Okula Mescit Afyonkarahisar’dan Başladı

Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü okullara “İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler” konulu bir yazı gönderdi. Yazıda okul müdürlüklerinden ibadet etmeleri için öğrencilere gereken kolaylığın gösterilmesi istendi.

Gönderilen yazıda bazı öğrenci velilerinin bakanlığa müracatlarında ibadet etmek isteyen çocukları için gereken kolaylığı talep ettiği belirtilmekte.

Din ve vicdan hürriyetine vurgu yapılan yazıda “Anayasa’da garanti altına alınan din ve vicdan hürriyetine” dayanarak öğrencilerin ders saatleri dışında ibadetlerini yapabilmeleri gerektiği aktarılmakta.

Afyonkarahisar Valisi adına Vali Yardımcısı Ali Muhiddin VAROL‘un imzasını taşıyan ve ilkokul, ortaokul, lise ayrımı yapılmayan yazı Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar’a bağlı 17 ilçedeki ve merkezdeki tüm okullara gönderildi.

1977 Yılındaki Yazıya Atıf

Müdürlüğün “İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler” konulu yazısında, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 13/l2/1977 taih ve 18079 sayılı “ibadet etmek isteyen öğrenciler” yazısına atıfta bulunulmakta.

Yazıda “İbadet Etmek İsteyen Öğrenciler”e gösterilmesi gereken kolaylığın ne olduğuna değinilmezken, bu yazıyla okullarda müsait alanların ya da bir dersliğin mescide dönüştürülmesinin istendiği iddia edilmekte.

Eğitimciler Tepkili

Afyonkarahisar’da bir çok okul ikili öğretim yapmasına rağmen derslik sıkıntısı yaşanmakta. 78 okulda kütüphane, laboratuvar ve müdür odası bulunmamakta. 47 okulda ise bir derslikte 30-60 arasında öğrenci eğitim görmekte.

Eğitimciler ise derslik sıkıntısının yaşandığı bu şartlar altında okullarda mescid açılması talebine temkinli yaklaşmakta.

Özellikle henüz soyut düşünemeyen öğrencilerin bulunduğu ilkokullarda mescit açılması durumunda öğrenciler arasında namaz kılan ve kılmayan şeklinde ayrıma neden olacak durumların doğabileceği belirtilmekte.

Eğitim Bir Sen’den Destek

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Emrullah Aydın, okullarda mescidi desteklediklerini belirtirken “Afyon’daki ışık dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılacaktır.” dedi.

Sosyal Medyada da Konu Oldu

Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısının ardından konu sosyal medyada da gündem oldu.

Bazı yorumcular “Veli toplantısı camide yapılıyor, namaz okuldaki mescidde kılınıyor. Okulu camiye, camiyi okula taşıdık. Bu işte bir terslik yok mu?” demekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.