Pardon, Şifre Varmış!

Günlerdir reddedilen şifreleme iddiaları ÖSYM tarafından itiraf edildi. Şifreleme iddialarına karşılık ÖSYM’nin yaptığı savunmadan sonra AKP Hükümeti kısa süre içerisinde “tatmin olduk” açıklaması yaptı. Onlarca iddiaya, açıklamaya, kanıta rağmen, iddiada bulunanların gözünün içine baka baka “böyle birşey söz konusu değil” diyen ÖSYM nihayet şifrenin varlığına ikna oldu.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, kopya iddiaları ile ilgili olarak YGS’ye giren öğrencilere  gönderdiği mektupta “şifreleme yanlışlıkla yapıldı” dedi.

SUÇLU BİLGİSAYAR PROGRAMI

Şifrenin “sehven” (yanlışlıkla) yapıldığı belirtilen mektupta şu ifadeler yer aldı:
“Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de rastgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak, geliştirilen yazılım çalıştırıldığında her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “YGS’de şifreleme olduğuna inanmıyorum” demiş, şifreleme iddialarında bulunanları ve bu durumu protesto edenleri kötü niyetli olmak ve “provakatörlükle” suçlamıştı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in öğrencilere yolladığı mektup için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.