Özür Durumunda Hizmet Puanı Mağduriyeti

Özür durumunda “hizmet puanım eksik hesaplanmış” diyen öğretmenler mağdur olacak. Özür durumu yer değişikliği başvurularının başlamasıyla birlikte öğretmenleri başvuru telaşı aldı.

MEBBİS’te yaşanan sorunların azalmasıyla başvuru ekranlarına ulaşan öğretmenler başka sürprizlerle karşılaştı.

Özür durumunda 30 Eylül‘ün esas alınmasına rağmen adaylığı kalkmamış görünen öğretmenler, yine de başvuru işlemlerini tamamlayabildi.

Hizmet Puanım Eksik

Başvuru formuna yansıtılan ve yer değiştirmelerde hayati öneme sahip olan hizmet puanlarında eksiklik olduğunu belirten adaylar mağdur olacak.

Özür durumu yer değişikliği başvurusunda bulunan öğretmenlerin puanları başvuru formuna genellikle 2 puan eksik yansıtılmış durumda.

MEB İletişim Merkezi’ne Göre…

MEB İletişim Merkezi‘nden edindiğimiz bilgiye göre hizmet puanlarıyla ilgili bir mağduriyet ortaya çıkmış durumda.

Sosyal paylaşım sitelerinde aynı yerleşim yerinde bulunan ve puanları farklı hesaplanan kişilerle ilgili aldığımız duyumları ifade ettiğimiz eğitim uzmanı bu durumu doğrular nitelikte bir bilgi verdi.

–> Adaylığı kalkmayan öğretmenlerin hizmet puanı “gün” itibariyle,

–> Adaylığı kalkmış öğretmenlerin hizmet puanı “30 Eylül” itibariyle hesaplanmakta.

Yani bir aday öğretmen ve 2 yıllık bir öğretmen yer değişikliği talep ettiğinde 2 yıllık öğretmen tüm ortak şartlara rağmen puan itibariyle aday öğretmenin önüne geçmiş olacak.

Kafalar karışık. Hizmet süresi hesabında 30 Eylül mü, 17 Ağustos mu, 31 Ağustos mu, başvuru tarihi mi esas alınmakta?

Aday Öğretmen Mağdur Olacak

2 ya da daha fazla hizmet süresine sahip öğretmenlerin hizmet puanlarının hesaplanmasında bir fark bulunmazken aday öğretmenlerin puanının eksik hesaplanması öğretmenleri mağdur edecek.

MEB İletişim Merkezi‘ne verilen bilginin doğru ve kesin olup olmadığını belirttiğimizde verilen bilginin doğru olduğu ifade edildi.

Bu durumda Anayasa’nın eşitlik ilkesi başta olmak üzere mevzuata farklı bu uygulamanın öğretmenleri mağdur edeceği ortadadır.

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi‘nin verdiği bilginin yanlış olmasını ya da verilen bilgi doğruysa MEB‘in süresi içerisinde eşitliği sağlaması ve gerekli düzeltmeleri yapmasını umut ediyoruz.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN: https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.