Öğretmenlere Ağır Hakaret

Ak Parti’li Halide İncekara “Öğretmenlerin, sınıfa girdiğinde çocuğa şiddet uygulamayacağını düşünmek mümkün mü?” dedi. Eğitim-Sen “Öğretmeni eli sopalı bir şiddet öznesi olarak görmek kabul edilemez” açıklaması yaptı.

TBMM Çocuk Haklarını İzleme Komitesi Üyesi, Ak Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara çocuğun 6 yaşında MEB’in çatısı altına girdikten sonra, “8 yıl boyunca başka bir cumhuriyetin elinde” olduğunu savundu, “Öğretmenle öğrenci arasında orantısız bir güç var. Ben mesela öğretmenim, siz öğrenci. 657’im var, sendikam var.

Size karşı kullanabildiğim notlarım da var. Orantılı bir ilişki var mı” diye sordu.

Öğrencinin sınıfa girdiği andan itibaren korkunç bir kudretin karşısında olduğunu belirten İncekara, hata yapan öğretmenlerin de amirleri tarafından denetlenmesinin bir çarpıklık olduğuna dikkat çekti.

Anadolu’daki okulların öğretmenler odasında sendikaları ayrı olduğu için çaydanlıkları ayrı öğretmenler olduğunu belirten İncekara, “Öğretmenler odasında çaydanlıkları ayrı olan öğretmenlerin, sınıfa girdiğinde çocuğa şiddet uygulamayacağını düşünmek mümkün mü?” diye sordu. Zaman zaman kendisinin de okulları gezdiğini aktaran İncekara, şöyle devam etti:

Durmadan duvara vuruyor
“Bir okula girdim. Bir sınıftan ses geliyor ama korkunç bir ses. Bu çocuğu dövme sesi değil, başka bir ses değil. Çocukların tenefüse çıkmasını bekledim. İçeride ne oldu diye çocuklara sordum. Öğretmen çocuğa vurmaması gerektiğini biliyor, bunun suç olduğunu biliyor, koca cetveli eline almış, durmadan duvara vurarak, çocuklarda bir korku yaratmaya çalışıyor. Çocuk cetvelin sesi ile öyle ürkmüş durumda ki, zaten çıtını çıkarması mümkün değil.”

Eğitim-Sen’den yanıt

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Halide İncekara’nın açıklamasını eleştirerek, “Öğretmenleri eli sopalı bir şiddet öznesi olarak görmek kabul edilemez” dedi. Kılıç, dün yaptığı yazılı açıklamada, “İncekara’nın ifadelerinin altında yatan gerçeğin, birçok eksikliğine rağmen kamu görevlilerinin ellerinde kalan tek güvence olan 657 sayılı kanunda gerçekleştirilecek değişiklikleri kendince gerekçelendirme çabasından başka bir şey olmadığını” ileri sürdü.

Her Zaman ki Taktik

Hükümet ne zaman öğretmenlerin aleyhine bir yasa çıkarmaya ya da düzenleme yapmaya gitse, önce kamuoyunda bu durumu haklıymış gibi gösterecek açıklamalar yapmakta.

Daha önce de bazı yetkililer tarafından öğretmenlerin eğitimsiz ve yetersiz olduğu defalarca dile getirilmiş, öğretmenler “okuldan çıkıp okeye gidiyorlar” diye suçlanmış, çalışmadıkları defalarca ifade edilmişti.

Şimdi de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu‘nda değişikliğe gidecek olan Hükümet, açıklamalarında “657 ve sendikayı” öğrenci aleyhine kullanılan bir araç olarak göstermeye çalışıyor.

4 thoughts on “Öğretmenlere Ağır Hakaret

  1. ya öğretmenler ellerinde soplarla öğrenci dövüyor zaten.öğretmenle öğrenci arasında orantısız güç varmış çocuk öğretmeni kendi dengi gibi görse dersi dinler mi acaba.ortaya hak savunuyoruz diye çıkıp boş boş konuşuolar.kpss de o kdar kişi kopya bir sürü insanın hakkı yendi o zman da konuşsaymış ya.binlerce öğretmen var arasında birinin anormal çıkması normal toplumda da yok mu sanki herkes bir mi.başka mesleklerde de işini kötüye kullanan yok mu. VAR en başta da ülkeyi yönetenler var

  2. İncekara… önce dokunulmazlık zırhını bi çıkarsın ondan sonra konuşsun şiddeti kim kime uyguluyor???

  3. esselamün aleyküm.hayırlı akşamlar.
    sizlerden çok güzel senarist olur…
    hayırlı akşamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.