ÖSYM Başkanı’ndan Adaylara Uyarılar

“Adaylardan ricam, son güne bırakmaksızın başvurularını yapsınlar. Başvurularını yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarlarından, başvuru tamamlanmıştır belgesinin çıktısını alsınlar”

ÖSYM Başkanı Ali Demir, üniversite sınavına girecek adayları başvurularını son güne bırakmamaları ve aday işlemleri şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamaları konusunda uyardı.

İlk başvuran adaya tebrik telefonu

ÖSYS sürecinin 2 Ocak 00.00 itibarıyla başladığını anımsatan Demir, gece sistemin başında bulunduğunu ve ekibiyle sürecin sağlıklı bir şekilde başlaması için teyakkuz halinde olduklarını dile getirdi.

İlk başvuran adayı tebrik etmek için telefonla aradığını bildiren Demir, “Şu ana kadar gelen bilgiye göre 6 bin 236 aday başvurdu. Hedefimiz, 15 Ocak 23.59’da bütün başvuruları bitirmek ve yeni bir uzatma talebi olmayacak şekilde bunu tamamlamak. Adaylardan ricam bu süre içerisinde başvurularını yapmaları” dedi.

ÖSYS için başvuru süresinin yeterli olduğunu ifade eden Demir, “Çok kısa sürede sınavı açıklama heyecanımızdan dolayı bir başvuru uzatma istemiyoruz. O nedenle başvurularını son güne bırakmasınlar” uyarısında bulundu.

Başvuru işlemlerini son derece kolaylaştırdıklarını vurgulayan Demir, özellikle ödeme sistemiyle adayların sistem açılır açılmaz başvuru yapmaya başladığını dile getirdi.

İlk bir saat içinde 32 adayın başvuru yaptığını aktaran Demir, adayların doğrudan internet üzerinden ödemelerini yaptığını, sadece son sınıfta okuyan öğrencilerin kendi okullarında başvuruda bulunduğunu söyledi.

Mezun olduğu halde geçen yıl ÖSYS’ye katılmamış olanların da illerdeki sınav koordinatörlüklerinden başvuru yapacağını belirten Demir, bu adayların koordinatörlüklerde fotoğraflarının çekilmesi gerektiğini anlattı.

“Adaylar başvurularını son güne bırakmasın”

Daha önceki yıllarda ÖSYS’ye girenlerin, internet üzerinden başvurabileceğini hatırlatan Demir, şunları kaydetti:
“Adaylardan tekrar ricam, son güne bırakmaksızın, başvurularını yapsınlar. Başvurularını yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarlarından başvuru tamamlanmıştır belgesinin çıktısını alsınlar. Bir başka nokta da adayların ÖSYS ya da ÖSYM’deki aday işlemleri şifrelerini sadece kendilerinin muhafaza etmeleri, hiç kimseyle bunu paylaşmamaları. Çünkü zaman içerisinde bu yanlış yerlere gidebiliyor ve bazen de hiç hoşumuza gitmeyen telafi edemeyeceğimiz sonuçlara yol açabiliyor. Adaylardan özellikle şifrelerini kimseyle paylaşmamalarını istiyorum.”

Üniversite giriş sistemine ilişkin kuraları YÖK’ün belirlediğini hatırlatan Demir, bu yıl sistemdeki en önemli yeniliğin, YÖK’ün engelli adaylara özel yetenek sınavında getirdiği kolaylık olduğunu kaydetti.

YÖK’ün engelli adayların özel yetenek sınavına girebilme ön şartını YGS’deki 140 puandan 100 puana indirdiğini anımsatan Demir, bunun özel yeteneğe sahip engelli adaylara avantaj sağladığını söyledi.

“Resmi açıklamalarımıza itibar edilmeli”

Üniversite giriş sisteminin, pek çok insanın hayatını şekillendirdiğine dikkati çeken Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle gerek adaylar, gerek anne babaları ve gerek yakınları itibarıyla hassasiyetle takip edilen bir konu. Bu hassas konu hakkında en doğru bilgilendirme sadece ve sadece ÖSYM’nin internet sayfasından edenilebilir. Duyumlar, söylentiler bunlara itibar edilmemeli. Her türlü bilgiyi ya ÖSYM’nin sitesindeki duyurular ya da ÖSYM’nin bizzat basıp dağıttığı kılavuzlardan edinmeliler. Biz adayları bilgilendirici el rehberleri, posterler, kılavuzlar yayınlıyoruz. Resmi açıklamalarımıza itibar etmelerini öneriyorum. Hiçbir zaman üçüncü şahıslardan duydukları haberlerle kaygılanmamalarını, dikkatlerini dağıtmamalarını istiyorum.”

ÖSYS’nin ilk aşamasının martta YGS ile ikinci aşamasının ise haziranda LYS ile gerçekleştirileceğini ifade eden Demir, adaylarının zamanını iyi planlamasının önemine işaret etti.

Adayların her iki sınavı birlikte düşünerek çalışmaları gerektiğini belirten Demir, “Adayların LYS içerikli dersleri de bu süre içinde planlamaları 23 Mart’tan sonraki süreci çok daha iyi değerlendirmelerine yol açacaktır. Tüm adaylara bu kapsamda başarılar diliyorum. Sakin olmalarını ve tabii ki bir heyecan konusu ama mümkün olduğunca o heyecanlarını kontrol altında tutmalarını öneriyorum” diye konuştu. -Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.