah, evet cevabını duyarsan adama namussuz deme…

   1. mehmet ırk ;
    iş olmadan tabi ödeme yapılamıyor, keşke yetkililer bu ödemeleri işe girdikten sonra ödemeye başlama zorunluluğu getirerek çözseler bu tür aflara gerek kalmaz. Bu arada şunu söyleyeyim, ben dahil tüm ailemin devlete 1 kuruş borcu yoktur. Ne sigorta ne vergi…Tam tersine babamın devletten key alacağı var…

  2. karnın ne dar yav. parası olan var olmuyan var kardeşim mecbur aldık paraları tefecıden para alır gıbıde borclandırıldık mecbur bırakıldık. para omayıncada bataga saplandık sevın gıtsın yav bız faız odesek sana madalyamı takacaklar

  3. sen hakkını helal etsen nolur etmesen nolur? senin binlerce insan üstünde ne hakkın var ki? kendini nerede görüyorsun sen?
   sen de aynı parayı ödüyorsun aftan yararlananlar da! milletin de cok umrundaydı senin hakkın

 38. başvuruları herhangi bir vergi dairesinemi yoksa tebligatın geldiği vergi dairesinemi yapmak gerekiyo.ben izmirdeyim tebligat bana istanbuldan geldi(henüz postada elime ulaşmadı).zira üniversite sınavına zamanında orda girmiştim.yoksa en yakın KYK mı yapmak gerekiyor.teşekkürler

  1. Başvuruların tebligatın yapıldığı vergi dairesine yapılması gerektiği belirtilmiştir.

   1. Admin bu konuda yanılıyorsun. Ben defalarca vergi dairelerini ve defalarca kyk bölge müdürlüklerini aradım.Başvurular kesinlikle kyk lara yapılacak. Şu anda başvurular başlamadı. Biraz zamanımız var. Sabredelim görelim.

 39. 2009 yılında çıkan kanunla mevcut borçlarımı yapılandırdım ve düzenli olarak ödedim
  şimdi faizin tamımı silinecek deniyor ozaman %25 silinmişti şimdi bu torba yasadan yararlanabilirmiyim?

 40. haberlerde borçluların en geç 07.03.2011 tarihine kadar vergi dairelerine şahsen başvurmaları gerektiği söylendi.Fakat bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamaya ulaşamadım.Yoksa yanlış mı anladım bilmiyorum.hacizlik oldum tebligatta geldi fakat ödeme yapmayıp yasayı beklememi söylediler.peki bize verilen süre ne zamana kadar ve nasıl başvuracağımız şahsen mi yazılı mı?bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim…

 41. Sayın admin size bir sorum olacak. Konu ile ilgili kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra vergi dairesi başvuru için çeşitli formlar yayınlamış. ve başvuru tarihlerini belirtmiş.FORM NO:(6111serno1ek1) Burada öğrenim kredileri ile ilgilide bigiler var. Ben tam olarak anlayamadım. Taksit sayısı belirtilmiyor.2010 sonu ödenmesi gerekir diye bir ibare kullanmış bununla ilgili yorumunuz nedir acaba.

  şimdiden teşekkür ederim

  ilgililink:http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/6111formlar/6111serno1tebtaslakformlar.pdf

  MADDE / FIKRA 17 (7)
  ALACAKLI KURUM YURT-KUR
  AZAMİ TAKSİT SAYISI : ——-

  ALACAK TÜRÜ: 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi uyarınca daha önce yapılandırılan ancak ihlal edilen öğrenim ve katkı kredisi alacakları
  ÖDEME TARİHLERİ VEYA ŞEKİLLERİ :İlgili Kanun hükmü uyarınca yapılmış olan taksitlendirme ihya edilmektedir. Ödeme süresi geçmiş borçların Mayıs/2010 ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

 42. arkadaşlar daha yeni bağlı olduğum vergi dairesi le görüştüm,torba yasasında öğrenim kredisi borcu ile ilgili herhangi bir af veya düzenleme olmadığını söylediler.

  1. ayrıca kyk ı aradım (adana) faizlerle ilgili düzenlemenin yasada yer aldığı fakat kendilerie konu hakkında yazı olarak bilgilendirmenin henüz yapılmadığı bilgisini verdi.1-2 gün içinde bu yazının gelmesini beklediğini iletti.duyurunun internet adresinde duyurulacağını ilettiler.

  2. Vergi dairelerinde çalışanlar da henüz resmi bir bilgilendirmeye sahip olmadıkları için ne dedikleri çok ta önemli değil. Yanlış yönlendirme olmaması bakımından yanıt vermeyebilirler.

 43. merhaba..Katkı kredi borçları geri ödemelerinde yeni düzenleme cıktımı bılgınız varmı acaba? yanı yenı yapılandrma(taksıtlendırme) işlemı hakknda bır bılgınız varmı.ne zaman ckıcak-cıktı ıse nerden yenı taksıtlendırme ıslemı yapılıyor?gecen yıl aynı sekılde taksıtlendırme verılmıstı ınternet uzerınden yapılmıstı.ama suan yenı ıslemle alakalı bısı yok..veya ben goremıyorum..fırsatı kacırmak ıstemıyorum-suresı olabılır dıe acıkcası.eger bır bılgınız var ıse bılgılendırebılırmısınız arkadaslar.tsk edıyorum..

 44. iyi günler,kişiye ait mtv borçları ve trafik cezalarını vergi dairesinin sorgulama bölümünden aracın plaka ve vs bilgilerini girip ne kadar vergi borcu ne kadar trafik cezası olduğunu görüp vergi ve trafik cezalarını internet aracılığıyla kredi kartı ile ödeme yapabiliyoruz,şimdi ceza affı uygulandığına göre ekranda cezamızın ve vergi borcumuzun ne dereceye indiğini görüp,kalan borcumuzu kredi kartı ile ödemesini yapabilecekmiyiz (belki kalan miktarı taksitlendirmeye gerek kalmayıp kredi kartıyla tek seferde ödeme yapılabilinir ) bilgilerinizi bekliyorum.saygılarımla

  1. Açıklananlara göre kredi kartı ile taksitlendirme yapılabileceği belirtilmekte. Muhtemelen kredi kartı ile tek seferde ödeme de kabul edilecektir. Henüz gerekli ödeme ekranları yansıtılmadığı için bu işlem sözkonusu değildir.

