Öğretmene Herşey Dahil Lojman

Öğretmenlerin en temel sorunu olan barınma sorununa çözüm olması amacıyla apart lojmanlar yapılacak. Lojmanlarda beyaz eşyadan mobilyaya, bir evde ihtiyaç duyulan bütün eşyalar bulunacak. Lojmanlar öğretmenlere dayalı döşeli olarak teslim edilecek.

Lojmanların güvenliği köy korucusu ve karakollarla sağlanacak. Proje ile kırsal bölgede görev yapacak öğretmenlerin barınma sorunu kalmayacağı belirtiliyor.

Şırnak Valiliği, 41 ayrı köyde 350 öğretmen lojmanı yapma kararı aldı.

Stüdyo daire şeklinde yapılacak apart lojmanlar, beyaz eşyadan mobilyaya kadar her türlü ihtiyaç malzemesiyle dayanıp döşenecek.

Maliye Bakanlığı ve Milli Piyango İdaresi‘nin desteğiyle yapılacak lojmanların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Proje için ayrılan bütçe ise 18 milyon TL.

LOJMANDAN KİMLER YARARLANACAK?

Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada, “5 yıldız lojman” olarak nitelendirilen daireler ile kırsal bölgede görev yapan hiçbir öğretmenin barınma sorunu yaşamayacağı belirtildi.

Lojmanlardan, köyde görevli öğretmenlerin yanı sıra mezra okullarında görevli öğretmenler de yararlanacak.

Apart daire şeklinde yapılacak lojmanlar, Şırnak’ın köylerinde görev yapan öğretmenlere dayalı döşeli bir şekilde tahsis edilecek.

Görev yerine gelecek olan öğretmenler herhangi bir ev eşyasına ihtiyaç duymadan sadece bavullarıyla gelip yerleşebilecek. İhaleler yapıldı. Apart lojmanların çoğu birinci dönem sonunda, kalanı ise eğitim yılı sonunda hazır duruma gelecek.

Diğer yandan söz konusu lojmanlar, güvenlik açısından köylerde bulunan karakollara yakın inşa edilecek. Lojmanların güvenliği için köy halkı ve korucuların da görev alacağı belirtiliyor. -ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.