Öğrenim Özrü Mağduriyeti Sona Erecek

Danıştay 2. Dairesi‘nin kararıyla öğrenim özrünü dışlayan kılavuz hükümlerinin yürütmesi durduruldu. İl emrine atama hakkını engelleyen hükümlerin devamına karar verildi.

Eğitim İş’in dava sonucuyla ilgili yaptığı açıklama haberin devamındadır.

“Sendikamız, 2012 Yılı Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu’nun eğitim özrünü dışlayan hükümleri ile, il emrine atanma hakkını engelleyen hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay’a açtığı davayı kazandı. Danıştay 2. Dairesi, 2012/8650 E sayılı dosya üzerinden yaptığı incelemede yürütmeyi durdurma istemimizi karara bağlayarak, eğitim özrünü dışlayan kılavuz hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

Karar eğitim özrü mağdurlarının yüzünü güldürecek, eğitim özrü mağdurlarının açtıkları ve halihazırda devam eden tüm davalara olumlu etki ederek bu davaları mağdurların kazanmalarına olanak sağlayacaktır. Hep ifade ettiğimiz gibi, yüksek lisans ve doktora eğitimi kariyer ilkesini yaşama geçiren akademik basamaklardır. Danıştay, kamu görevlilerinin yüksek lisans ve doktora yapma girişimlerinin idare tarafından “suistimal girişimi” olarak değerlendirilmesinin sakat bir bakış açısı olduğunu ortaya koymuştur.

Bunun yanında Danıştay, il emrine atanma hakkını ortadan kaldıran hükümlerin yürütmesini ise durdurmamıştır. Bu yöndeki daire kararının kaldırılması için Dava Daireleri Genel Kurulu’na itiraz edeceğiz.”

Danıştay’ın Öğrenim Özrü Kararı İçin Tıklayınız

Karar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.