Parasız Eğitim İçin Fırsat

Her eğitim öğretim yılı başında aynı konu gündeme gelir. Kayıt parası, ödenek, yardım, bağış… Bu yıl işler biraz daha değişti.

Milli Eğitim Bakanı’nın talimatıyla kayıt ve diploma karşılığında bağış alınmaması konusunda okullar uyarıldı.

Geçtiğimiz dönem yaklaşık 5.500 okulda inceleme için çalışmalara bağlanmış, 3.191 okuldaki 3.196 yöneticiye ihtar, maaş kesimi, uyarma, kınama şeklinde cezai müeyyide uygulanmıştı.

KAYIT PARASI ALMAYIN

Genellikle eksiksiz hizmet beklenen idareciler okulların ödeneksizliğinden şikayetçi. Bir çok işi Bakanlığın desteklememesi nedeniyle hizmet alımı şeklinde gerçekleştiren idarecileri zorlu bir dönem bekliyor.

İKS gibi çeşitli kontrol mekanizmalarıyla yeterlikleri değerlendirilen okullar zor durumda kalacak.

Bu yıla kadar “bir şekilde” işlerini yürüten idareciler verilen cezalardan sonra herhangi bir para işine bulaşmayı tercih etmeyecek.

PARASIZ EĞİTİM İÇİN FIRSAT

Kayıt parası, diploma parası, bağış vb. adlarla alınan paralara karşı olan fakat zorunluluktan dolayı bu yola başvuran idareciler için bu bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Bakanlığın Genelgesi, Bakan’ın açıklamaları mevcutken ve çeşitli cezalar verilmişken idarecilere bu konuda yapacak tek bir şey kalıyor; her ihtiyacı yazılı olarak Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmek.

Bakanlık bu durumda ya okulların her ihtiyacını karşılayacak şekilde ödenek düzenlemesine gidecek ya da okulları kendi haline, sahipsiz bırakacak.

İDARECİ VELİ KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR

Bakanlığın başvurması muhtemel yollardan biri de, okul idarecileri ile velileri karşı karşıya getirmek olacaktır.

Bu durumda idarecilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirirken, velilerle yapacakları bilgilendirme toplantılarıyla durumu velilere aktarması da akıllıca olacaktır.

Bakanlık, velilerin Milli Eğitim Müdürlüklerine uygulayacağı baskı ile okulların ihtiyaçlarını karşılamak durumunda kalacak ya da “okullarımızın tüm ihtiyacını karşılıyoruz” söylemleriyle ilgili gerçekler ortaya çıkacaktır.

Ayrıca ücretsiz kitap, çeşitli yardımlar, süt dağıtımı gibi konularda çok büyük bütçeleri gözden çıkaran Bakanlığın bu ihtiyaçları karşılamak zorunda kalması da en büyük ihtimal olarak görülüyor.

BAKANIN BU KONUDAKİ SÖZLERİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in bu konudaki sözlerini hatırlatalım: “Okullarımızdan sadece 3 bin 500 okul bağış alıyor, geri kalan okullarımızın hiçbiri bağış almıyor veya alamıyor. Bu 3 bin 500 okulun zaten yüzde 80’inin başka gelirleri de var. Servisten, kantinden, okul bahçesini otopark yaptırmış, spor salonlarını kiralamış oradan gelirleri var. Yani gelirleri olanlar bağış talep ediyor büyük oranda. Okul bahçelerinin park yapılmasını yasakladım. Bunu fark edersem hemen müfettiş gönderiyorum. Spor salonlarını kiralayanı da cezalandırıyorum. Okul bahçesi otopark olacak yer değildir. Ben kayıt zamanı para almanızı istemiyorum. Kayıt zamanı dışı, okullar açılır, sizin gerçekten paraya ihtiyacınız vardır, toplarsınız okul aile birliğini, velilere bir çay ikram eder, derdinizi anlatır, gönüllü bağış alabilirsiniz. Buna bir itirazım yok” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.