Okul Temizliği de Özelleştiriliyor

MEB ilköğretim okullarında temizlik hizmetlerinin hizmet satın alınarak yapılmasını kararlaştırdı. “Artık okullarda temizlik parası toplanmayacak” şeklinde duyurulan bu çalışma, daha önce kantin, güvenlik vb. hizmetleri özelleştiren bakanlığın okullardaki en son özelleştirme projesi olarak değerlendirildi.

Okulların temizliğinin yapılması için zaten okulların bünyesinde çalıştırılan hizmetliler bulunmakta. Özelleştirilen temizlik işlerinden sonra hizmetlilerin okullarda ne iş yapacağı ise açıklanmıyor.

Yapılmak istenen bu çalışmanın ardında önemli niyetler gizli!

Sabah Gazetesi’nin haberine göre tüm okullar özel firmalar tarafından temizlenecek. 32 bin okulun temizliği özel sektöre devretmeye hazırlanan bakanlığın niyeti görünenden çok farklı.

Okulların temizlik işlerinin hademeler tarafından görüldüğünü gözönüne alınırsa, temizlik işinin özelleştirilmesiyle birlikte bakanlığın okullardaki hademe kadrolarını sonlandıracağı düşünülüyor.

Bakanlığın bu özelleştirme girişiminden sonra, ilgili çalışmadan “artık temizlik parası toplanmayacak” şeklinde bahsedilmesi eğitimciler arasında, “zaten bugüne kadar kurumlarda temizlik işlerinin düzgün bir şekilde yürütülmesinden sorumlu birim bakanlıktı, kimi kimden kurtarıyorsunuz” şeklinde yorumlara neden oldu.

Para Toplanmasının Önüne Geçilecek mi?

Daha önce de okullara suyu, elektriği, doğalgazı, yakacağı, interneti ücretsiz veren bakanlığın “ödenek yok” diyerek bu ödemeleri okul müdürlüklerinin üzerine yıkması yaşanan örneklerden.

Ayrıca kayıt parası ödeyemediği için okulda temizlik yapmak zorunda kalan veliler daha önce de sitemizde haber yapılmıştı.

Adım Adım Özelleştirme

Konuyla ilgili olarak görüşünü aldığımız eğitimciler yapılan özelleştirmelerden rahatsız olduklarını belirtti.

Kantinlerin özelleştirilmesiyle kantinde satılan ürünlerin fahiş fiyatlara ulaştığı, ödeneksiz kalan okulların harcamalarını veliler üzerinden sağladıkları, temizlik işlerinin özelleştirilmesiyle birlikte zamanla bu giderin de okul müdürlüklerine bırakılacağı dile getiriliyor.

4 thoughts on “Okul Temizliği de Özelleştiriliyor

  1. okullarda temizlik işlerinin özel şirketlere devredilmesi geç bile kaldı normalde en az 4 hizmetlinin olması gereken bir okulda ben kendi başıma 5 yıldır görev yapıyorum bir kişi ile yapılan işten ne beklersiniz kalorifer,bahçe,16 derslikli bir okulun bütün üniteleri bir kişiye bakıyor ya elaman verecekler yada şirketlere verecekler bizim açımızdan yerinde bir karar tabi şirketler gelince bizim işimiz bitmiyor bahçe evrak kalorifer gibi adı aklıma gelmeyen birçok iş gene bizi bekliyor

  2. Ya niye kötü bakıyosunuz.ben hizmetliyim.neler çektiğimizi biliyonuzmu?yada köşenizde yazdınızmı?.kelaynak sürüsü gibi kaldık,yetmiyoz.müdürler bütün okulu yıktı üstümüze biz ne yapalım.bakın hastahanelerde ne güzel işliyo sistem.hemde tertemiz.biz hangine yetelim.zengin okul tutuyo ek elaman ,ya köy okulları,varoş okulları her şey yükleniyo o zaman tek hizmetli arkadaşa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.