 45. kolay gelsın..1997 de almıs oldum öğrenım kredısı 900 tl olarak borc gozukuyo kredı yurtlar kurumu sıtesınde bugun ıtıbarı ile bu yenı yasadan yararlanmış halımıdır bırde en son ne zamana kadar odeme yapmalıyım..bilgileriniz için tesekkur ederım…

  1. KYK sitesinde başvurulmadığı taktirde herhangi bir düzenleme söz konusu olmayacaktır. En kısa sürede vergi dairenizden bilgi alabilirsiniz.

 46. hocam benim öğrenim borcu suan faiziyle 7600 civarı fazi yaklasık 2000 civarı eğer pesin ödersem faizin hepsi mi silinecek yoksa indirim sadece belli miktardamı olcak.

 47. ilgili kanun yasalaştıktan sonra yasadan yararlanmak için nerelere nasıl başvurulacağı, illa bağlı bulunduğumuz vergi dairesine mi başvurmamız gerekiyor yoksa bulunduğumuz ilin vergi dairesine başvurabilirmiyiz birde bu yasa resmi gazetede yayımlandı diye biliyorum. başvuru süresi hakkında da bilgi verebilirmisiniz…

  1. Size en yakın vergi dairesinden bilgi alabilirsiniz.. Tarafımızda, şu ana kadar vergi dairelerine “ödeme ekranı” ile ilgili yetki verilmediği duyumu mevcuttur.

 48. Torba yasa yayınlandı şimdi aftan herkes yararlanabiliyo mu yararlanamıyo mu neden kimse bi açıklama yapmıyor ben 2004 de mezun oldum daha oncede yararlanmadım aftan şimdi ben yararlanabilicekmiyim birisi acıklama yapsın lütfen ?

  1. Konuyla ilgili farklı yorumlamaları en güncel haberimizde dile getirdik. Maalesef henüz resmi bir açıklama ya da yorum yok!

 49. Ben 2008 deki affada başvurmuştum. KATKI KREDİSİ Borçlarımı 3 yıllık plan içinde her ay 33 tl ödeme koşulu ile yapılandırmıştım. Ama şimdiye kadar hiçbir taksiti ödemedim ve yapılandırmadan çıkarıldığımı netten öğrendim. Geçen haftada evime tebligat geldi borçlarınızı ödeyin diye. Şimdi ben bu aftan yararlanmak istiyorum. Admin arkadaşım bu konuda bişeyler diyebilir misin? Bende bu aftan yararlanabilirim sanırsam. Nereye başvuru yapacağımızıda bildirirseniz memnun olurum.

  1. Sayın Ahmet, en kısa sürede bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

   1. Bİlgilendirme için teşekkür ederim fakat ben birinci ağızdan olayı öğrendim onu aktarayım Her borçlu bağlı olduğu kurumla irtibata geçer diyer bir madde varmış yasada , bu yasaya göre öğrenim ve katkı kredisi borcu olanların müracatlarını bizzat kredi yurtlar müdürlüğüne yapması gerekiyor. Bu bilgiyi kredi yurtlar kurumunu arayarakta doğrulattım. Fakat bu kanunun resmi gazetede yayınlanmasına rağmen başvurular hemen olmuyor. Ben trabzon kyk bölge müdürlüğünü aradığımda başvuruların 1 – 2 hafta içinde başlayacağını söylediler. Arkadaşlara tavsiyem kendilerine en yakın kyk bölge müdürlüklerine gidip bilgi almalarıdır.Bir not daha borçlarını ödemeleri konusunda tebligat gelen arkadaşlar telaşlanmasınlar.Bunların takibinin olmadığını bana tebligat gönderen vergi dairesini arayarakta öğrendim. Yanlış anlaşılmasın bu kanundan yararlanmamız için takip yapılmadığını da belirttiler. Bu affada başvurmassanız takibiniz tekrar başlar bunu unutmayın.Borçsuz günler dileğiyle…..

    1. Birşeyde paylaşmak istiyorum. Borçlarımızı yapılandırma konusunda kimsenin dediğine aldırmayın. Bu yapılandırmlar bizzat kyk bölge müdürlüklerinin maliye ile yazışmalarında gizli. Sizlerin yapacağı tek şey var en yakın kyk bölge müdürlüğüne gidip bizzat yerinde öğrenmek.

  2. bu gün bağlı bulunduğum vergi dairesine gittim. cevaben kanunun yasalaştığını ama henüz kendilerine resmi bir bildirinin gelmediğini.. 1,2 gün içinde gelmesini beklediklerini ve engeç haftaya sağlıklı bilgi vereceklerini ifade etttiler.

 50. merabalar: benim 2004 de 1700 ana para borcu faiziyle 3000 lira olan borcun2700 lirasını ödedim kalan 300 liraliık borcum bu gün 700 lira oldu.
  sizden istegim bu borcun ana parasını ödedigim için afolması sözkonusu olabilirmi ne kadarını öderim.
  saygılar

 51. yasa resmi gazetede dün yayımndı sorum su yapilandirmaya daha önce hiç başvurmayanları da kapsıyor mu yasa…2009 ylı yapılandırmasına başvurmadım 2001 yılından bu yana 3000 tl faiz işledi, bilen var mı bu durumu? kredi yurtlar kurumuna bu konuda çok fazla sual geliyordur ama çok net cevapları onların internet sitesinde bile bulamıyoruz, pek güncel tutmuyorlar…

 52. merhabalar. ben mi yanlış anladım kanunu acaba.kanun sadece daha önceki yapılandırmaya başvuranları mı kapsıyor,yoksa her türlü borcu olanları mı?.ben borcunu hiç ödeyemeyenlerdenim.yüklüde bir faiz binmiş durumda şu an.yapılandırmayada başvuramamıştım.yararlanabiliyor muyum acaba.zira tebligat geldi.postadan henüz bana ulaşmadı ama.postacılar not bırakmış…

  1. Mevcut açıklamalar üzerinden değerlendirdiğimizde siz de faiz affından yararlanacaksınız, yasa 31.12.2010 tarihine kadar işleyen faizleri kapsıyor. Fakat yasanın tam metninde farklı yorumlamalara yol açacak cümleler de bulunmakta. Yasa şu anda Cumhurbaşkanı’nın onayında. Onay verilmesinden ve yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra yasanın son durumu değerlendirilerek net bir yanıt verebiliriz.

