Öğretmenleri Kobay Olarak Kullanmayacağız

Milli Eğitim Bakanlığı önce sütün tadını öğretmenler kontrol etsin dedi, gelen tepkilerden sonra geri adım attı ve açıklama yapma gereği hissetti: “sütü öğretmenler tadacak” demedik.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın MEB eliyle okullara gönderdiği yazıda “Öğretmenler, sınıfta öğrencilere sütü dağıtmadan önce fiziksel kontrolünü (koku, kıvam, tat açısından, süt kutularının ise delik, yırtık ve ezik olması yönünden) yapacaklar. Farklılık olması halinde Okul Sütü Kabul Komisyonu tarafından tutanak düzenlenecek ve İl Okul Sütü Komisyonu’na bildirilecek.” denmekte.

TAT OLARAK KONTROL EDİN

Bakanlık yaptığı açıklamada her ne kadar öğretmenlerden “çeşnicibaşılık” yapmalarını istemiyoruz dese de, yazı gereği durum bunu göstermekte. Okullara teslim edilecek sütlerin kontrollerinin koku, kıvam, tat açısından, süt kutularının ise delik, yırtık ve ezik olması yönünden kontrol edilmesi istenmekte.

Bakanlığın yazısına göre öğretmenlerin sütü tatmadan tat açısından nasıl kontrol edecekleri ise açıklanmamakta.

Eğitimle ilgili olarak alınan her kararda öğretmenleri öteleyen, zaman zaman aşağılayan, etik kurallarını öğretmenlere sık sık hatırlatma gereği duyan MEB, öğretmenleri kobay olarak kullandığını, kendi resmi yazısının varlığına rağmen kabul etmiyor.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Okul Sütü Projesi kapsamında 4 Mayıs’ta Valiliklere gönderilen genelgede “sütü öğretmenlerin tadacağı” şeklinde bir ifadenin yer almadığını bildirdi. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklama haberimizin devamındadır.

“Söz konusu genelge Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca müştereken yürütülen Okul Sütü Programı’nın uygulanması sırasında karşılaşılan aksaklıkları gidermek amacıyla, program uygulayıcısı bakanlık temsilcileriyle yapılan değerlendirmeler sonucunda hazırlanmıştır.

4 Mayıs 2012’de valiliklere gönderilen bu genelgede, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edildiği gibi ‘sütü öğretmenlerin tadacağı’ şeklinde bir ifade kesinlikle yer almamaktadır.

Genelgeyle sütün öğrencilere dağıtımından önce, sınıfta öğretmenler tarafından fiziksel kontrolünün yapılarak, süt kutularında bombaj, delik, yırtık ve ezik olmamasına dikkat çekmek istenilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.