Öğretmeni Belediye Başkanı İşe Alacak

Öğretmeni belediye başkanının işe alması planlanıyor. Hükümetin oluşturduğu 5 kişilik “Yerel Yönetimler Çalışma Komisyonu” tarafından hazırlanan raporda yerel yönetimlerle ilgili çeşitli öneriler var.

Hükümetin oluşturduğu komisyonun raporunda yerel yönetimlerle ilgili bir çok düzenleme göze çarpıyor.

Bunlardan en önemlisi ise öğretmenleri belediyenin istihdam etmesine yönelik olarak planlanan düzenlemeler.

Zaman zaman gündeme getirilen fakat altyapısı oluşturulmadığı için uygulamaya konulamayan “öğretmeni belediye başkanı işe alsın” önerisi önümüzdeki günlerde ciddi şekilde tartışılacağa benziyor.

ÖĞRETMENİ BELEDİYE BAŞKANI İŞE ALACAK

Rapora göre eğitim politikaları ve öğretmenler yine Milli Eğitim bakanlığı tarafından belirlenecek. öğretmenlerin maaşları merkezi bütçeden gönderilecek.

İşe alma kriterlerine göre belirlenerek listeye konulan öğretmenlerin yine bakanlığın belirleyeceği yöntem ve şartlar ile yerel yönetimlerce işe alınması planlanıyor.

Bu yöntemin ülkedeki öğretmen açığı ve tayin problemini çözeceği iddia edilse de belediyelerin siyasi kurumlar olduğu, bu durumda bazı öğretmenlerin kayırılabileceği, bazı öğretmenlerin ise işe alınmayabileceği akıllara gelmekte.

Sık sık memurların devletin sırtında bir yük olduğunu ve özellikle öğretmenlerin çalışmadığını belirten hükümetin planladığı yeni uygulamanın öğretmenler tarafından ciddi tepki göreceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.