 53. Arkadaşlar,
  bugün yaşadığım bir olayı size anlatayım. geçen hafta tebligat gelmişti borcunuzu ödeyin veya mal bildiriminde bulunun diye. hatta bu konuda admin arkadaşın fikirlerinide aldım ve kendisi beyanda bulunmamın faydalı olabileceğini belirtmişti. bende bugün vergi dairesine gittim. görevli memura borcumu ödemek istediğimi, belirttim. oda yasanın çıkmasını bekleyin ödemeyin dedi. ama tebligat geldi dedim, önemli değil dedi. o zaman mal beyanında bulunayım yoksa haciz gelir dedim. görevli memur buna rağmen hiç bir şey yapmamamı, bu yazıların binlerce kişiye gittiği fakat kimse hakkında işlem yapmadıklarını ve bu yüzden yasanın onaylanmasını beklememi söyledi. ama yasadan yararlanmayıp hala ödemeyenler için işlemlerin başlatılabileceğini söyledi.
  yaşadğım olayı anlatayım ve burada arkadaşlara ufakta olsa fikir vermek istedim. bilgilerinize.

  1. Yasa yayımlanmadan içeriğin ne şekilde uygulanacağı hakkında resmi kanallardan herhangi bir bilgi alamıyoruz. Daha önceki yapılandırmalardan yararlandığı halde borcunu ödemeyenlerin faizleriyle ilgili açıklama olmasına rağmen yasada “tüm borçlarla” ilgili herhangi bir genel açıklama göze çarpmıyor. Fakat mevcut açıklamalardan tüm borçluların yasadan yararlanacağı düşünülmekte.

 54. 24/02/2011 TARİHİNDE HESAPLANAN TOPLAMLAR
  Ana Para Gecikme Zammı Toplam
  Hesaplanan Toplam 4,008.82 280.28 4,289.10
  Ödenen Toplam 3,835.58 247.42 4,083.00
  Kalan Borç 173.24 32.86 206.10
  bu durumda ne yapmam gerekiyor. şimdiye kadar ödediğim faizler ne olacak. yasadan sonra ödediğim faizler ana paraya aktarılabilir mi ve benim borcum sıfırlanır mı?

 55. merhaba,ben kredi borcunun dışında birşey sormak istiyorum size,üniversitelerden atılanlar içinde af çıkmıştı onun yürürlüğe girmesiyle ilgili bilginiz var mı acaba?ne zaman yürürlüğe girecektir?teşekkürler

 56. Sayın adminim ben 2008 ocak mezunuyum.2006 yılında mezun olmam gerekiyordu.yaklasık olarak 1 ay önce tarafıma bir tebligat geldi.Bununla ilgili olarak yasadan yararlanma ihtimalim nedir acaba.Tarafıma yansıyan gecikme zammı ile ilgili olarak herhangi bir indirim uygulanabilir mi?Vergi dairesine ugrayarak mal bildiriminde bulunmamız isteniyor fakat olmayan bir malın bildiriminde nasıl bulunacagız bunuda merak ediyor.Şimdiden ilgilendiginiz için tşk ederim.

 57. merhaba, benim 2002 yılından kalma katkı ve öğrenim kredisi borcum var.geçen sene borcumu yapılandırmama rağmen ödeyemedim,ve borcum sürekli katlanıyor.bu yasadan bende yararlanabiliyormuyum.Birde ilgili vergi dairem bulunduğum şehirden farklı bir ilde, ne yapmam gerekiyor.

 58. merhaba ben 2006 yılında mezun oldum ve 2008 yılında kredi ödemelerim başladı.
  İlk taksidi ödedim ama diğerlerini ödeyemedim şimd baktığımda borç sayfama baktığımda borcumun tahsil edilmesi için vergi dairesine gönderildiği yazıyor ne yapmam lazım eve de borcunuzu ödemezseniz haciz gelecek diye tebligat gelmiş
  şimdiden teşekkürler

  1. Büyük bir ihtimalle yasa beklendiği için haciz gelmeyecektir fakat vergi dairesine uğrayıp mal bildiriminde bulunabilirsiniz. Yasayla ilgili haberler yine sitemizden yayımlanmaya devam edilecektir.

 59. ben 2007 mezunuyum ödemelerim 2009 da basladı ama yatırmadım bu yaz bıtecektı hıc yatırmadım bu yasayla bırlıkte odemeyı planlıyorum ne yapmam lazım

  1. Yasanın yayımlanmasını bekleyin, yayımlanmasından sonra 2 ay içinde vergi dairesine başvurunuzu yapın.

 60. sayın admin ben de öğrenim kredisini bir taksit bile ödeyemeyenlerdenim. ödeme emri geldi ve vergi dairesini bilgi almak için aradığımda bana ‘biz bu ödeme emrini sadece bilgi amaçlı yolladık. şu an için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. sadece yasayı takip edin ve yasa çıktığında bize yeniden yapılandırma için başvurun’ dedi memur. sizce yasal olarak zor bir duruma girebilir miyim mal bildirimde bulunmadığım için. saygılar

  1. Mal bildiriminde bulunmanızı öneririm. Zîra ülkede ne olacağı belli değil, son anda yasaya (olmaz ama) “tebligata yanıt verenler” şeklinde bir düzenleme/ekleme yaptıklarını düşünelim. Mal bildiriminde bulunmanın zararı olmaz.

