Polise Tayin Hakkı Verildi

Van ve Erciş‘te doğu görevi kapsamında görev yapan depremzede polis memurlarının zorunlu hizmet süresi 4 yıldan 3 yıla indirildi. Ayrıca istedikleri ile tayin hakkı verildi. Aynı beklentide olan öğretmenler için ise hiçbir düzenleme yok. Son yapılan açıklamalarda memurların “Van’ı boşaltmaması adına” tayinlerinin durdurulduğu belirtilmiş ve Başbakan “Kimse yer değişikliği için karşıma gelmesin” demişti.

Depremin yerle bir ettiği Van ve Erciş’te “şark hizmeti” kapsamında görev yapan depremzede polis memurlarının zorunlu hizmet süresi 4 yıldan 3 yıla indirildi. Polise psikolojik destek vermek amacıyla yapılan düzenleme kapsamında görev süresi dolan polis memurları, depremzede ailesinin kaldığı yere tayin isteme kolaylığı da getirildi.

Alınan bilgiye göre, 7.2‘lik Erciş depreminden sonra Van merkezi harabeye çeviren 5.6‘lık depremde bölge halkı gibi orada görev yapan polis memurları da ciddi oranda etkilendi. Van ve Erciş emniyet müdürlüğü binaları ağır hasar görürken, binlerce polis yakını depremzede batı illerine göç etmek zorunda kaldı. Van ve Erciş’e Ankara’dan gelen Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ile koordinatör birinci sınıf emniyet müdürleri bölgede görev yapan polis memurlarının sıkıntılarını tek tek dinleyerek rapor haline getirdi.

Polis memurlarının “psikolojilerinin” bozulduğu ilgili kurumlara rapor halinde sunuldu. Sonuç ise; “Şark Hizmeti” kapsamında görev süresi 4 yıl olan Van ve Erciş’te bu sürenin 2 yıla indirilmesi ve yaz döneminde tayin hakkının tanınması oldu.

ÖĞRETMENLERİN TEPKİSİ

Depremzede öğretmenler ise aynı konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın herhangi bir girişimde bulunmamasına tepkili. İlgili yönetmelik maddelerine dayanarak, daha önceki depremlerde öğretmenlere tanınan yer değişikliği hakkının Van depreminde öğretmenlere tanınmaması büyük tepki topluyor.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı‘ndan gelen bir heyetin Van’daki durumla ilgili rapor hazırladığı biliniyor. Alınan bilgiye göre hazırlanan raporda okulların belirtilen tarihte açılmasının mümkün görünmediği belirtiliyor. Bu rapora dayanarak verilecek son karar Milli Eğitim BakanıÖmer Dinçer‘de. Bakanlıktan yapılan son açıklamalara göre ise henüz bir tarih değişikliği yok, okullar belirtilen tarihte açılacak.

Öğretmenler, son uygulamanın Bakanlığın çalışanına sahip çıkmadığının yeni kanıtı olduğunu belirtmekte. Son açıklamalarda memurların “Van’ı boşaltmaması adına” tayinlerinin durdurulduğu belirtilmiş ve Başbakan “Kimse yer değişikliği için karşıma gelmesin” demişti.

3 thoughts on “Polise Tayin Hakkı Verildi

  1. sayın admin van da görev yapan polis eşiyim depremin hepsini evimde bebegimle yaşadım.eşim bizi bırakarak deprem de zarar gören vatandasın yanındaydı sürekli ve vanda deprem zamanı ne saglık personeli ne adliye personeli nede ögretmenler görev yaptı hepsi depremin oldugu 2.ci günü vanı terk ettiler. görev yapan polis ise kendi ailesini düşünmeden van halkının yardımına kostu eşimde bunlardan bı tanesi lütfen diger meslek gruplarında calısanlar polislerle kendilerini mukayese etmesınler eşim 3 gün sadece 3 er saat eve gelerek bizlere barınacak cadır ayarlamaya calıstı onuda cok şükür zar zor sagladı ayrıca vanın görev süresinin polislere 2 yıla düştüğünü yazmıssınız bu yanliş 3 yıla düşürüldü keşke 2 yıla düşürülseydi bu ımkansızlıklar ıcarısınde ve deprem psıkolojısınden kurtulsaydık iyi geceler

  2. Allah Allah daha önceki bir haberde öğretmenlere de tayin hakkı verilecek deniliyordu neden vazgeçtiler acaba? Zaten hep polise var öğretmene yok. Hayırlısı…

    1. Sayın Doğan, daha önceki deprem felaketlerinde bölgede çalışan tüm öğretmenlere bu hak verilirken, bu depremde sadece enkazdan çıkan yaralı öğretmenlere ve ailesinden birini kaybedenlere bu hak tanınmıştır. Bir çok öğretmen deprem anında enkazdan çıksa bile hastanelere gidip rapor almamış, bir an önce deprem bölgesinden kaçarak memleketine dönmüştür. Dolayısıyla yetkililerin sadece görünür yaralamaları esas alması, psikolojik durumu hiçe sayması ve tayin hakkı için rapor araması mağduriyet doğurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.