Okullar 21.00’a Kadar Açık Kalacakmış

Bakan Dinçer, okullar gece 9’a kadar açık olacak dedi. Bakan’ın yeni projesi, okullardaki Bilişim Teknolojileri (BT) sınıflarının internet kafeye dönüştürülmesi. Milli Eğitim’in ekonomist bakanı yeni projesinde çocukları ve ailelerini okuldaki BT sınıflarına çağırdı.

Ömer Dinçer, öğrencileri internet kafelerdeki kontrolsüz internet, uygunsuz içerik ve oyun bağımlılığından korumak amacıyla okullardaki BT sınıflarını halka açma kararı aldı.

Okullardaki mevcut bilişim teknolojileri sınıflarının yanısıra, teknoloji sınıfı olmayan okullara da bu sınıfları kurmak suretiyle öğrencilerin ve velilerinin okuldaki bilgisayarları kullamalarının yolu açıldı.

OKULLAR 21.00’A KADAR AÇIK KALACAK

Okullardaki bilgisayarların ve internetin kullanılması için okulların gece 21.00‘a kadar açık tutulacağı belirtildi.

Okul idarecileri ve öğretmenler ise kimin 21.00‘a kadar okulda kalacağı konusunda endişeli. Hatırlanacağı gibi öğretmenlerin “çalışmadığını” belirten Bakan, yeni uygulamalarla öğretmenleri çalıştıracağını belirtmişti. Bu sözlerinin ilk ürünü olarak değerlendirilebilecek projeye göre okulda öğretmenlerin görevlendirileceği düşünülüyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer konuyla ilgili verdiği talimatta “Çocuklar, okuldan kaçıp internet kafeye gitmesin. Okulda internet de var bilgisayar da var. İstedikleri zaman ücretsiz hem çocuklar hem aileleri gelsin kullansın” dedi.

Bakan Dinçer, “Bu kapsamda önümüzdeki eğitim öğretim döneminde okulların giriş katlarına bilişim teknoloji sınıflarını kuracağız. Buralar hafta sonu, yaz-kış tatilleri de dahil olmak üzere gece 21’e kadar açık olacak. Böylelikle okullar çocukların ders dışında gelmek istedikleri mekânlar olacak hem de çocuklarımızı internet kafelerden kurtaracağız” açıklamasında bulundu.

BT SINIFLARI SORUNLU

Konuyla ilgili bilişim teknolojileri öğretmenleri ise okullardaki internet bağlantılarının sağlıklı olarak çalışmadığını, aynı anda birkaç bilgisayarın internete girmeye çalışmasıyla bağlantıların açılamaz hale geldiğini belirtiyor. Ayrıca okullarda sosyal paylaşım sitelerinin yanısıra birçok siteye girmenin imkanı olmadığını belirten öğretmenler, ağır aksak çalışan bilgisayarlarla ve filtrelenmiş internetle halkı BT sınıflarına sokmadan önce mevcut sorunların çözülmesini beklediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.