 61. mrb ben 2006 yılı mezunuyum. katkı kredisi aldım ve bu yıla kadar hala ödeyemedim ve faiz 1.150.000 TL olmuş. toplam borç 4.000.000 olmuş. şuan ne yapmam gerekiyo ? ben bu kadar borcun hepsini ödeyemem. cevap yazarsanız memnun olurum.

  1. Sayın Tuğba, borcunuz yasanın yayımlanması ile birlikte gecikme faizinden kurtulacak, faiz oranları TEFE/ÜFE’ye göre yeniden hesaplanacak. Yasayı bekleyiniz.

 62. mrh benımde ogrenım kredisi odemelerımı gecıktırdıgım ıcın vergı daıresıne bıldırılmıs bu affın cıkmasıyla bırlık de şimdi benım ne yapmam geregiyorr.

  1. Sayın Sevda, yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekleyiniz, süreci takip ediniz. Mal bildiriminde bulunmanız istemişse vergi dairenize mal bildiriminde bulununuz, yasanın yayımlanmasıyla birlikte 2 ay içerisinde vergi dairesine “yasadan yararlanarak borcumu ödemek istiyorum” diyerek başvurunuz.

 63. sayın admin. ben 15,06,2009 yılında mezun oldum. odeme baslangıc tarihim 31,09,2010 du ve ben ilk taksitimi yatirdim. biz normal odeme planı ıcınde olanlar bu aftan yaralanacakmı. cunku bızım kurumdan aldıgımız para 9000 tl cıvarında ama buna faiz eklenerek borc 12000 tl gıbı bır rakama tekabul edıyor. yanı sadece odemeyenlermı yaralanacak. bızım ana parada da faiz var zaten o ne olacak.

  1. Sayın Kemal, borcunuzu aksatmadan normal seyrinde ödediyseniz ana paraya herhangi bir faiz işlememiştir, dolayısıyla “faiz borcu silinmesi” ile ilgili herhangi bir yararlanma söz konusu olmayacaktır. Fakat ödemelerden kaynaklı bir gecikme faizi varsa siz de 31 Aralık 2010 tarihine kadar doğan faiz borçlarının yapılandırılmasından yararlanabilirsiniz.

 64. mrb.Yüksekokulda öğrenim görürken öğrenim kredisi aldım.Dgs sınavını kazanıp 3 sene daha okuyarak öğrenimimi 4 seneye çıkardım.Bu süre zarfı içerisinde daha öğrenim kredisi almadım ve almış olduğum öğrenim kredisi borcumu da ödeyemedim.Yaklaşık iki ay önce bu yasa ile ilgili kredi yurtlar kurumundan bilgi almak için gittiğimde hacizlik olduğumu ve bir avukat ismi vererek o kişiyle görüşmem gerektiğini söylediler.Bu yasadan ben de faydalanabilecek miyim?

  1. Borç-haciz sürecinin hangi safhasında olduğunuzu bilemiyorum ama en kısa sürede ilgili avukata ulaşarak “yasadan yararlanarak ödememi yapacağım” teminatını vermeniz yararınıza olacaktır. Avukat talebinizi dikkate alırsa süreci gerektiği gibi şekillendirecektir.

 65. bana geçen cuma günü harç kredisi borçu ilgili bir tebliğat geldi borcunuzu 7 gün içerisinde ödemelisiniz diye benim ne yapmam gerek şimdi ödeyeyim mi yasanın yürürlüğe girmesini mi bekleyeyim

  1. Borcunuzu ödemek için yasanın yayımlanmasını bekleyiniz. Bu sürede de mal bildiriminde bulunmak üzere vergi dairesine başvurmanız yararınıza olacaktır.

 66. admin iyi akşamlar. 2004 yılında öğrenim kredisi geri ödememin başlangıç tarihiydi.hiç ödemedim.ana param 1040 lira, faiz 1650 lira şu gün itibariyle.bana 2010 aralık sonunda vergi dairesinden ödeme emri geldi fakat ailemin adresine.gelen ödeme emrinde 7 gün içinde başvurun diyordu.2 aydır maaşım kesilmeden gidiyorum.her an kesilebilir diye bekliyorum.şimdi ben ne yapmalıyım admin.ödemek istiyorum ana parayı.izah edresen sevinirim.şimdiden sağol.

  1. Sayın Ozan, haciz işleminiz muhtemelen bekletiliyor. Çünkü vergi daireleri de yasanın yayımlanmasını beklemekte. Ana para olan 1040 lira üzerinden yeniden faiz hesaplanacaktır.

 67. sayın admin, 4 gün önce bir tebligat geldi.7 gün içerisinde ödeme yapınız veya mal beyanında bulununuz diye. affı beklediğimiz için ödeme yapmadık. üzerime bir araba var. bu durumda ne yapabilirim. gidip bildirmde de mi bulunmayalım yoksa hiç bir işlem yapmayıp affın çıkmasını mı bekleyeyim. bu durumla ilgili fikirleriniz ve önerileriniz inanın bana ışık tutacaktır. çünkü ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

  1. Sayın Ali, vergi dairenize gidip mal bildiriminde bulunmanız “borcumdan haberim var” anlamına geleceği için bir iyi niyet göstergesi olabilir. Zîra ilgili tebligat mal bildiriminde bulunmanızı istiyor. Mal bildiriminde bulunurken yetkililerden süreçle ilgili bilgi alabilirsiniz. Muhtemelen 7 gün içerisinde haciz süreci başlatılmayacaktır.

 68. sayın admin 2007 mezunuyum ve 2009 da ödemeler başlıyordu şimdiye kadar hiç para ödemedim 1.500 tl civarında bi faiz gelmiş acaba yasa bizi kapsar mı yardımınız için şimdiden teşekkürler

 69. sayın adminim. biz hala beklemekteyiz. yasa ne zaman yürürlüğe girecek. resmi gazetede yayınlandımı veya ne zaman yayınlanacak.. tşkler şimdiden.

