ÖSYM’yi Sordular

“ÖSYM’nin sınav sorularını açıklamaması güvenilir ve şeffaf kamu hizmeti hedefiyle bağdaşıyor mu?” CHP’li Öğüt ÖSYM sınav sorularının gizlenmesini gündeme getirdi.

Geçtiğimiz Haziran ayının başında Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının olumsuz neticeleri birer birer ortaya çıkıyor. Son olarak Dişhekimliğinde Uzmanlık Sınavı’na (DUS) girenlerin ÖSYM`nin bu uygulaması hakkındaki mağduriyetleri olduğu gerekçesiyle konunun yargıya taşınması için başlattığı girişimler ile konu bir kez daha gündeme geldi.

“ÖSYM SINAVLARI NEDEN BİLGİ EDİNME KANUNU KAPSAMI DIŞINA ÇIKARILMIŞTIR?”

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de son yıllarda kopya, hatalı gibi bir dizi olumsuz haberle anılan kuruma karşı zaten kamuoyunda güven yitimi yaşanırken, CHP’nin tüm itirazına rağmen kabul edilen yasa ile kurumun daha da tartışılır hale geldiğin ifade ederek soru önergesi hazırladı. Bu son yasa ile ÖSYM’nin sadece sınavlarda yer alan test sorularının tamamından rastgele seçilen % 10’unu, adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte yayınlanmasının tartışmaları da beraberinde getirdiğini ifade eden Öğüt, ÖSYM sınavlarına ait soru ve cevapların 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının gerekçesini sordu.

ÖSYM’NİN SINAV SORULARINI AÇIKLAMAMASI GÜVENİLİR VE ŞEFFAF KAMU HİZMETİ HEDEFİYLE BAĞDAŞIYOR MU?

Öğüt, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle sunduğu önergede ayrıca şu soruları yöneltti:

-Başbakanlığın, 2011-2015 yılları arası stratejik planında, vatandaşa daha hızlı, kaliteli ve güvenilir kamu hizmeti verilmesi, şeffaf, hesap verebilir kamu yönetimi oluşturulması, karar alma sürecine toplumsal unsurların ve bireylerin katılımına imkan veren bir dönüşümün sağlanması hedeflenmektedir. Kamu hizmeti veren üstelik adı da birçok kez şaibeli duruma karışmış olan ÖSYM’nin uyguladığı sınav sorularını açıklamayacak olmasının güvenilir ve şeffaf kamu hizmeti hedefiyle bağdaştığını düşünüyor musunuz?

– İsmi daha önce de hatalı soru, şifreli kopya skandalı gibi haberlerle anılan ÖSYM yakın zamanda da geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirilen Dişhekimliği Uzmanlık Sınavı ile gündeme gelmiştir. 120 sorudan 6 sorunun hatalı olduğu haberleri basın yayın organlarına yansımış, sınava giren adaylar, hatalı soruları referanslarıyla birlikte ÖSYM’ye sunmuş ancak dişhekimlerinin talepleri kabul edilmemiştir. ÖSYM uygulamalarının Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının bu tür durumlarla ilgisi var mıdır? -Abbas Güçlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.