Özel Kuran Kurslarına Tam Özerklik

Önce Diyanet’in açtığı kursların MEB tarafından denetlenmesi sona erdi. Ardından MEB ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokolle Diyanet devre dışı bırakıldı. Hayrat Vakfı’nın açmayı düşündüğü 900 Kuran kursu şimdi MEB’e emanet. Yapılan protokol sonunda açılacak kurslar üzerinde Diyanet‘in hiçbir yetkisi kalmadı.

Dînî işlerin, din işlerinden sorumlu kurum olan Diyanet’ten alınıp yavaş yavaş Milli Eğitim Bakanlığı eliyle yürütülmeye başlanması eğitim çevrelerinde kaygıyla izleniyor.

Eğitimle ilgili konulara eğitimciler dışında herkesin dahil olduğu bir ortamda MEB’in dini işlerle ilgili çalışmalar içerisinde olması tepki topluyor.

Radikal gazetesi’nin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı özel Kuran kurslarının yolunu açarken Diyanet’i devre dışı bıraktı. Hayrat Vakfı 900 Kuran kursu açacak.

Eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkartan ve okullara ‘seçmeli’ Kuran dersi getiren yeni düzenlemenin Meclis’te kabul edilmesinden birkaç gün sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Hayrat Vakfı arasında protokol imzalandı. Protokol, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kuran kursları üzerindeki tekelini kırıyor.

Hayrat Vakfı Hakkında

Hayrât Vakfı kendini şöyle tanımlıyor; “Bedîüzzamân Hazretleri’nin en yakın talebelerinden Ahmed Hüsrev Altınbaşak tarafından 1974 yılında, İstanbul Küçükçekmece’de kuruldu. Vakfımızın temel gayesi, rızayı İlâhî yolunda Kur’an-ı Kerim’e hizmet etmektir.”

İlginç tesadüf

4+4+4 düzenlemesi Meclis’ten 30 Mart tarihinde geçmiş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da 10 Nisan’da onaylanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol de 3 Nisan 2012 tarihini taşıyor. Protokol, Kuran öğretimine önemli değişiklikler getiriyor. Şimdiye kadar, Kuran kurslarını Diyanet İşleri Başkanlığı açıyordu. Diyanet’in açtığı kursların denetimi MEB tarafından yapılıyordu. Ancak geçen aylarda yapılan düzenlemeyle Diyanet’in açtığı Kur’an kurslarının denetimi MEB’den alınarak Diyanet’e verilmişti.

Hayrat Vakfı ile MEB arasında imzalanan protokolde ise Diyanet tamamen devre dışı bırakıldı. Diyanet, Hayrat Vakfı’nın açacağı kurslarda söz sahibi olmadığı gibi denetimini de yapamayacak. ‘Özel’ kursların denetimi MEB ’de olacak.

Protokol, MEB ile vakfın işbirliğinde Türkiye genelinde Osmanlı Türkçesi kursları, Osmanlı Türkçesi eğitimcinin eğitimi kursları, Kur’an-ı Kerim Okuma ve Tecvitli Okuma kurs ve seminerleri ile ilgili planlama, uygulama, organizasyon, belge tanzimine ilişkin esas ve yükümlülükleri kapsıyor.

Ücret alınmayacak

Protokole göre kursiyerlerden ücret alınmayacak. Her eğitim faaliyeti sonrasında kursu başarıyla bitirenlere belge verilecek. Vakıf, ilk aşamada 300 merkez açarak Osmanlıca ve Kuran eğitimi vermeyi planlıyor. Vakfın amacı bu rakamı kademeli olarak arttırarak 900’e çıkarmak. Tüm Türkiye ’deki Halk Eğitimi Merkezleri de bu amaçla kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.