Okul Sütü Dağıtımı Pazartesi Başlıyor

Okul sütü dağıtımına pazartesi günü başlanıyor. Okul Sütü Projesi kapsamında resmi, özel anaokulu, uygulama ve anasınıfı ile ilkokul öğrencilerine okul sütü dağıtımı yapılacak.

Yaklaşık 15 günlük yarıyıl tatilin ardından eğitim öğretim 10 Şubat Pazartesi günü başlıyor. Eğitim öğretim yılının ikinci yarısının başlamasıyla birlikte süt dağıtımı da başlayacak. Süt dağıtımı, okulların kapanacağı 13 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek.

Program kapsamında yaklaşık 6,5 milyon öğrenciye her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 ml pastörize süt verilecek.

Okul Sütü Modülü

Okul sütü dağıtımı ve süt tüketim durumu E-Okul üzerindeki “Okul Sütü Modülü” ile anlık olarak kontrol edilebilecek. Tüketim durumu, öğrencilerin süt kullanımı, öğrencilerde süt içmeye bağlı olarak oluşacak tüm rahatsızlıklar modülden takip edilecek. Modül üzerinden hangi öğrencilerin süt tükettiği, hangi velilerin süt tüketimine izin vermediği de görülebilecek.

Süt dağıtımı, velilerin “velisi olduğum öğrencinin süt tüketimine izin veriyorum” içerikli izin formu ile yapılacak. Velisi süt içmesine izin vermeyen öğrencilere süt verilmeyecek.

Rahatsızlanan öğrenci olursa, okul yönetiminin, çocuğun en kısa süre içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna gönderilmesini sağlayacak ve aile bilgilendirilecek. İl Okul Sütü Komisyonu’na durum hakkında bilgi verilecek. Analiz sonuçlanıncaya kadar o üretim partisinin dağıtımı durdurulacak. Diğerleri devam edecek.

Süt tüketimi günlük olarak modüle işlenecek

Okul Sütü Modülü, yüklenici firma tarafından okullara yapılan süt teslimatlarını ve günlük tüketimleri, sisteme işlenmesini, stokları ile öğrenciler tarafından tüketilen miktarı günü gününe takip edebilmesini sağlayacak.

Okullar her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapmış oldukları süt tüketimini günü gününe sisteme işleyecek.

İlçe milli eğitim müdürlükleri ise bu girişlerin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığını sistem üzerinden aldıkları raporlarla takip edecek.

İl milli eğitim müdürlükleri ise ilçe ve okul müdürlüklerine koordinasyon hizmeti sağlayacak. Sisteminin genel takibini yapacak. Herhangi bir öğrencide oluşabilecek şikayette o parti numaralı sütlerin dağıtımlarını durdurabilecek.

Bu yıl velilerden gelen talep doğrultusunda bağımsız anaokullarında da okul sütü dağıtımı yapılacak.

Özel öğretim kurumları, programa eşdeğer ürünlerin tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin isteği esas alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.