 70. esnaf kefeletten kredi aldım o parayı ödemedim-bu yasanın bana en azında faizinin silinmesinde faydası olur mu…

 71. ilk öncelikle böyle site kurup bizi bilğilendirdiğiniz için tesekkürler benim sorum arkadaşlar ğibi kyk borcum 01/10/2008 de geri ödemem basladı yanlız ben bunun bir kısmını ödedim daha sonrada ödemedim daha sonrada bişr kolaylık sahlanmıştı 36 aya böymüştüm borclarımı yine ödemedim borcalrım dan dolayım Borcunuz ACISU VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir yazısı var şu anda ödemek istemiyorum yasasın resmi gazeye cıkmasını bekliorum acaba ben de bu yasadan yararlanabilecekmiyim tesekkürler

  1. Sayın Recep, siz de bu yasadan yararlanacaksınız. Zira yasada borçlarla ilgili olarak sadece “dava durumunda olan alacakların” yasadan yararlanamayacağı, borçlunun davadan kendi isteğiyle vazgeçmesi durumunda onların da bu yasadan yararlanabileceği belirtiliyor. Eldeki bilgiler şimdilik bu kadar…

 72. sayın admin
  asagıdaki tabloyu örnek olarak veriyorum

  19/02/2011 TARİHİNDE HESAPLANAN TOPLAMLAR
  Ana Para Gecikme Zammı Toplam
  Hesaplanan Toplam 1,262.32 1,317.49 2,579.81
  Ödenen Toplam 431.86 236.14 668.00
  Kalan Borç 830.46 1,081.35 1,911.81

  ben toplamda 668 tl ödemişim fakat bunun 236 tl sı gecikme zammı adı altında görünüyor.dolayısı ile ana paranın 431 tl sini ödemişim gibi görünüyor, eğrki faizler silinecek ise benim borcum 1262tl-668tl=594 tl olarakmı düzenlenecek. yoksa 830 tl olarak kalacakmı?
  cevaplayabilirseniz sevinirim
  saygılar…

  1. Sayın Abdurrahman, verdiğiniz tabloda ödenen para gecikme zammından düşülmüş görünüyor. Eldeki bilgilere göre, bugüne kadar yapılan gecikme zammı ödemeleri ana paradan çıkarılacak, faize yapılan ödemeler ana para ödemelerine dahil edilecektir. Ayrıca bizim yaptığımız örnek bir borç sorgulamasında aşağıdaki gibi bir durum söz konusuydu. Tüm ödenen para ana paradan düşülmüş durumda.

   Öğrenim Kredisi Ödemesi

   1. Sayın admin

    Yukarıdaki tablo gerçek bir borç sorgulamasına mı ait. Çünkü bende borcumun % 70 ini ödedim fakan bugün sorgulama yaptığımda faizler düşmemiş. Düşse bile ödediğim faizler şu anki borçdan daha fazla. Böyle bir durumda geri ödeme olabilirmi . Teşekkür ederim

 73. Merhaba, katkı ve öğrenim kredisi için geçen yıl yapılandırmadan faydalanmıştım.Yirmidört ay taksitlendirme ile borçlarımın bir kısmını ödedim.Son beş aylık borçumu ödeyemedim.Yapılandırmam durdurulmuş.Ben bu yapılandırmadan faydalana bilirmiyim.Bu tasarıyla ilgili sitelerde bazı şartlar okudum kafam karıştı.Bilgi verebilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

 74. merhaba, 2009 aralık ayında öğrenim kredisi bocumu geri ödemeye başladım.eylül 2011de bitecek. şu anda 3 taksidim kaldı.geri kalan taksitlerim için bu yasadan yararlanabilecek miyim? 3 taksidi 6 taksit olarak mı ödeyeceğim? son olarak da mart ayındaki ödememi yapmazsam da bu yasadan yararlanabilir miyim?

 75. merhaba, bende 2010 affına yetişemedim. 2011 affını uzun zamandır bekliyor ve takip ediyorum. ankara kyk ile görüştüm ve peşin ödemelerde faizin ne kadarının silineceği konusunda kesin bir sonuca ulaşamadım. kimse konuyla ilgili net bilgiye sahip değil. umarım bir an önce resmi gazetede yayınlanır ve ödeyip kurtuluruz. yeni nesile en büyük uyarım ÖĞRENİM KREDİSİ ALMAYIN:)
  sevgili admin konuyla ilgili netteki gözümüz olduğunuz için size de çok teşekkür ederim.

  1. Sayın Azize, konuyla ilgili gelişmeleri yine sitemizden sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz. Nezaketinize teşekkürler…

 76. mrb bnm sorum suydu:
  ben yuksek lısans bursu aldm.4 taksıdı odedım sımdı kalan 5 taksıdı pesın odemek ıstıyorum.acaba pesın odeme ındırımınden faydalanabılırmıyım
  bunun ıcın ne yapmam gerekıyor.tesekkrler

 77. şimdi bu konuda anlamadığımbişey var borcu olanlara yenibir hak getirilecek kelimesi faizin silineceği anlamına mı geliyor.Yapılandırma işlemini vergi dairesimi yurtkurmu yapacak .teşekürler.

 78. Arkadaşlar ben 2002 de 760 lira almışım ve şuan itibariyle görünen ana para 1.024 lira ve hesaplanan faiz de 1.709 lira. toplamda da 2.733 lira yapıyor. ödemiş olduğum ise 1.060 lira. Şimdi ana para 1.024 lira üzerinden hesap lamış olduğum enflasyon oranlarına göre şuanki ödemem gereken faiz tutarı 578 lira civarına denk geliyor. yani 1.709 nerde 578 nerde.Çeşitli sebeplerden dolayı ödeyemediğimiz miktarda devlte çok güzel bir fırsat tanıyor. Buna faiz alıyor demek nankörlük olur, bu paranın zaman içindeki değer kaybıdır ki bence 578 olursa az bile.

