Öğretmene Rotasyon Var mı?

Memura rotasyon geri mi geliyor? Başbakan Erdoğan’ın, partisinin Kızılcahamam kampında yeşil ışık yaktığı söylenen, ‘rotasyon’ çalışması öğretmenlerle mi başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da ‘deneyimli’ öğretmen açığını kapatmak ve öğrencilerin ilkokulu bitirmeden öğretmeninden ayrılmak sorununu ortadan kaldırmak için çalışma mı yapıyor?

Bakanlık yetkilileri, bu iddialar üzerine, “Resmiyet kazanmış bir şey yok. Bölgesel mi olur, il içinde mi olur, karara bağlanmış bir şey yok” yanıtını verdi.

Dershaneye Karşı Rotasyon

Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı, dershane kapatma süreciyle birlikte özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde okuyan öğrencilerin eğitim açıklarının kapatılması için bölgeler ve okullar arasında yer değiştirme zorunluluğu getirecek bir ‘rotasyon’ çalışması yapıyor.

Bakanlık yönetiminin henüz kabul edip, kesinleştirmediği çalışma; öncelikle ilkokul öğretmenlerinin 3 yıllık zorunlu görev süresini tamamlayıp gitmeleri nedeniyle öğrencilerin kritik bir aşamada öğretmen değiştirme sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu nedenle zorunlu görev süresinin aynı okulda 4 yıla çıkarılması öneriliyor. İkinci olarak da deneyimli öğretmen açığı bulunan okullara, öğretmen gönderilmesini kapsıyor. Ancak bunun hangi koşullarda, nasıl yapılacağı; zorunlu mu yoksa maaş teşvikiyle gönüllü mü olacağı henüz bilinmiyor.

Ak Parti’nin Kasım ayında yapılan ve dershanelerin kapatılması kararının çıktığı Kızılcahamam toplantısında, ‘memura rotasyon’ konusuna Başbakan Erdoğan’ın da sıcak baktığı ifade edilmişti. Deneyimli memurun Doğu ve Güneydoğu’ya gönderilmesi, yeni memurun ise acemiliğini Batı illerinde çıkarması gündeme gelmişti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasını gerektiren bu konu, Nisan ayında memur konfederasyonları ile yapılan Kamu Danışma Kurulu’nda da gündeme gelmişti.

Ancak üç konfederasyon da memura ‘zorunlu rotasyona’ şiddetle karşı çıkarken; bunun zorunlu değil ‘maaş, izin, emeklilik’ gibi teşvik edici unsurlarla ‘gönüllü’ hale getirilmesi önerilmişti. Ancak ekonomi yönetimi bütçe üzerinde ilave bir yük oluşturacağı gerekçesiyle, buna sıcak bakmamış konu gündemden çıkarılmıştı.

1 thought on “Öğretmene Rotasyon Var mı?

  1. verin 5 bin tl çift maaş. izmirden şırnak için binlerce öğretmen hazır……yapamazsanız konuşmayın…………….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.