Öğretmenler Yetersiz Dedi

Eğitimde işler iyice sarpa sardı. Günübirlik ve temelsiz uygulamalar eğitim sistemini iyice tıkadı. Özellikle Eylül ayında ortaya çıkacak sorunlar sadece Ömer Dinçer‘i değil tüm hükümet yetkililerini düşündürüyor. Hükümet, şimdiden eğitimdeki sorunlar için sorumlu yaratmak için kolları sıvadı.

İl içi, il dışı, özür durumu, ilk atama, il emri, norm fazlası öğretmenler, derslik ve öğretmen yetersizliği, dönüşen okullar, seçmeli dersler gibi bir çok sorun döndü dolaştı büyük bir sorun yumağına dönüştü.

Sorunların bugüne kadar hep ötelenmesi, çözümsüz konuların bir dağa dönüşmesine neden oldu.

Sorunlar ve ne gibi sıkıntılar yaşanacağını bugüne kadar reddeden bakanlık, yavaş yavaş gerçekleri görmeye başladı ve bu durum sadece bakanlığın değil tüm hükümet birimlerinin telaşlanmasına neden oldu.

(HABERLE İLGİLİ OLARAK AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN, ÜYE OLMADAN GÖRÜŞÜNÜZÜ PAYLAŞABİLİRSİNİZ)

SUÇLU YİNE BAŞARISIZ ÖĞRETMENLER

Bakanlığın her zaman tercih ettiği taktiğe yine başvuracağı görülüyor. Ne zaman ki plansızlıktan bir sorun yaşansa en kötü ihtimalle milli eğitim müdürü, okul idarecisi, sendikalar ya da herzaman ki gibi öğretmenler suçlanmakta.

SAHNEDE ALİ BABACAN

Başbakan Yardımcısı ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer gibi ekonomist olan Ali Babacan “Eğitimde de performans sistemini getirmemiz gerekiyor ki, çok çalışmayan yada fazla gayret göstermeyen öğretmenlerimizle gayretli öğretmenlerimiz ayırt edilebilsin” dedi.

Eğitimdeki sorunu analiz eden ve başarısızlığın öğretmenlerden kaynaklandığını tespit eden ekonomist Ali Babacan “öğretmenlerin bir kısmından verim alamıyoruz” açıklamasında bulundu.

BABACAN: ÖĞRETMENLERE PERFORMANS SİSTEMİ GETİRİLMELİ

Başbakan yardımcısı Ali Babacan “Sağlıktaki başarının en önemli sebebi doktorlara performans sistemi getirmemizdir. Eğitimde de performans sistemini getirmemiz gerekiyor ki, çok çalışmayan yada fazla gayret göstermeyen öğretmenlerimizle gayretli öğretmenlerimiz ayırt edilebilsin” dedi.

EĞİTİME HAVLU ÖRNEĞİ

Babacan, “Bir TIR dolusu havlu ihraç ediyoruz, 40 bin dolar. 470 cep telefonu ihraç ediyorlar o da aynı parayı tutuyor. Havlu üretimi daha düşük eğitim seviyesiyle yapılıyor. Cep telefonu, bilgisayar üretenlerin vasıflı olması gerekiyor. Bunu yapamazsak 2023 hedeflerimiz hayal olarak kalır. Öğretmenleri iyi seçin diyoruz. Çünkü eğitim dönüp dolaşıp öğretmen faktörüne dayanıyor. KPSS sonucuyla alınan öğretmenlerin belki bir kısmı iyi olur ama bir kısmından da verim alamıyoruz. Daha iyi seçilmiş çalışan öğretmenler çok çok önemli. Sağlıktaki başarıların en önemli sebebi doktorlara performans sistemi getirmemizdir. Eğitimde de performans sistemini getirmemiz gerekiyor ki çok çalışmayan yada fazla gayret göstermeyen öğretmenlerimizle gayretli öğretmenlerimiz ayırt edilebilsin. Şu an hiçbir ayrım, bir fark yok. Aynı maaşı alıp aynı zamanda emekli oluyorlar” diye konuştu.

5 thoughts on “Öğretmenler Yetersiz Dedi

  1. bunları bu mantıkla yetiştiren öğretmenlere yazıklar olsun zamanında karakterli bireyler olarak yetiştirseydik şimdi midemizi bulandıracak asılsız suçlamalarla karşılaşmazdık ayrıca asgari ücretle öğretmen maaşını kıyaslama gafletinde bulunan arkadaşımı da aklı selime davet ederim maaşımızı en basit bir şekilde lise mezunu bir düz memurla bile karşılaştırsa yapılan haksızlığı görüp öğretmene destek verirdi kaldıki çocuğunu emanet edeceği kişiler de yine bizler olacağız saygı duymayan saygı beklemesin

  2. evet, evet çok doğru parayla alınan ve sağlanan diplomalar çok fayda sağlıyor. bunun günahını hep beraber görüyoruz. sayın bakan beyler oturduğunuz koltuklar şikayet etme yeri değil sorunlara çözüm bulma yeridir,bu millet size koltukları verdiği gibi almasınıda bilir.

  3. Ankara oturup , ahkam kesmek ne kadar kolay.Yıllarını sınırda kuş uçmaz kervan geçmez köylerde Türkçe öğretmekle geçiren ,bütün hakları elinden alınan ,çalışmamakla suçlanan insanları yargılamak bu kadar kolay demek .Asıl sizlerin vicdani duyguları yetersiz….

  4. Öğretmenlerin kral olduğu dönemde ben öğrenciydim.Öğrencilerin kral olduğu zamanda da ben öğretmen oldum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.