 79. 31 12 2009 ilk ödemeyi yapmam gerekiyordu ama hiç ödeme yapmadım. şu anda borcum bağlı oolduğum vergiş dairesine bikldrilmiş ve 580 tl gecikme faizi eklenmiş. kyk sitesinde böyle yazılı. ben bu borcun yapılandırması için internetten mi başvuru yapacağım yoksa vergi dairesinden mi? ayrtıca borcumun gecikme faizi tefe ile hesaplandıktan sonra taksitlendirme için tekrar vade farkı alıncakmı? ödemem söyelndiği gibi 36 ayda yapabilecekmiyim? şimdiden teşekkürler

  1. Başvurular vergi dairelerinden yapılacak. Belirtmeniz halinde vergi dairesi tarafından uygun görülürse ödemelerinizi kredi kartı ile taksitlendirip yapabileceksiniz.

   1. ben de vergi dairesine düşünlerdenim. Peşin ödemek istiyorum. Peşini de kredi kartı ile ödeyebilir miyim?
    bir de tebligatın yapıldığı vergi dairesi yaşadığım şehirde değil. İlla o vergi dairesine gitmem gerekecek mi? yoksa online olarak herhangibir vergi dairesinden halledebilecekler.

    teşk..

 80. Mrhb. benim geri ödemem aralık 2010 da başladı. toplam altı taksit. ilk üç taksidini ödedim. böyle bir affı duyunca ocak ayında ödeme yapmaım. şu an üç taksitim kaldı. acaba bu aftan bende yararlanacakmıyım? yoksa kalan taksitleri ödemem mi gerekiyor. teşekkürler

 81. benim sorum su şekilde 2002-2006 yıllarında kredi aldim ve 2008-2010 yıllarındada ödemem gerekiyordu ödeyemedim ve bugun vergi dairesinden tebligat geldi simdi bu yasa ilgili bir tam açıklama yok ne yapmaliyim. haciz filan gelirmi ben yanlız yaşıyorum ama sigortalı çalışıyorum. izlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 82. TEKRAR MERHABALAR, SAYIN ADMİNİM,
  belirttiğiniz üzere ve borcun başlangıc durumuna göre de
  son 6 yıla göre bir hesap yaparsak , enf.oranı ortalama yıllık bazda yüzde 10 alsak
  ilk yıl 4000 % 10 400 sonraki yıl 440 …

  ortlama 6 yılın sonunda 7000 tl oluyor
  şuanki durumda aşagı yukarı bu durumda

  hesaplarken birşeyi göz ardımı ediyorum acaba..

  saygılar.. iyi çalışmala..

 83. Değerli admin;
  Bu af resmi gazetede ne zaman yayımlanacak ?
  Yayınlanınca buradan duyaracak mısınız ?
  Duyurmayacaksanız nereden takip edebiliriz ?
  Paralı okuduğumuz bu devlet üniversitelerinde doğan borcumuzu artık ödemeliyiz.

 84. öğrenim kredisinde ana para borcum 640 lira kalmış katkı kredisinde ise 88 lira kalmış 50-120 arasında borclar tamamen silinecek diyordu bu 88 silinirmi aralık ayında yapılandırmam iptal oldu geciktim neler yapmalıyım

 85. hayırlı geceler benim 2009 yapılandırmasında bir sözleşmem vardı 24 ay olarak taksitlendirdim muntazam ödüyordum aralık ayı ödemesini 1 günde geciktirdim ve yapılandırmadan cıktı aralık ayından itibaren ödeme yapmıyorum ve 600tl borcum kalmıştı şuan faizleri ile birlikte 2 katı görünüyor ben bundan yararlanabilecekmiyim aralık-ocak-şubat aylarını ödemedim nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba

 86. yani öğrenim kredisi de bu affın içinde yer alıyor değil mi??

  Peki tek seferde ödemek isteyenler için faizin %50si mi silinecek??bir de kaç taksit ödendiği yada kaç taksit kaldığı önemli mi?

  1. Kaç taksit ödendiği/kaldığı önemli değil. %50 gibi bir durum söz konusu değil, % meselesi, işletilen faiz ve açıklanan enflasyon oranlarının kıyaslanmasıyla tahmin edilen bir oran. Faizin tamamı silinecek, yıllık enflasyon oranlarına göre faizler yeniden hesaplanacak.

 87. merhaba admin,
  benim 3500 tl Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan aldım. borcumu 6 aydır ödemem gerekirken hiç bir ödeme yapmadım.
  şimdi sorularım şunlar;
  1. benim borcumda yapılandırılacak mı?
  2. bunun için ne zaman, nereye başvurmam gerekiyor?
  3. borcum şu anda vergi dairesine bildirilmiş.
  4 bu 2şer aylık 18 eşit taksitten bende yararlanabilecek miyim?

  1. Yasa yayımlandıktan sonra 2 ay içerisinde vergi dairesine başvurmalısınız. Tüm imkanlardan siz de yararlanabileceksiniz.

 88. Sayın admin, ekim2010 da geri ödemem başladı.5 taksit gectı ve ödeme yapmadıgım için vergi dairesine intikal etmiş durumda. bir önceki yapılandırmadan yararlanamadım acaba bu yapılandırmadan yararlanabılırmıyım.cok bır faızım yok ama 800tl*9 ay ödeme sıkıntısı yasıyorum.yardımcı olursanız sevınırım.tesekkurler…

  1. Mevcut bilgiler ışığında diyebilirim ki; yasanın yayımlanmasından sonra 2 ay içerisinde vergi dairesine başvurup yasadan yararlanmak istediğinizi belirtirseniz faiziniz silinecek, borcunuz yeniden hesaplanacak ve taksitlendirilmiş ödeme planından yararlanmanız sağlanacaktır.

  1. Bende borcumun ana parasını yatırdım ama aylık olarak ana para +faiz olarak tahsil edilmiş ve 5-6 taksidim kalmış. Bunlarada faiz işlemeye devam etmiş.
   Eğer sizin bu verdiğiniz tablodaki ödeme planı doğru ise benim devlete borcum yok. Lütfen beni bilgilendirirmisiniz.
   Bu tablodaki Muhtemel Örnek Ödeme Ekranı kesinleştimi?

