Öğrenim Kredisinde 750 Bin Kişiye Haciz

Öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödeyemeyen 750 bin 891 dosya borçlusu hakkında takibat işlemi başlatıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün soru önergesine Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın verdiği yanıt, öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödeyemeyen 750 bin 891 dosya borçlusu hakkında takibat işlemi başlatıldığını ortaya çıkardı.

Katkı ve öğrenim kredisi borçları affedilecek mi?


Öğrenim Kredisi Faiz Affı (En Güncel Haber – 26.02.2011)

Öğrenim Kredisine Af Yok mu? (24.02.2011) tıklayınız.

“Öğrenim Kredisi Affında Son Durum” (12.02.2011) için tıklayınız.

Öğrenim Katkı Kredisi Affı (13.02.2011) tıklayınız.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan almış oldukları öğrenim ve/veya katkı kredisi borçlarını zamanında ödemedikleri için borçları ivedilik kazanarak Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamına giren kişiler hakkında takibat işlemi başlatıldığını bildirdi.

750 BİN DOSYA BORÇLUSU VAR

Haklarında takibat işlemi başlatılan öğrenim kredisinden 436 bin 291 dosya borçlusu, katkı kredisinden 314 bin 600 dosya borçlusu olduğunu belirten Yazıcı, “Toplam 750 bin 891 dosya borçlusu bulunmaktadır” dedi.

43 BİN BORÇLUNUN BORCU ERTELENDİ

Bakan Yazıcı, 3 Kasım 2010 tarihi itibarıyla toplam 43 bin 537 öğrenim ve katkı kredisi borçlusunun yapmış oldukları borç erteleme taleplerinin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yerine getirildiğini bildirdi.

Ne Yapılacak?

Öğrenim ve katkı kredisi ile ilgili olarak evlerine ödeme bildirimi gelen kişilerin en kısa zamanda vergi dairelerine uğrayarak mal bildiriminde bulunmaları, ödeme bildirimini aldıklarını belirtmeleri, sonraki süreçte borç yapılandırmasında yararlı olabilir.

Katkı ve Öğrenim Kredisine Af Var mı?

“Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Müjde” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

“Katkı ve Öğrenim Kredisine Af” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Sitemizdeki; Torba Yasa, Öğrenim Kredisi Faiz Affı, Katkı Kredisi Affı, Faiz affı başvuru dilekçesi, EK:2/A ile ilgili tüm habere ulaşmak için tıklayınız.

7 thoughts on “Öğrenim Kredisinde 750 Bin Kişiye Haciz

  1. nasıl bir ülkede yasıyoruz.sö zde egıtıme katkı olrak aldık.nerden bilelim ki tefecilerin eline düşmüşüz.aldıgım para 3600 olmuş 9000 nasıl ödeyecem arkadaşlar…

  2. Kredi borçlarımızı keyfimizden mi ödemedik.Şu an sözleşmeli öğretmenlik yapıyorum.O da ayrı bir yara.Bugün borcumu tekrar kontrol ettim.Evlendikten sonra aldığım ismime 4000 lira tutarında ayrı bir borç daha görünüyor.Halbuki ben sadece bir kez kredi imkanından yararlandım.KYK’ya hatanın düzeltilmesine dair hemen bir dilekçe yazdım.Böyle hatalar da yapabiliyorlar. Açıkçası aldığım paranın hiçbir hayrını görmedim.10 yıldır kurtulamadım bu borçtan.Lütfen yasa tasarısı bir an önce kesinleşsin ve benim gibilerin mağduriyetleri bir an önce giderilsin.

  3. 1500 lira maaş alıyorum ailemi zor geçindiriyorum. 20 seneye yaysın borcumu rahat rahat ödeyeyim.

  4. torba yasasında öğrenim ve katkı kredisine af geldi mi kesin olarak yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.