Okul Dönüşümlerine Karşı Dilekçe Örneği

Okul dönüşümlerine karşı dilekçe örneği… 4+4+4 eğitim sisteminin yürürlüğe girmesiyle, sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasına son verildi.

İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul diye ayrılması, bazı okulların ise imam hatipe dönüştürülmesi başta öğrenci, veli ve öğretmen olmak üzere birçok kişiyi mağdur etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “en iyi okul eve en yakın okuldur” söylemiyle de çelişen bu dönüşümlere karşı velilerin kullanabileceği bir dilekçe örneği haberimizin devamında sunulmuştur.

Tepkilerin anlam kazanması ve dikkate alınması için dönüşümlerden rahatsızlık duyanlar bu dilekçeyi kullanabilir.

Örnek dilekçe dönüşümü yapılan okul müdürlüklerine kayıt altına alınması talebiyle verilebilir.

Örnek Dilekçe

………………..OKULU/LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

Kamuoyunda 4+4+4 yasası olarak adlandırılan 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik Yapılmasına Dair Yasanın yürürlüğe girmesiyle, sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasına son verilmiş, ilköğretim kurumları ilkokul ve ortaokul diye ayrılmış, yüzlerce ilköğretim okulu imam hatip ortaokuluna çevrilmiştir.

Okulların ilkokul- ortaokul diye ayrılması, imam hatibe dönüştürülmesi süreci önümüzdeki eğitim öğretim yılı içinde de devam etmektedir.

4+4+4 eğitim sisteminin uygulandığı bir yıl bize göstermiştir ki; ilköğretim okullarının ayrılması, dönüştürülmesi ile birlikte çocuklarımızın okulları veya öğretmenleri değiştirilmiş, çocuklarımız en yakınında bulunan ve öğrenim gördüğü okullarından kopartılarak daha uzakta eğitim kurumlarına gönderilmiş, veliler servis ve toplu taşıma araçlarına mahkûm edilmiştir. Bir yılı aşkın süredir hangi öğretmenin hangi sınıfta derse gireceği, bir sonraki yıl öğretmenimizin okulumuzda kalıp kalmayacağı, çocuklarımızın hangi okula gönderileceği tartışma ve endişe konusu olmuştur. Bu uygulamanın çocuklarımızın bilişsel, sosyal, duygusal gelişimlerini ve akademik başarılarını da olumsuz etkileyeceği ortadadır.

4+4+4 ile birlikte ilköğretim okullarının ayrılıp dönüştürülmesi uygulaması aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın “en iyi okul eve en yakın okuldur” söylemiyle de çelişmektedir.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için okulumuzun ilkokul-ortaokul olarak ayrılması/ imam hatibe dönüştürülmesi uygulamasına son verilmesini, okuluma, öğretmenime, öğrencime dokunulmamasını istiyorum.

Gereğini bilgilerinize sunarım.
…../…../2013
……………………………………………
………………..
(Ad, Soyad, İmza)

 

 

Not: dilekçe Eğitim Sen tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.