Öğretmenlerden Tayin Protestosu (Video)

Türk Eğitim-Sen ve çeşitli nedenlerle yer değişikliği yapamayan öğretmenler il emri ve diğer sorunları için Ankara’da bakanlık önünde eylemdeydi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in bakanlık uygulamalarını beğenmediklerini belirterek, önceki bakanları aradıklarını ifade etti.

Türk Eğitim-Sen üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı önünde; “eş durumu, sağlık, öğrenim özrü, il içi ve il değiştirme mağdurları” için eylem düzenledi. Ellerinde dövizler taşıyan grup üyeleri, Bakan Dinçer aleyhine slogan da attı.

Bakan Dinçer’in çocukları ailelerinden ayırdığını ifade eden Koncuk, Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “O kadar çocuğunuz var birinden vazgeçebilir misiniz?” diye sordu.

Siyasi ya da ideolojik olarak toplanmadıklarını sadece mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini belirten Koncuk, “Biz de öğretmen açılımı istiyoruz” dedi.

Bakan Dinçer’in “Norm kadro fazlası olmayacağı yönündeki açıklamasına rağmen binlerce öğretmenin 4 4 4 eğitim sistemi dolayısıyla açığa çıktığını” belirten Koncuk, Bakan Dinçer’in doğruyu söylemediğini öne sürdü.

Koncuk ayrıca eşi özel sektörde çalışan eğitimcilere tayin hakkı verilmeyeceği yönündeki açıklamaları da eleştirerek, “Onlar bu ülkeye vergi vermiyorlar mı, hizmet üretmiyorlar mı?” diye sordu.

Koncuk, Van depremi sonrasında tayin isteyen eğitimi çalışanlarına Bakan Dinçer’in “olur vermemesine” karşın Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın tayin isteyen sağlıkçılara “olur verdiğini” anımsatarak “O da bakan, Bu da bakan, farkı görün” dedi.

Bir süre bakanlık önünde slogan atmayı sürdüren grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı. -cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.