 89. Öğrenim ve katkı kredisi master dahil 10480.00tl,öğrencim halen Avustralyada; önce lisasn eğitimini tamamladı,şimdi ise kimya mühendisliği ile ilgili bir diploma proğramına devam ediyor.Velisi olarak ben iki yıl içerisinde ,farklı zamanlada taksit proğramına uymadan 1600 tl ödeme yaptım.Tabloya baktığımda ödemelerimin faizden düştüğünü,ana paradan çok az bir eksilme olduğunu gördüm.Söz konusu af benim ödemelerimin ana paradan düşülmesini de sağlayacakmı? 2-Öğrencim yurtdışında olduğundan ben taksitlendirme işlemlerini babası olarak yapabilirmiyim.Teşekkürler..

  1. Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yasa 31 Aralık 2010’a kadar ödenmemiş tüm borcun faizinin silineceğini söylüyor. KYK’nın sitesinden borç sorgulaması yaptığınızda ödeme ekranında Ana Para, Ödenen Toplam, Kalan Borç kısımlarını görebilirsiniz. Bu kısımda ödediğiniz meblağın (Ana Para) Hesaplanan Toplam’dan düşülmüş olduğunu görebilirsiniz. Muhtemelen kalan borç üzerinden enflasyon oranında faiz işletilecektir. Şu anda devletin tek amacı borçluyla barışmak ve buradan bir gelir akışı sağlamak. Durumunuzu belirttiğinizde taksitlendirme işlemini sizin yapmanızda herhangi bir sakınca olacağını sanmıyorum.

 90. arkadaşlar anapara üzerine eklenen faiz silinecek sonra enflasyon oranı üzerinden anaparaya tekrar faiz mi ekleyeceklermiş? örneğin 6000 tl anapara ne kadar olur tahminen, bide ödeme süresi mi uzatılacakmış? konuyu iyi bilen arkadaş bizi aydınlatırsa çok sevinirim

  1. Sayın Hasan, devlet her yıl enflasyon rakamlarını açıklamaktadır. Şu anda her yıla ait açıklanan enflasyon ve söz konusu yılların hangileri olduğunu bilmek gerekiyor. Eğer beklerseniz yasanın yayınlanması ile vergi daireleri gerekli hesaplamaları yapacaktır. Yıllara göre tespit ettiğiniz oranlardan siz de yaklaşık bir değere ulaşabilirsiniz. Ödeme süresi ise 2’şer aylık ödemeler şeklinde 18 taksite yayıldı. Yani yapılandırılan borcunuzu 3 yılda ödeyebileceksiniz.

 91. merhaba banada vergi dairesinden borçla ilgili kağıt geldi yalnız bu haber çıkınca gidip sormadım borç almış başını gitmiş zaten banada şimdiye kadar bişey gelmemişti aradan 8 sene geçti anca bu kağıdı gönderdiler benim sorum beklememmi gerekir yasa onaylanıncaya kadar . faizi çok yüksek eğer doğruysa faizi silinicek galiba bunu tek seferdemi yoksa taksitle mi ödüyebilicez .

  1. En kısa sürede bir vergi dairesine başvurarak durumunuzu bildirmeniz yararınıza olacaktır. Anapara haricindeki faiz silinecek ve yeniden bir faiz hesaplaması yapılacaktır. Ödemeler ise 2’şer aylık taksitler halinde 18 taksitte yapılacak. Bu da ödemenin 36 aylık (3 yıl) bir sürece yayılacağını gösteriyor.

 92. Vergi borcuna kolaylık getiren düzenleme Meclis’ten geçti. Hangi borçlar yasa kapsamında? Yasa yürürlüğe girdiğinde ne yapmak gerekiyor?
  İSTANBUL – Cumhuriyet tarihindeki en büyük vergi ödeme kolaylığını getiren düzenleme Meclis’ten geçti. Peki düzenleme neler getiriyor, hangi borçları kapsıyor, ödeme takvimi nasıl işleyecek? İşte vergi borcuna kolaylık getiren yasanın madde madde detayları…
  HANGİ BORÇLAR YASA KAPSAMINDA?
  Yasayla, belediye ve gümrük vergileri dahil, tüm vergiler, TEDAŞ ve özel dağıtım şirketlerine olan elektrik, belediyelere olan su ile oda ve borsalara olan aidat borçları yeniden yapılandırılıyor. Trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları ve TRT’nin elektrik payı ve bandrol ücretinden kaynaklı alacakları da kapsamda. HANGİ TARİHE KADAR OLAN BORÇLARI KAPSIYOR?
  31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri; belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri, 2010′da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.
  BORÇLAR NASIL HESAPLANACAK?
  Yapılandırmada borcun ana parasına dokunulmayacak. Faiz ve gecikme cezaları önce silinecek. Ardından borcun ödenmediği süredeki enflasyon kadar yeni faiz ve gecikme cezası tutarları belirlenecek. Bu yeni hesaplama faiz ve gecikme zammında yüzde 50′ye varan oranda indirim sağlayacak. UYGULAMAYA NASIL BAŞVURULACAK?
  Yasa Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra iki ay içinde ilgili idarelere başvuru yapılması gerekecek. KİMLER YARARLANAMAYCAK?
  Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekecek. ÖDEME NASIL YAPILACAK?
  Ödeme peşin ya da vergi borçları için kredi kartı da kullanarak taksitle yapılabilecek.
  KAÇ TAKSİTTE ÖDEME YAPILABİLECEK?
  Ödemeler ikişer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte ödenecek. Böylece hem vergi hem de prim borcu olanlar bir ay birini diğer ay ötekini ödeyebilecek. Vade 36 aya, taksit sayısı 18′e kadar çıkabilecek.
  TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
  Ödenecek tutarların ilk taksiti, yasanın Resmi Gazete’de yayım tarihini izleyen üçüncü aydan, SGK’ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti ise dördüncü aydan başlayacak.
  KAÇ KEZ ÖDENMEZSE YAPILANDIRMA SON BULACAK?
  Yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir (stopaj) vergisi, kurumlar (stopaj) vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükellefler, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibarıyla bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak.
  HANGİ BORÇLAR TAMAMEN SİLİNECEK?
  50 ile 120 lira arasındaki borçlar tamamen silinecek.

 93. Merhabalar.. benim borcum 6500 tl civarıydı faizle birlikte 11000 tl olmuştu yapılandırmadan faydalanıp borcumu taksitlendirdim faizin yüzde 10 u inmişti sadece borcumu ödemeye devam ediyorum bu af beni kapsarmı düzenli ödediğim için kapsamıycak gibi görünüyor doğrumu?

  1. Bu af büyük bir ihtimalle sizi de kapsayacaktır. Çünkü eskiye dönük sadece “dava sürecinde” olan ödemelerin kapsam dışı kalacağından bahsedilmekte. Geriye kalan miktarın faizi silinerek taksitlendirilmesi olası görünmekte.

 94. Öğrenim kredisi affını dört gözle bekliyorum daha önceden faydalandım ama 28 ekim 2010 günü resmi tatil edildiği için ödeme yapamayınca yapılandırmam iptal edildi, af çıkarsa ilk işim peşin olarak hepsini kapatacağım, bir daha bu riski almak istemiyorum bitsinde kurtulayım, sayın admin tam tarih bellimi? teşekkürler

  1. Sayın Muharrem, Cumhurbaşkanı’nın önüne gelen her yasayı bekletmeden onayladığını biliyoruz. Bu durumda yasa bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa, bunu takiben Resmi Gazete’de yayımlanacaktır. Resmi Gazete ilanını takip eden 2 aylık süreç, başvuru sürecidir. Bu durumda tahminen Nisan ayı sonunda ödemeler başlamış olacaktır.

   1. merhabalar ben durumum şöyle
    geçen yıl yapılandırma kapsamında ödemeleri yapıyordum ama ocak 2011 taksidini ödeyemedim ve yapılandırmam iptal edildi.şimdi;
    1) haciz işlemi başlarmı veya tebligat yollarlar mı bu torba yasadan önce.
    2) şimdiye kadar ödediğimiz kredi taksitlerinin de faizi affedilecekmi? yani yendien hesaplanacak deniyor ya eski faizleri kalan borcumuzdan düşecekler mi? ilgilenen arkadaşlara tşkler

 95. Merhabalar;

  Benim Sorum şu şekilde;

  Şuanda bu yasa ile ilgili olarak hangi kuruma yapılandırma yaptırmak için başvuracağız?

  Konu ile ilgili olan arkadaşların paylaşması dileği ile

  kolay gelsin

  1. Sayın Gökhan, yapılandırılan borçlarla ilgili olarak yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren 2 ay içerisinde ilgili kuruma başvurulması gerekmektedir. Konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden bilgi alabilirsiniz.

 96. nette aradım taradım bişey bulamadım..sorum şu : öğrenim kredisi borcunun faizinin ne kadarı affolacak ? ne kadarını ödeyeceğiz?

  Ayrıca şunuda belirtmeden geçemeyeceğim : bu krediyi bize verirken maddi durumumuzun iyi olmadığına dair bir sürü yerden belge istediler…okul biteli epey oldu ve ben hala iş bulup çaışamadım..bir dünya faizle bu parayı ya öde ya haciz diye tutturuyorlar..bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!!

  1. Sayın Ece, şu ana kadar yapılan resmi açıklamaya göre öncelikle ana paraya eklenen tüm faiz silinecek, ana para üzerinden devletin belirlemiş olduğu TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak borcunuz yeniden hesaplanacak.

   Belirtmek gerekir ki faizi haram kabul eden bir hükümetin alacaklarını yine faizi ile birlikte talep etmesi de ayrı bir çelişkidir.

   1. sayın adminim

    TEFE/ÜFE (enflasyon) oranı ile derken, konuyu biraz daha matematiksel olarak açarsanız çok sevinirim..
    ödenmeyen tüm yıllardaki oranlarmı alınır..

    kısasa kaba 1000 tl ye sizce nekadar faiz işler
    (benim ana para 3990 4 yıllık toplam faizle birlikte 8300 tl)

    saygılar efendim

    1. Sayın Eyüp, ödenmeyen borçlar faizleri silindikten sonra ana paraya dönüştürülecek. İlk yılın enflasyon oranı belirlenip ana paraya eklenecek, ardından mevcut tutar diğer yılın faiz oranlarına tabi tutulacak. Yıllar bittikten sonra toplam ödenecek meblağ belirlenecek.

 97. Şimdiki durumda göre gecikme zammnına af yok yanlızca borç bir sene uzatılacak olmuş oluyor??

 98. Haciz kağıdı elime C. tesi ulaştı bu gün vergi dairesi ile görüştüm yasanın onayını bekleyin dediler normalde daha önce hiç ödeme yapmadım ödeme ile alakalı da birşey gelmedi ancak yasanın bu durumu da kapsadığı sölendi.. merak eden arkadaşların bilgisine…

 99. merhaba. geçen yıl borcumu yapılandırmama rağmen ödeme yapmadığım için ödeme emri geldi. 5000 tlyi 1 hafta içinde ödemezsem haciz geleceği yazıyor. bununla ilgili birşey yapılabilir mi ?

  1. Sayın Burak, en kısa sürede bağlı olduğunuz vergi dairesine size ulaşan ödeme bildirimi ile gidip konuyu belirtmeniz, sizden talep edecekleri şekilde mal bildiriminde bulunmanız yararınıza olacaktır. Vergi daireleri de Torba Yasa’daki düzenleme ile ilgili bekleyiş içerisinde, büyük ihtimalle haciz işlemleri konu netleşene kadar başlatılmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.